+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Ürodinami Testinin Kullanıldığı Durumlar

Ürodinami Hangi Hastalıkların Tanısında Gereklidir?

Ürodinami testi alt üriner sisteminin nasıl çalıştığını gözlemlemek için kullanılan bir grup testtir. Ürodinami testlerinin çoğu, mesanenin idrar tutma boşaltma yeteneğine odaklanmaktadır. İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda bu duruma neden olan sorunların belirlenmesi de ürodinami testleri ile mümkündür.

Ürodinami nasıl yapılır?

Ürodinami testinin sonuçları, alt idrar yolu ile alakalı problemlerin nedenlerini teşhis etmek için kullanılmaktadır. Ürodinami testleri farklı türlerdedir ve her biri farklı amaçlar için kullanılır. Bazı testler idrara çıkma süresini test ederken bazıları idrar basıncı ile alakalı gözlemleme yapmak için kullanılabilir.

Ürodinami nasıl yapılır sorusunun tek bir cevabı olmamakla beraber testler sadece ultrason kullanılarak ya da röntgen ekipmanları dahil edilerek gerçekleştirilebilir. Hastanın mevcut sağlığına, fiziksel muayeneye ve alt üriner sistem semptomları gözlemlenerek doğru ürodinami testi türü tercih edilecektir.

[widget-280]

 

Ürodinami İle Tanı Konulan Hastalıklar

Ürodinami testleri hastanın genel sağlık durumuna göre farklı şekillerde uygulanabilir. İşeme sorunları olan hastaların ilk olarak doktorlarının önerilerine dikkat etmeleri teşhisi hızlandıracaktır.

İşeme testi uygulamasının gerekli olduğu problemler nelerdir?

Ürodinami testinin türüne bağlı olarak, hastanın mesanesinin dolu olması istenebilir ya da bazı testler için kullanılan ilaçların bırakılması gerekebilir. Tüm bu detaylar hastanın muayenesi sonrasında hangi testin yapılacağına göre değişmektedir. Ürodinami testinin kullanıldığı durumlar nelerdir sorusunu şu şekilde cevaplamak mümkündür;

  • İdrar kaçırma
  • Sık idrara çıkma
  • Ağrılı idrara çıkma
  • Aniden gelen idrara çıkma ihtiyacı
  • Mesaneyi tamamen boşaltamama problemleri
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları

Ürodinami testi nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir sorularınızı doktorunuz yanıtlarken aynı zamanda tanı sonrası tedavi sürecini de başlatacaktır. Erken teşhis sayesinde daha hızlı tedavi uygulamaları yapılır.

Ürodinami testi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ürodinami testi nasıl yapılır sorusunun sonrasında hastalar, ürodinami testi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı bilgi almak istemektedir. Testlerden sonra bazı hastalar idrar yaparlarken hafif bir batma hissi veya yanma hissi duymaktadır. Ancak bu belirtiler kısa süre içinde geçecektir ve bol su içilmesi gerekmektedir. Rahatsızlık 24 saatten fazla sürerse hastaların tıbbi müdahale için doktoruna başvurması gerekebilir. Genellikle bu durum enfeksiyon belirtisi olarak kabul edilir. Ürodinami sonrası sorunla karşılaşılmaması için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Testten sonra 48 saat boyunca sıvı tüketin.
  • Testten sonra 48 saat boyunca çay ve kahve alımını azaltın. Bu, mesane normale dönene kadar mesane tahrişini azaltacaktır.
  • İdrara çıktıktan sonra mesanenin tam olarak boşalmasını sağlamak için biraz daha bekleyin ve yeniden idrara çıkmayı deneyin. Böylelikle mesane tam olarak boşaltılacaktır.

Ürodinamik testler yaptıktan sonra, idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. Doktorun hastasını bu durumlar hakkında bilgilendirmesi ve önlem alması gereklidir.

[widget-281]

Ürodinami Testi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Ürodinami sonuçları ne zaman çıkar sorusu bu testleri yaptıran tüm hastalar tarafından merak edilmektedir. Genellikle sistometri ve üroflowmetri gibi basit testlerin sonuçları testten hemen sonra çıkmaktadır. Ancak elektromiyografi ve video ürodinamik testler gibi testlerin sonuçlarının çıkması zaman alabilmektedir.

Ürodinami testi sonuçlarının ne zaman çıkacağına dair en doğru bilgi doktorunuz tarafından verilecektir. Test sonuçlarının değerlendirilmesi tedavi planlaması için son derece önemlidir.

Ürodinami testi bir dizi farklı testten oluşmakta ve hastanın durumuna göre hangi testlerin yapılacağına karar verilmektedir.

Ürodinami testi sonuçlarının doğru değerlendirilmesi tedavi planı için son derece önemlidir. Aynı zamanda hastaların da talimatlara uyması gerekir. Ürodinami testi nasıl yapılır veya ürodinami testi sonuçları ne zaman çıkar soruları ile alakalı detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz. Ürodinami testlerinizin değerlendirilmesi için de üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05