+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üretra Kanseri Kimlerde Görülür?

Üretra Kanseri Risk Grubu

Üretra kanseri kimlerde görülür sorusu çok merak edilmektedir. Üretra kanseri genellikle kadınlarda erkeklerden daha sık görülen nadir bir kanserdir. Çünkü erkeklerde idrar kanalı oldukça uzundur ve bu da üretra kanserine yakalanma şansını arttırmaktadır. Üretra kanseri 60 yaş ve üzerindeki kişilerde sıklıkla görülmektedir. Aynız amanda ailesinde daha önce üretra kanseri olan kişilerin bu kansere yakalanma ihtimali oldukça yüksektir.

Üretra kanseri işaretleri nelerdir?

Üretra kanseri belirtileri hastadan hastaya göre farklılık göstermektedir. Bazı hastalarda çoğu belirti görülmezken bazılarında tüm belirtilere rastlamak mümkündür. Üretra kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Hematüri (idrarda kan görülmesi)
  • Üretral kanama
  • Üretral akıntı
  • Zayıf idrar akışı
  • Artan idrara çıkma sıklığı
  • Peniste bir yumru veya kalınlık hissi
  • Kasık bölgesinde bulunan lenf düğümlerinin boyutunda artış

Yukarıda bahsettiğimiz üretra kanseri belirtileri çoğu zaman ileri evrelerde ortaya çıkabilir. Ancak her zaman görülmesi mümkün değildir.

Üretra Kanseri Önlenebilir Mi? Nelerden Kaçınmalısınız?

Üretra kanseri çeşitli genetik problemleri ya da yaş nedeniyle ortyaa çıkabilir. Bunlar önlenemez risk faktörleri arasındadır. Ancak üretra kanserine neden olan bir diğer durum cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.

Üretra kanserine yakalanma riskini en aza indirmek için risk grubunda olan kişilerin cinsel ilişki sırasında korunması önemlidir.

Üretra kanserinden korunmak sizin elinizde!

Üretra kanseri erkeklerde sık görülen bir idrar yolu kanseri türüdür. Birçok farklı tipte görülebilen üretra kanseri yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli belirtiler göstermektedir. Üretra kanseri kimlerde görülür veya üretra kanserinin önlenmesi ile alakalı bilgi almak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05