+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Epididim Kisti Teşhis Yöntemleri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Epididim Kisti İçin En Etkili Tedavi Hangisi?

Epididim kistleri, epididimde (testislerin üzerinde bulunan sperm toplama tüpleri) gelişen sıvı dolu keselerdir. Birkaç nedenden dolayı ortaya çıkarlar, ancak her zaman iyi huyludurlar ve genellikle sadece hafif rahatsızlığa neden olurlar.

Epididim kisti nasıl teşhis edilir sorusunun cevabı öncesinde epididim kistlerinin ancak çok fazla büyüdüklerinde bazı belirtilere neden olabileceklerinden bahsetmek isteriz. Bir epididim kisti fazla büyürse testislerde ağırlığa ve rahatsızlığa neden olabilir. Aynı zamanda ağrı olması da mümkündür. Epididim kistleri genellikle elle muayene sırasında hissedilse de genellikle dışarıdan hiçbir belirti göstermedikleri için geç teşhis edilebilirler.

[widget-194]

Epididim Kisti Teşhis Yöntemleri  – Kesin Tanı Nasıl Konur?

Epididim kisti nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı öncesinde epididim kisti teşhisi ile alakalı bilgi vermek daha doğru olacaktır. Epididim kisti teşhisi tedavi planının hazırlanmasında önemli bir faktördür. Böylelikle kistin büyüklüğü tespit edilir ve tedavi yöntemleri de buna göre tercih edilir. Epididim teşhisi için kullanılan yöntemler şu şekildedir;

Fiziki muayene: Epididim kisti teşhisi için yapılması gereken ilk şey fiziki muayenedir. Fiziki muayene sırasında testisler incelenecek ve kistlerin ele gelip gelmedikleri kontrol edilecektir. Aynı zamanda bu muayane sırasında testislerin boyutu da değerlendirilerek epididim kistlerinin ne kadar büyüyüp büyümediği de kontrol edilecektir.

Ultrason: Ses dalgaları ile çalışan bir görüntüleme sistemi olan ultrasın epididim kisti teşhis yöntemlerinden biri olarak sıklıkla kullanılmaktadır. bu görüntüleme sisteminde kistlerin yeri ve büyüklüğü saptanmaktadır.

Işık muayenesi: Epididim kisti teşhis yöntemlerinden bir diğeri olarak da testislere tutulan bir ışık yardımı ile gerçekleştirilen bu testte testislerin ışığı geçirip geçirmediği kontrol edilmektedir.

Epididim Kisti Tedavi Yöntemleri – Cerrahi Yöntemlere Ne Zaman Başvurulur?

Epididim kisti tedavi yöntemleri kistin büyüklüğüne bağlıdır. Genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaması mümkündür. Ancak gerekli olması durumunda epididim kisti tedavisi için tercih edilebilecek yöntemler şu şekildedir;

Aspirasyon: Epididim kisti tedavisi için tercih edilen bir yöntem olan aspirasyon ile kistlerin içinde birikmiş olan sıvı boşaltılmaktadır. Ultrason rehberliğinde gerçekleştirilen tedavide sıvıyı boşaltmak için ince bir iğne kullanılmaktadır. Genellikle çok daha küçük olan kistler için uygulanan bu yöntem oldukça etkilidir.

Cerrahi tedavi: Epididim kisti ameliyatı ancak kistlerin çok büyük olması ve ağrının yaşanması durumunda tercih edilmektedir. Epididim kisti tedavisinde mikrocerrahi yöntemi tercih etmekteyiz. Bu şekilde sağlıklı dokuya zarar vermemiş oluruz. Kısa süren bir işlem olması nedeniyle hastalar ameliyattan birkaç saat sonra evlerine gidebilirler.

Epididim kisti tedavisi sonrasında hastaların en dikkat etmeleri gereken şey ise bol dinlenme ve ürolog tarafından reçete edilen laçların düzenli kullanımıdır. Epididim kisti ameliyatı sonrasında tam iyileşme 7 ile 10 gün sürebilir. Ancak bazı kişiler ameliyat için uygun adaylar olmayabilir. Özellikle sigara kullananlar ve aşırı kilolu hastalar bu yöntemle tedavi edilmez.  

[widget-193]

Epididim Kisti Tedavisi Sonrası Ortaya Çıkabilecek Risklere Dikkat Edin!

Epididim kisti tedavisi her ne kadar net bir çözüm olsa da hastaların bazı riskleri de beraberinde getirdiğini bilmesi gerekmektedir. Epididim kisti tedavisi sonrasında genel anestezi sebebiyle hasta uyandıktan sonra normal hissetse de uykulu olma hali mevcuttur ve 24-48 saat boyunca bu durum devam edebilir.

Ameliyat sırasında küçük bir kanama riski her zaman vardır. Operasyonu takiben testislerde herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmek mümkündür. Ameliyat sonrasında işlem bölgesinde ağrı, şişlik, kızarıklık ya da akıntı olma ihtimali söz konusudur. Tüm bunlar enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabilir.

[widget-186]

Epididim kisti tedavisi söz konusu olduğunda en büyük risk kistlerin tekrar geri dönme ihtimalinin bulunmasıdır. Epididim kisti teşhisi ve epididim kisti tedavisi ile alakalı en detaylı bilgiyi kliniğimizden alabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05