+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mesane Kanseri Kimlerde Görülür?

Mesane Kanseri İçin Kimler Risk Grubunda?

Mesane, idrarın vücudu terk etmeden önce depolandığı organdır. Mesane balon gibi esnektir ve doldukça genişler, boşaldığında ise küçülür. İdrar yolu ayrıca böbrekler, üreterler ve üretradan oluşur. Renal pelvis, idrar toplayan ve üretere gönderen böbreğin huni benzeri bir parçasıdır. Üreter, her böbrekten mesaneye giden bir tüptür. Üretra, idrarı vücuttan dışarı taşıyan tüptür. Erkeklerde prostat da idrar yolunun bir parçasıdır.

[widget-149]

Mesane, idrar yolunun diğer kısımları gibi, ürotelyum adı verilen bir hücre tabakasıyla kaplıdır.

Bu hücre tabakası, mesane duvarı kaslarından ince, lifli bir bantla ayrılır. Mesane kanseri, mesane astarındaki sağlıklı hücrelerin değişerek tümör oluşturması anlamına gelmektedir. Mesane kanseri ise bu tümörün kötü huylu olması sonucunda ortaya çıkarak mesaneyi etkilemektedir.

Mesane kanseri kimlerde görülür, mesane kanseri sağ kalım oranları ve mesane kanseri risk grubu ile alakalı daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Mesane Kanseri Sağ Kalım Oranları

Mesane kanseri sağ kalım oranları oldukça fazla merak edilmektedir. Mesane kanseri sağ kalım oranları mesane kanseri sonrasında hastaların ne kadar süre hayatta kaldıklarını gösteren istatistiki bir orandır.

Mesane kanseri risk grubu

Mesane kanseri ile alakalı yapılan araştırmalara göre erken mesane kanseri tanısı konan kişilerin %80'i beş yıl veya daha fazla yaşamaktadır. Ancak kanser vücudun diğer bölgelerine yayıldıktan sonra teşhis edilmişse, sağ kalım oranları %10-30 arasında değişmektedir. Mesane kanseri risk grubu bu kansere yakalanma riskinin yüksek olduğu kişileri belirlemek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda mesane kanseri kimlerde görülür sorusunun da cevabını bu istatistiklerle belirlemek mümkündür. Amerika Kanser Derneği tarafından yapılan araştırmalara göre 2018 mesane kanseri tahminleri şu şekildedir;

  • Yaklaşık 81.190 yeni mesane kanseri vakası (erkeklerde 62.380 ve kadınlarda 18.810)
  • Mesane kanseri nedeniyle yaklaşık 17.240 ölüm (12.520 erkek ve 4,720 kadın)

Yukarıda da gördüğünüz üzere mesane kanseri erkeklerde daha sık görülmektedir ve erkeklerde dördüncü en yaygın kanserdir. Bu da erkeklerin mesane kanseri risk grubunda ilk sırada olduğunu göstermektedir. Mesane kanseri genellikle yaşlılarda görülür. Araştırmalara göre kanserli 10 kişiden yaklaşık 9'u, 55 yaşın üzerindedir. Genel olarak, erkeklerin hayatları boyunca mesane kanserine yakalanma şansları 27'de 1'dir.

[widget-148]

Mesane Kanserini Önlemek Mümkün Mü?

Mesane kanserini önlemek söz konusu olduğunda yapılabilecek şeyler sınırlıdır. Mesane kanserinin genetik nedeniyle ortaya çıkması engellenemez. Ancak önlenebilir risk faktörleri mevcuttur ve kişi bu risk faktörlerini önleyerek mesane kanserine yakalanma şansını azaltabilir.

Mesane kanserini önlemek için, olası kanserojenlerden uzak durmak önemlidir. Aynı zamanda sigara kullanmak mesane kanseri risk faktörleri arasındadır ve mesane kanserine yakalanma ihtimalini azaltmak için sigara kullanımı bırakılabilir.

Dikkat Edin!

Kanserojen kimyasalların mevcut olduğu bir işte çalışanların mesane kanserine yakalanma riski artmaktadır.

Aynı zamanda mesane kanseri riski altında bulunduğunu düşünen kişilerin erken teşhis için düzenli olarak ürolog muayenesi olmaları ve testlerini yaptırmaları da önemlidir. Mesane kanseri erkeklerde sık görülen bir kanser türüdür ve mesane dokularında ortaya çıkmaktadır. Mesane kanseri kimlerde görülür sorusu herkes tarafından merak edilmektedir ve yukarıda bu konuyla alakalı detaylı bilgileri vermiş olsa da daha detaylı bilgi almak için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05