+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İdrar Kültürü Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

İdrar Kültürü Verilişi ve Sonuçların Değerlendirilmesi

İdrar kültürü, enfeksiyona neden olabilen mikropların idrarda olup olmadığını öğrenmek için yapılan bir testtir. İdrar normalde sterildir. Bu, herhangi bir bakteri veya diğer organizmaları içermediği anlamına gelir. Ancak bakteriler üretraya girebilir ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

İdrar kültürü sonuçlarında üreme tespit edilirse dikkat!

İdrar kültürü yapılırken mikropların büyümesini destekleyen bir maddeye idrar örneği eklenir. Eğer üreme olmazsa, kültür negatiftir, üreme olursa kültür pozitif anlamına gelir. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda ve erkeklerden daha yaygın görülmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının kadınlarda daha fazla görülmesinin nedeni olarak ise kadın üretrasının erkeklerinkinden daha kısa olması ve anüse yakın bulunması gösterilmektedir. Bu, bağırsaklardaki bakterilerin üretra ile daha kolay temas etmesini sağlar. Diğer yandan erkeklerde prostat bezinde idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltan anti bakteriyel madde bulunmaktadır.

İdrar Kültürü Testi Nasıl Yapılır?

İdrar kültürü nasıl yapılır sorusu merak edilen bir sorudur. İdrar kültürü testi için ilk aşama yukarıda da bahsettiğimiz gibi idrar örneğinin verilmesidir. İdrar örneğinin verilmesinin ardından alınan numune laboratuvara gönderilmekte ve vücut sıcaklığında saklanmaktadır. Birkaç gün içinde, numunede herhangi bir bakteri ya da mayanın üreyip üremediği kontrol edilmekte ve mikroskop altında inceleme yapılmaktadır.

İdrar kültürü nasıl verilmeli? Nelere dikkat edilmeli?

Zararlı mikroplar yoksa kültür negatif olarak adlandırılır. Zararlı mikroplar büyürse, kültür pozitiftir. İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan en yaygın şey bağırsaklarda yaşayan E-coli bakterisidir. Testin sonucuna göre, hangi ilaçların enfeksiyonla mücadele etme şansına sahip olduğunu görmek için daha fazla test yapılabilir. İdrar kültürü nasıl verilir sorusu hastalar tarafından çok merak edilmektedir. İdrar kültürü istenmesi durumunda hastaya bir kap verilecek ve idrarını buna yapması istenecektir. Ancak idrar kültürü verilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır ve şunlardır;

  • Ellerinizi yıkayın.
  • İdrar kültürü vermeden önce genital bölgenizi temizleyin.
  • İdrar kültürü vermek için önce tuvalete bir miktar idrarınızı yapın ve ardından durup size verilen örnek kabına idrar örneğini doldurun.
  • Ellerinizi yıkayın ve idrar örneğinizi teslim edin.

İdrar kültürü sonuçları ne zaman çıkar ve nasıl değerlendirilir konusu doktorunuzun değerlendirmesindedir. İdrar kültürü nasıl verilmeli ve nelere dikkat edilmeli gibi aklınıza takılanları da doktorunuza sorabilirsiniz.

İdrar Kültürü Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

İdrar kültürü sonuçları ne zaman çıkar sorusu idrar kültürü testi yaptıran hastalar tarafından sıkça sorulmaktadır. İdrar kültürü sonuçlarının hazırlanması üreme olup olmadığı ile bağlantılı olduğu için 1-3 gün içinde sonuçların çıkması mümkündür.

İdrar kültürü sonuçları pozitif çıkarsa enfeksiyonu vücuttan atmak için antibiyotik reçete edilmektedir. Ancak idrar yolu enfeksiyonlarının yeniden tekrar etme riski fazladır. Bu nedenle antibiyotik ilaçların düzenli ve belirtilen süre boyunca kullanılması önemlidir. Aksi halde enfeksiyon mesaneye veya böbreklere yayılarak daha büyük sorunlara neden olabilir.

İdrar kültürü sonuçları hastalık tanısında etkin!

İdrar kültürü idrar tahlilinin aksine rutin yapılan bir test değildir. İdrar yolu enfeksiyonunun belirlenmesi için yapılmakta ve tedavi planlaması için tercih edilmektedir. Böylelikle enfeksiyon için hangi ilaçların etkili olduğu da belirlenmektedir. İdrar kültürü sonuçları ne zaman çıkar veya idrar kültürü nasıl yapılır soruları ile alakalı daha detaylı bilgi almak için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05