+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üretra Kanseri Belirtileri – İdrarda Kan Kanser Belirtisi Mi?

Üretra Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Üretra kanseri kadınlarda daha sık görülen nadir bir kanser türüdür. Üretra kanseri idrarın idrar dokularındaki ve vücudun dışına idrar taşıyan tüplerdeki kanserli hücrelerin büyümesidir. Üretra kanseri kanserli hale gelen hücre tiplerine göre; Skuamöz hücreli karsinom, Transizyonel hücre karsinomu ve Adenokarsinom olarak ayrılır.

En sık görülen kanser türü Skuamöz hücreli karsinomdur. İdrar yolunun mesane yakınındaki kısmında yer alır.

Transizyonel hücre karsinomu üretral açıklığın yakınındaki alanda görülür. Adenokarsinom ise üretra yakınındaki bezlerde yer alır. Kanserin bulunduğu bölgeye göre tedavi şekli ve kullanılacak yöntemler değişiklik gösterir.

Üretra kanseri, üretra çevresindeki dokulara hızla yayılabilir ve tanı konulduğu zaman sıklıkla yakındaki lenf düğümlerinde bulunur. Üretra tümörü belirtileri ilk aşamada kendini belli etmese de, üretra kanseri nasıl anlaşılır sorusunun cevabı belirtilerin doğru yorumlanmasıdır.

[widget-251]

 

Üretra Kanseri Erken Belirtiler

Üretra kanserinin belirtileri çoğu kişide görülmez ya da hastalar belirtileri fark edemez. Ancak üretra kanseri ortaya çıktığında en sık görülen erken belirtileri gözlemlemek ve ayırt etmek mümkündür. Kendini belli eden olgular ile tedavi için adım atılır.

Üretra kanseri belirtilerini gözlemlediğinizde mutlaka doktorunuza danışın!

Üretra kanseri kimlerde görülür? Üretra kanseri belirtileri arasında bulunan idrarda kan görülmesi en erken belirtiler arasındadır. Çoğu zaman hastalar idrara çıkmada zorluk yaşamazlar ve bu nedenle de kanı fark etmeyebilirler. Sık idrara çıkma da üretra kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda idrara çıktıktan sonra mesanenin tam boşalmamış hissedilmesi ya da geceleri idrara çıkma da üretra kanseri belirtileri arasında gösterilebilir. Bunun dışında üretra kanseri belirtileri:

  • Kaşıntı: Üretra kanseri belirtileri arasında olan kaşıntı cinsel organlarda görülebilir.
  • İdrar kaçırma: Üretra kanseri belirtileri arasında idrar kaçırma da vardır. Sık idrara çıkma sorununun yanı sıra idrar kaçırma sorunu da üretra kanseri belirtisi olarak görülmektedir.
  • Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı: Bu tip durumlarda belirtiler ciddiye alınmalıdır. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı olması tek başına ciddi bir durumdur ve üretra kanseri belirtileri arasında olsa da başka sebeplerden de kaynaklanabilir.
  • Ağrılı idrara çıkma: İdrar kaparken ağrı hissetme veya idrara çıkma sırasında zor idrar yapma üretra kanseri belirtileri arasında bulunmaktadır;
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu: Sürekli tekrar eden idrar yolu enfeksiyonu başka hastalıkların belirtisi olarak görülse de üretra kanseri belirtileri arasında da yer almaktadır.
  • Üretra üzerinde veya peniste dokuların sertleşmesi: Daha çok fiziki bir muayenede belli olabilecek ya da ekstra görüntüleme testlerinde görülebilecek bu durum üretra kanseri belirtileri arasındadır ve ileri evrelerde görülebilir.

Üretra kanseri belirtileri çoğu zaman ilk evrelerde hissedilmese de ilerleyen evrelerde kendini göstermektedir. Diğer yandan tüm bu belirtilerin ana nedeni üretra kanseri olmayabilir. Başka hastalıkalrla aynı belirtileri taşıma ihtimali yüksek olan üretra kanserinde farklı belirtiler de görülmektedir. Üretra kanseri belirtileri görüldüğünde mutlaka üretra kanseri teşhisi için uzman hekim desteği almak şarttır.

Üroloğa Gitmek İçin Geç Kalmayın!

Üretra kanseri belirtileri yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Ancak tüm bu belirtilerin birçok başka tıbbi sorundan kaynaklanabileceğini unutmamak önemlidir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, kliniğimize başvurmanız gerekecektir.

Üretra kanseri ilerleyen evrelerde çok daha fazla belirti gösteren bir hastalıktır ve genellikle ilk evrelerde teşhis edilmez. Bu nedenle hastaların üretra kanseri belirtileri görmeyi beklemeden önce risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olması ve risk grubunda olup olmadığını bilmesi gerekmektedir. Buna göre düzenli muayenelerin yaptırılması ve üretra kanseri tedavi planı oluşturulması çok daha sağlam bir hareket olacaktır.

[widget-252]

Üretra kanseri belirtilerini görür görmez doktorunuza ulaşın, size uygun tedavinin planlanmasını isteyin!

İdrarda kan görülmesi, idrara çıkarken zorlanma, ağrı ve cinsel ilişki sonrasında ağrı görülmesi gibi durumlar kendini gösteren ciddi üretra kanseri belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin göz ardı edilmemesi ve kısa sürede kliniğimize başvurulması önemlidir. Üretrada kanser belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgi sahibi olmak için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurmak isteyebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05