+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kanseri Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontrollerinizi Aksatmayın!

Penis erkek cinsiyet organıdır. Vücuttaki üriner ve üreme sisteminin bir parçasıdır. İdrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan ve testislerden sperm taşıyan bir tüpe sahiptir. Penis kanseri nadir görülen bir kanser türüdür ve genellikle 60 yaş ve üzerindeki erkekleri etkilemektedir. Penis kanseri oluşumunun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber bazı risk faktörlerinin bu duruma neden olduğu bilinmektedir.

Sünnet olmama bu risk faktörlerinden biridir ve aynı zamanda sigara kullanımı ya da daha önce cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma da risk faktörleri arasındadır. Penis kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler herkes tarafından merak edilmektedir. ancak öncelikle penis kanseri nasıl anlaşılır ve penis kanseri tedavisi nasıl yapılır ondan bahsedelim.

[widget-195]

 

Penis Kanseri Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Erken evrelerde penis kanseri teşhisi konan çoğu kişi genellikle tam iyileşme sağlar. Aslında, kanserin lenf düğümlerine hiç yayılmama oranı %80 ile 100'dür. Kanser kasıktaki lenf düğümlerine ulaştığında, hayatta kalma oranı beş yıllık bir süre içinde %50'nin altına düşer.

Penis kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler herkes tarafından merak edilmektedir. Bu kanser söz konusu olduğunda en dikkat edilecek şey takip muayenelerinin yapılmasıdır. Aynı zamanda reçete edilen ilaçlar düzenli ve istenen süre boyunca kullanılmalıdır. Penis kanseri sonrası tam iyileşmesinin ardından hastanın cinsel faaliyetlerine dönmesi mümkündür.

Penis Kanseri Tedavisi İle Daha Hızlı İyileşme!

Penis kanseri tedavisi ile alakalı birçok merak edilen konu vardır. Penis kanseri tedavisi için cerrahi seçenekler olduğu gibi cerrahi olmayan seçenekler de bulunmaktadır. Penis kanseri tedavisi; cerrahi, radyasyon ve kemoterapi tedavileri kullanılmaktadır.

Penis kanseri cerrahi işlemlerinde kanserli hücreler direk olarak çıkarılabilir, dondurulabilir, lazerle yakılabilir ya da hasta sünnet edilerek kanser tedavi edilebilir. Hangi cerrahi tedavi yönteminin kullanılacağı hastanın genel sağlık durumuna, kanserin evresine ve yayılma oranına bağlıdır.

[widget-196]

Tedaviden sonra ortaya çıkan penis kanseri tekrarlayan penis kanseri olarak adlandırılmaktadır. Böyle bir durumda penis tamamen çıkarılabilir ve kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri tercih edilebilir. Penis kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05