+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üretra Kanserinin Evreleri

Erken Evrede Tanının Hayat Kurtaran Önemi!

Üretra kanseri tedavisinde hasta için en doğru olan tedavi planlamasının yapılabilmesi için öncelikle üretra kanseri evreleme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Üretra kanseri evrelemesi kanseri hangi evrede olduğu, kanseri yayılma durumu ve tümörün büyüklüğü gibi bir.ok sorunun cevabını vermektedir.

Üretra kanseri erken teşhis ile daha hızlı ve başarılı sonuç alınacak tedaviler!

Üretra kanseri evreleri kanserin vücuda ne kadar yayıldığını göstermektedir. Üretra kanserinin evreleri uzmanlar tarafından yapılacak olan testlerle tespit edilmektedir. Üretra kanseri evreleme sürecinde kanserin yakın bölgelere yayılıp yayılmadığı ve ne kadar büyüdüğü de görülmektedir. Üretra kanseri evreleri, kanserin nasıl tedavi edeceğine karar verilirken bilinmesi gereken en önemli şeylerden biridir.

Üretra kanseri etkilenen üretra kısmına dayanarak tedavi edilir. Ayrıca, tümörün idrar yolunun etrafına dokuya ne kadar yayıldığı da önemlidir. Üretra kanseri lokasyonu ve etkilenen dokuların tipi ile tanımlanabilir.

Üretra Kanserinin Evreleri

Üretra kanseri evreleri öncesinde üretra kanserinin ne tür çeşitlere sahip olduğunu bilmek önemlidir. Üretra kanseri söz konusu olduğunda evreleme ve tedavi üretra kanserinin türü ile planlanmaktadır. Üretra kanseri hücre yapısına göre Transizyonel hücreli karsinom, Skuamöz hücreli karsinom ve Adenokarsinom olarak birbirinden ayrılmaktadır.

Üretra kanserinin türüne ve evresine göre tedavi planı farklı olacak!

Transizyonel hücreli karsinomda kanser, kadınlarda üretranın yakınındaki hücrelerde başlamıştır. Erkeklerde kanser, üretra bölümünde penisten geçen hücrelerde başlamıştır. Skuamöz hücreli karsinomda ise kadınlarda mesanenin yakınındaki üretra parçasını oluşturan hücrelerde, erkeklerde ise prostat bezinden geçen üretra kısmındaki hücrelerde başlamıştır. Son olarak adenokarsinom üretra çevresindeki bezleri oluşturan hücrelerde kanserin yayılması şeklindedir. Üretra kanseri türlerini anlamak üretra kanseri evreleri ve tedavisinde önemlidir. Üretra kanseri evreleri ise şu şekildedir;

  • Evre 0: Anormal hücreler üretranın iç tabakasında bulunmaktadır. Bu hücreler henüz kansere dönüşmemiş olsa da zamanla bu hücreler kansere dönüşebilir ve daha sonra üretral dokuya yayılabilir.
  • Evre 1: Üretra kanseri ilk evre olarak da bilinen bu evrede anormal hücreler kanser hücrelerine dönüşmüştür. Üretra kanseri 1. evre kanserli hücrelerin üretral astarın yanındaki doku katmanına yayılmış olduğunu da gösterir.
  • Evre 2: Kanser hücreleri, üretrayı çevreleyen kas dokusuna yayılmıştır. Erkeklerde, penis içindeki doku veya üretrayı çevreleyen prostat bezi de buna dahil olabilir.
  • Evre 3: Kanser, üretranın ötesindeki dokulara taşınmıştır. Kadınlarda kanser vajina, vajina dudakları (vulva) veya yakın kas dokusuna, erkeklerde ise penise veya yakındaki kas dokusuna yayılmış olabilir. Ayrıca bu evrede kanser yakın lenf düğümü içinde bulunabilir, ancak 2 cm’den daha büyük değildir.
  • Evre 4: Üretra kanseri son evre olarak adlandırılan bu evrede tümör herhangi bir boyutta olabilir. Üretra kanseri 4. evre kanserin yakın organlara da yayıldığı anlamına gelmektedir. Bu organlar mesane, prostat bezi veya vajina olabilir. Aynı zamanda kanserin lenf düğümlerine yayılmış olma ihtimalinin yanı sıra diğer uzak organlara yayılması da mümkündür.

Üretra kanseri evreleri için ilk belirtiler görüldüğünde teşhis konması avantajlı olacaktır. Ardından tedavi planının çıkarılması ve kişiye göre değerlendirilmesi gerekecektir.

Erken Tanı Yaşama Oranlarını Arttırıyor!

Üretra kanseri idrarda kan ve sık idrara çıkma gibi belirtilerle anlaşılmaktadır. Bu tip üretra kanseri belirtileri görülmesinin ardından hastalar için teşhis koyulması şarttır. Bu sırada üretra kanseri evrelemesi de yapılmaktadır. Üretra kanserinin hangi aşamada olduğu bu sayede anlaşılır.

Üretra kanserinin evreleri bilindiğinde erken tanı konması daha kesindir. Hastaların bu konuda bilinçli olmaları ve belirtileri takip etmeleri gerekir.

Teşhis ve tedavide işini uzmana bırakın, hastalığınızın seyrini değiştirin!

Diğer yandan üretra kanseri evreleri de bu aşamaları ve ne anlama geldiğini açıklamaktadır. Yine de daha detaylı bilgi için kliniğimize danışmaktan çekinmeyin. Hızlı tanı ve tedavi yöntemlerinden yararlanın.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05