+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üretra Kanseri Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktorunuzun Tavsiyelerine Uyun!

Üretral kanseri, üretrada başlayan çok nadir bir kanser türüdür. Üretra idrarı vücuttan dışarı taşıyan tüpdür. Üç tip üretra kanseri vardır. Skuamöz hücreli karsinom üretranın iç kısmını oluşturan hücrelerde başlar. Adenokarsinom, üretra yakınındaki bezlerde başlar. Transizyonel hücreli karsinom ise kadınlarda vücudun dışına en yakın üretra hücrelerinde başlar. Erkeklerde, penis içinden geçen üretra parçasının hücrelerinde başlar.

Üretra kanseri nadir görülen bir kanser türüdür ve erkeklerde daha sık görülmektedir.

Üretra kanseri yaş ile ilişkilidir ve genellikle 60 yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkar. Üretra kanseri risk faktörleri arasında daha mnce mesane kanserine yakalanmış olmak, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları yer alır. Tümörlerin çoğu skuamöz hücreli karsinomlardır.

Üretra kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler hastanın genel sağlık durumuna ve uygulanan tedaviye göre değişmektedir. Üretra kanseri sonrası kontroller çok önemlidir.

Üretra Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Üretra kanseri teşhisi tedavi planlamasında oldukça önemlidir. Tedavi için gerekli bilgiler bu sayede sağlanmaktadır. Hastaya uygun yöntemlerin tercih edilmesi kolaylaşmaktadır.

Üretra kanseri teşhisi için şu yöntemler kullanılır;

Üretra kanseri teşhisi için kullanılan yöntemler son yıllarda geliştirilen modern tanı yöntemleridir. Hastanın genel sağlık durumu, kanserin yayılmış olduğu bölgeler ve uygulanacak tedavi planı için öngörü niteliğinde tanı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar:

  • Fizik muayene ve tıbbi öykü,
  • Kan testleri,
  • Bir doku örneğinin alındığı ve kanser hücrelerini test etmek için laboratuvara gönderildiği biyopsi,
  • Herhangi bir anormal hücreyi aramak için idrarın mikroskop altında incelendiği idrar sitolojisi,
  • Ürinin rengini, protein, şeker, beyaz kan hücreleri ve kan gibi bileşimini kontrol eden kan tahlili,
  • Herhangi bir anormal kitleyi kontrol etmek için dijital rektal muayenesidir.

Üretra ve mesanenin içini kontrol etmek için ince bir tüpün üretra içinden geçirildiği sistoskopi işlemi de üretra kanseri tanısı için kullanılan yöntemlerdendir. Tanı sonrası mutlaka tedavi planlaması yapılmalıdır.

Üretra kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Üretra kanseri tedavisi için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak doğru yöntemin tercih edilmesi için birkaç faktör bulunmaktadır;

  • Tümörün büyüklüğü ve konumu
  • Kanserin evresi
  • Genel sağlık

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar üretra kanseri tedavisi için hangi yöntemin uygun olduğunu belirlemede yardımcı olmaktadır. Üretra kanseri tedavisi için kullanılan yöntemler şu şekildedir; cerrahi, radyoterapi, kemoterapi. Cerrahi en yaygın tedavidir. Çok erken evreli tümörlerde, lazer cerrahisi bir seçenek olabilir.

Üretra Kanseri Sonrası Bunlara Dikkat Edin!

Üretra kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında en detaylı bilgi doktorunuz tarafından verilecektir. Ancak kanser sonrasında kontrollere düzenli olarak gidilmesi önemlidir. Üretra kanseri sonrasında yapılan muayeneler sırasında kanserin yeniden oluşup oluşmadığını gözlemlemek için testler kullanılmaktadır.

Aynı zamanda üretra kanseri sonrasında hastaların beslenmelerine dikkat etmeleri ve iyileşme süreci tamamlanana kadar istirahat etmeleri önemlidir. Doğru beslenme hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Reçete edilen ilaçlar da düzenli bir şekilde belirtilen süre boyunca kullanılmalıdır.

Üretra kanseri uzman ekip ve klinik desteği ile hızla tedavi ediliyor!

Üretra kanseri sonrası dikkat edilmesi gerekenler veya üretra kanseri teşhisi gibi sorularınız için kliniğimize başvurabilirsiniz. Sağlıklı bir hayata bizimle birlikte adım atabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05