+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sistit Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Cinsel İlişki Sistite Neden Olur Mu?

Sistit nedir sorusunun cevabı mesane duvarının iltihaplanması durumu olarak verilebilir. Sistit normalde ciddi bir durum olmamasına rağmen, rahatsız edici olabilir ve tedavi edilmezse komplikasyonlara yol açabilir. Sistit vücutta dengesiz hale gelen doğal olarak oluşan bakterilerle de meydana gelebilir. Bu bakteriler enfeksiyona ve inflamasyona neden olurlar. Sistit her zaman bir enfeksiyondandolayı oluşmayabilir. Bazı ilaçlar ve hijyen ürünleri de iltihaplanmaya neden olabilir. Sistit nedenleri ve sistit tedavisi hakkında bilgi yazımızın devamında...

[widget-166]

 

Sistit kimlerde görülür?

Sistit idrar kesesi enfeksiyonu olarak da bilinmekte ve daha çok kadınlarda görülmektedir. Ancak erkeklerde de sistit görülmesi nadir değildir. Cinsel olarak aktif olan,idrar yolu enfeksiyonu (iye) olan,radyasyon tedavisi geçirmiş olan,kemoterapi tedavisi alan,diyabet hastalığı bulunan,böbrek taşı olan, HİV hastalığı bulunan kişilerde sistit görülebilir.

Omurga sakatlıkları olan kişilerde sistit görülme olasılığı çok daha yüksektir. Risk faktörlerinin bilinmesi kişinin daha çok dikkat etmesini sağlamakta ve bu nedenle sistit teşhisi ve tanısının çok daha erken yapılmasını sağlamaktadır.

Sistit Nedenleri Nelerdir? Enfeksiyonların Etkisi

Sistit farklı çeşitlerde olabilmektedir. Sistit tedavisi söz konusu olduğunda sistit çeşitlerinin bilinmesi önemlidir. Sistit akut ve interstisyelsistit olarak ayrılmaktadır. Akut sistit aniden ortaya çıkan bir sistit olarak bilinmektedir.

Sistit hastalığına yakalanmak istemiyorsanız korunmasız ilişki kurmayın!

İnterstisyel sistit ise çok sayıda mesane dokusunu etkileyen kronik veya uzun süreli bir sistit vakasıdır. Hem akut hem de interstisyel sistitin bir dizi olası nedeni vardır. Sistitin nedeni tipini belirler.Sistit nedenleri sistit çeşitlerine göre değişmekle beraber sistit nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Sistit nedenleri çoğu zaman önlenebilir durumlardan oluşmaktadır. Bu nedenle kişinin özellikle hijyen için kullandığı ürünlere dikkat etmesi gerekmektedir.

[widget-167]

Sistit Belirtilerini Gördüğünüzde Hemen Doktorunuza Ulaşın!

Sistit belirtileri farklı çeşitlerde olmakla beraber genellikle aynıdır. En sık görülen sistit belirtileri; sık idrara çıkma isteği, mesanenin tam boşalmadığı hissiyatı, bulanık veya güçlü kokulu idrar, idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle oluşabilen düşük ateşidrarda kan görülmesidir.

Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında ağrı, basınç ya da mesane doluluğu hissi, karında veya sırtta kramp da sistit belirtisidir.

Sistit hayatınızı karartmasın! Tedaviyi ihmal etmeyin!

Sistit tedavisinde sistit nedeninin belirlenebilmesi için teşhis şarttır. Aynı zamanda sistit çeşitleri de tedavide önemli rol oynamaktadır. Sistit sebepleri ve sistit belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgi için üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurmayı unutmayın.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05