+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Epididimit İçin Cerrahi Tedavi

Epididimit Cerrahi Yöntemleri

Tüberküloz bakterisi ile kendini gösteren epididimit, ilaçlarla tedavi edilse de eğer organ hasarı fazlaysa operasyonla testis ve epididimin alınması gerekebilir. Epididimit ilaç tedavisi yanıt vermediğinde cerrahi yöntemler tercih edilecektir.

Nadir olarak tercih edilen epididimit cerrahi yöntemleri uygulanırken hastanın cinsel ilişkiden kaçınması, dinlenmesi ve belirtilen ilaçları kullanması gerekmektedir. Epididimit cerrahi tedavi uygulamaları kliniğimizde hastamızın genel sağlık durumuna bağlı olarak şekillendirilmektedir.

[widget-169]

 

Epididimit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Epididimit cerrahi tedavi uygulamaları kullanılan ilaçların etki göstermemesi halinde yapılırken öncesinde iğne yöntemiyle de tedavi uygulanabilir. Bu yöntem ile epididimit iltihabının tamamının ya da büyük çoğunluğunun alınması gerekir.

Tüberküloz epididimit durumunda ilaçlar etkin olsa da organ hasarı meydana geldiyse testis ve epididimin alınması gerekebilir. Epididimit ameliyatı yapılmayan kişilerde iyileşme süresi daha uzundur ve belirtiler tamamen ortadan kaybolmayabilir. Bazı hastalarımızın testislerinde küçülme görülebilir. Epididimit ameliyat yöntemi olarak günümüzde kistik oluşumlar için mikro cerrahi olarak tanımlanan “spermatoselektomi” tekniği kullanılmaktadır. Basit bir cerrahi müdahale olan epididimit ameliyatı, en fazla 1 saat kadar sürer ve hastamız kısa süre içerisinde gündelik yaşamına geri dönebilir.

Operasyon sonrasında hastaya testisleri sabit tutacak bir ekipman takılır ve bu ekipman 7 ile 14 gün aralığında bölgede kalır.

Epididimit Cerrahi Uygulaması Sonrası

Kronik epididimit probleminin bakteriyel bir idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle olduğu saptanırsa antibiyotik kullanımı ilk seçeneğimizdir. Yine atakları önlemek için etkilenen tarafa vazektomi yapmak veya operasyon ile epididim ve vaz deferensi cerrahi olarak çıkarmak gerekebilir.

Kronik epididimit çift taraflı ise sperm kanallarında oluşan tıkanıklığa bağlı kısırlık gelişebilir. Bu nedenle hastalarımızda kısırlık riskinin gündeme gelmemesi için mutlaka epididimin alınması şarttır. Epididimit tedavisi hastanın sağlık durumuna göre ilerler.

Epididimit cerrahi uygulaması sonrasında hastalarımız testis kısmını sabit tutacak bir aparat ile eve gidebilir. Bu destek 1 – 2 hafta kullanıldıktan sonra kontrole gelmeleri gerekmektedir. Ameliyattan sonraki 2-3 gün şişliği azaltmak için buz tedavisi uygulanabilir. Ameliyattan 48 saat sonra duş alınabilir. Epididimit ameliyatı ve cerrahi uygulamalar hakkında bilgi almak için ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-170]

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05