+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Epididim Kisti Belirtileri

Epididim Kısırlığa Neden Olur Mu?

Epididim, her testisin üstünde ve arkasında yer alan uzun sarmal bir tüpdür. Epididim, spermleri testislerden spermleri üretraya taşıyan tüplere taşır. “Epididim kisti nedir?” sorusunun cevabı ise, epididimde görülen içi sıvıyla dolu kistlerdir olacaktır.

[widget-194]

Epididim kisti kimlerde görülür? Risk grubunda mısınız?

Epididim kisti genellikle iyi huyludur ve herhangi bir ağrıya neden olmaz. Yaygın görülen bir durum olan epididim kisti genellikle ağrıya neden olmamaktadır. Spermatosel olarak da bilinen epididim kisti iyi huylu olması nedeniyle bu durumu yaşayan erkeklerin endişe ettiği şekilde kansere dönüşmemektedir.

Epididim kisti daha çok 40 yaş ve üzerindeki erkeklerde görülmektedir. Ancak çocuklarda da nadiren de olsa görülme ihtimali bulunmaktadır. Epididim kisti olan erkeklerin tam bir yüzdesini vermek zordur, çünkü genellikle belirti göstermeyen epididim kisti nedeniyle çoğu insan bunu bilmez. Ancak bazı araştırmalar 6 erkekten 1'inin epididim kisti belirtileri gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.

Epididim Kisti Belirtileri – Travmaların Epididimle İlişkisi

Epididim kisti neden olur sorusu çok sık sorulmaktadır. Ancak epididim nedenleri üzerine hala devam eden araştırmalar olmakla beraber kesin nedeni bulunamamıştır. Yine de bazı araştırmalarda epididim tüplerinde meydana gelen bazı tıkanıklıkların buna neden olabileceği gözlemlenmiştir. Epididim nedenleri arasında ciltte görülen bir yaralanma olması da söz konusudur.

 

Epididim kisti olduğunu nasıl anlarsınız? Ne zaman doktorunuza başvurmanız gerekir?

Epididim kisti belirtileri genellikle çoğu kişide ortaya çıkmamaktadır. Aynı zamanda bu kistler dışarıdan gözlemleme yoluyla da görünmemekte ve belirti vermemesi nedeniyle de şans eseri teşhis edilmektedir. Diğer yandan epididim kisti elle muayene sırasında hissedilebilmektedir. Spermatosel belirtileri arasında yumru hissedilmesi bulunmaktadır. Hasta kendi kendini muayene sırasında bu yumruları hissedebilir.

  • Epididim kisti çok fazla büyürse testislerde baskıya neden olarak kişinin kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilir. Aynı zamanda bir testiste görülebilen ağırlık hissi de kendini gösterebilir.
  • Epididim kisti iyi huyludur ve çoğu zamanda yıllık prostat muayenesinde şans eseri fark edilmektedir.
  • Epididim kisti daha fazla büyürse ağrı görülebilecek ilk belirtilerden biridir. Ağrı tek testiste olabileceği gibi her iki testiste de görülebilmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz epididim kisti belirtileri hasta tarafından gözlemlenirse vakit kaybetmeden teşhis ve epididim kisti tedavisi için kliniğimize başvurabilir.

 [widget-193]

Epididim Kisti ve İnfertilite Arasında İlişki Var Mı?

Erkeklerde görülen infertilite çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Epididim kisti bulunan erkeklerin de ortak endişelerinden biri olan infertilite genellikle bu sebepten ortaya çıkmaz. Ancak epididim kistlerinin aşırı büyümesi sonucunda sperm kanalının tıkanması ya da sperm kalitesinin azalması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Epididim kisti bulunan ve en az 1 yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamış erkeklerin kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaları için semen analizi yaptırmaları mümkündür.

[widget-186]

Epididim kisti genellikle 40 yaş ve üzerindeki erkeklerde sık görülen bir problem olmasına rağmen çocuklarda da nadiren de olsa görülebilmektedir. Ancak iyi huylu olan bu kistler genellikle belirti vermezler ya da kişiyi rahatsız etmezler. Kistlerin büyümesi durumunda bazı sorunların ortaya çıkması muhtemeldir ki tüm bunlar yukarıda yer almaktadır. Yine de epididim kisti nedenleri ve epididim belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz kliniğimize başvurabilirsiniz.

Dikkat Edin!

İnfertilitenin birçok nedeninin olduğu da bilinmeli ve epididim kisti öncesinde diğer nedenlerle ilgili ürolog kontrolünde analizler yapılmalıdır.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05