+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Üretra Kanseri Sebepleri ve En Önemli Risk Faktörleri

Üretra Kanserinin Tetikleyici Nedenleri Nelerdir?

Üretra kanseri tüm ürolojik kanserlerin en nadir görülen türüdür. Kansere yakalanmış 100 hastadan sadece 1 veya 2 kişi için üretra kanseri teşhisi koyulmaktadır. Peki, üretra kanseri nedir ve üretra kanseri neden olur? Bunun öncesinde üretra ile alakalı detaylı bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Üretra kanserinin en büyük düşmanı kim? Kadınlarda mı erkeklerde mi daha fazla görülüyor?

Üratra (idrar borusu) erkeklerde prostat ve penis içinden geçer. Kadınlarda ise tüp daha kısadır ve vajinanın açıklığının hemen üzerinde sona ermektedir. Üretra kanseri ise böbrekleri mesaneye bağlayan tüplerin içinde bulunan hücrelerde başlayan bir kanser türüdür. Üretra kanseri kimlerde görülür dediğimizde kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir.

Çoğu zaman üretra kanserli bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez. Bu nedenle erken teşhis oranı oldukça düşüktür. Teşhis edildiğinde de mutlaka agresif bir tedavi uygulanmalıdır.

[widget-251]

 

Üretra Kanseri Nedenleri

Üretral kanseri nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzun süre şişlik ve enfeksiyon riski artırabilir. Üretra kanserli birçok erkek daha önce üretral darlık hastalığı veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için tedavi edilmiştir.

Üretra kanseri nedenleriyle ilgili yapılan araştırmalara göre bazı virüslerin kansere sebebiyet verdiği kanıtlanmıştır!

Üretra kanserine yakalanan birçok kadın, daha önce üretral kas kütlesi, üretral divertikül veya kronik idrar yolu enfeksiyonu hastalıkları için tedavi edilmiştir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda, insan papilloma virüsü (HPV), üretra kanseriyle ilişkilendirilmektedir. Üretra kanseri nedenleri ile yapılan araştırmalar hala devam etse de üretra kanseri risk faktörlerinin bilinmesi gerekmektedir.

  • Erkek Üretrası Kanseri: Erkek üretrası kanseri söz konusu olduğunda hastalar idrar yaparken zorlanma, sık tekrarlanan üretra darlıkları, idrarda kan görülmesi ve cinsel organda kitle hissedilmesi gibi şikayetler yaşamaktadır. Erkeklerde üretra kanseri uzun süreli ve sık tekrarlayan iltihap, üretra darlıkları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla beraber görülebilir.
  • Kadın Üretrası Kanseri: Kadın üretrası kanseri söz konusu olduğunda en sık görülen şikayetler arasında kanama, sık idrara çıkma, kasık bölgesinde ağrı ve ağrılı idrar bulunmaktadır. Kadınlarda görülen üretra kanseri teşhis edildiğinde genellikle hastalık ilerlemiştir ve idrar kesesine yakın dokulara yayılmıştır.

Erkek ve kadın üretrası farklı olduğu için kanserin tedavisi de cinsiyet, yaş ve tümör hücrelerinin durumu göz önüne alınarak yapılmalıdır. Hastaya uygun tedavi hızlı sonuç verir.

Üretra kanseri risk faktörleri nelerdir? Risk grubunda olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Üretra kanseri nedenleri bugün bile henüz net olarak bilinmese de risk faktörleri üretra kanserine neyin neden olduğunu açıklamaktadır. Üretra kanseri riski bulunan kişilerin çok daha dikkatli olması ve buna göre üretra kanseri tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Bir risk faktörü, hastalık geçirme şansınızı artırabilecek herhangi bir şeydir. Belirli bir kanser türü için risk faktörleri arasında sigara, beslenme, aile öyküsü veya başka birçok şey bulunabilir. Üretra kanseri nedenleri olarak da gösterilebilecek risk faktörleri şu şekildedir;

  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları,
  • Sigara kullanımı,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle kronik irritasyon veya idrar yollarının iltihabı,
  • Kadınlarda üretral divertikül ve erkeklerde üretral darlık gibi hastalıklara sahip olmak,
  • Daha önce mesane kanseri veya böbrek kanseri teşhisi olması,
  • Pelvik bölgede radyasyon tedavisi geçmişi,

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların öyküsü üretra kanserine neden olabilecek risk faktörleridir.

[widget-252]

Üretra Kanseri Nedenleri Önlenebilir!

Üretra kanseri için risk faktörleri hakkında bilmeniz gerekenler; risk faktörlerinin kesin kansere neden olmayacağıdır. Risk faktörüne sahip olmayan kişiler de kansere yakalanabilir veya 1 ya da daha fazla risk faktörüne sahip bazı kişiler asla kanser geliştirmez.

Aile öyküsü gibi bazı risk faktörleri sizin kontrolünüzde olmayabilir. Fakat diğerleri değiştirebileceğiniz şeylerdir. Risk faktörlerini bilmek, üretra kanserine yakalanmayı azaltabilecek seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda üretra kanseri tedavisi hakkında bilgi sahibi olmanın da yararları olacaktır.

Üretra kanseri için hastanın belirtileri gözlemlemesi ve doktoruna ulaşması çok önemli!

Üretra kanseri sebepleri ve risk faktörlerinin bilinmesi önemli olsa da kanser oluşumunu tetikleyen bazı durumlar olabilir. Herhangi bir risk faktörü taşımayan kişiler de kansere yakalanabilir. Bu nedenle üretra kanseri nedenleri ve risk faktörleri hakkında en detaylı bilgi ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici tarafından verilecektir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05