+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İnterstisyel Sistit (Ağrılı Mesane Sendromu) Nedir?

Pelvis Ağrısı ve Sık İdrar Yapmak Neyin Belirtisi? - İnterstisyel Sistit Nedir?

Ağrılı mesane sendromu veya interstisyel sistit nedir sorusuna cevap olarak mesanede basınç hissi, mesane ağrısı ve bazen de pelvik bölgede ağrıya neden olan, sık idrara çıkmanın eşlik ettiği kronik bir sistit hali diyebiliriz. İnterstisyel sistit olarak da adlandırılan bu durum karakteristik olarak mesane ve pelvik ağrı varlığıyla kendini gösterir. Ağrı, mesane dolarken artmakta, mesane boşalınca hafiflemektedir. Bu nedenle hasta sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Bazen aldığı sıvıyı azaltır. İnterstisyel sistit dolayısı ile hastanın günlük ve sosyal hayatı bozulur.

[widget-162]

Ağrılı mesane sendromu hayatınızı karartmasın!

Mesane idrarı tutan içi boş, kaslı bir organdır. Mesane doluncaya kadar genişler ve pelvik sinirler aracılığıyla beyine idrar yapma zamanı geldiğini bildirir. Bu çoğu insan için idrara çıkma arzusu yaratır. İnterstisyel sistit varlığında bu sinyaller birbirine karışır. Çoğu zaman daha sık idrar yapma ihtiyacı hissetme ve idrara çıkma ve daha az miktarda idrar yapma ortaya çıkar.

İnterstisyel sistit nedir, sorusu ile ilgili şunu da söyleyebiliriz. İnterstisyel sistit, diğer adıyla ağrılı mesane sendromu en çok kadınları etkiler ve yaşam kalitesi üzerinde uzun süreli olumsuz etkilere neden olur. Ancak, erkeklerde de nadir olarak görülmektedir.

Ağrılı Mesane Sendromu Nedenleri

Ağrılı mesane sendromu nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalar ağrılı mesane sendromu nedenleri ile alakalı birçok faktörün bu duruma katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Ağrılı mesane sendromu (interstisyel sistit) risk faktörlerine dikkat!

Ağrılı mesane sendromu risk faktörleri bulunan kişilerin hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Otoimmün reaksiyon, kalıtım, enfeksiyon ve alerjik bünye risk faktörleri arasında sayılabilir. Ek olarak, ağrılı mesane sendromu (interstisyel sistit) risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Cinsiyet: Kadınlarda erkeklere oranla daha sık interstisyel sistit teşhisi konur. Erkeklerdeki semptomlar interstisyel sistit bulgularını taklit edebilir, ancak daha sıklıkla prostatit ile ilişkilidir.
 • Cilt ve saç rengi: Açık renk bir cilt ve kızıl saçlara sahip olmak, interstisyel sistitli hastalarda sıklıkla görülmektedir. Ancak bunun klinik olarak bir önemi var mı, bilinmiyor.
 • Yaş: Ağrılı mesane sendromu olan çoğu insan 30 yaş ve üzerindedir.
 • Kronik ağrı bozukluğuna sahip olmak: İnterstisyel sistit, irritabl bağırsak sendromu ve fibromiyalji gibi diğer kronik ağrı bozuklukları ile birlikte olabilir.

Ağrılı mesane sendromu risk faktörlerinden bazıları önlenebilir türdendir. Sağlıklı yaşam ile birlikte bir dereceye kadar bu sendromun önüne geçilebilir.

 

İnterstisyel sistit varlığında eşlik eden hastalıklar nelerdir?

İS hastalarında ürolojik, jinekolojik ve gastrointestinal sıkntılar görülebilir. Neden bu hastalıkların birlikte olduklarını açıklayan bir mekanizma bilinmemektedir. Özellikle ülsersiz tip interstisyel sistitte görülür. İnterstisyel sistiti olan hastalarda görülebilecek diğer rahatsızlıklar şunlardır:

 • alerji,
 • astım,
 • sistemik lupus eritamatöz,
 • vulvodini, endometriyozis,
 • sicca sendromu,
 • temporomandibular eklem rahatsızlığı,
 • iritabıl barsak sendromu (tembel barsak sendromu), kronik kabızlık
 • fibromiyalji, kronik ağrı sendromu,
 • posttravmatik stres,
 • depresyon, anksiyete, panik bozukluklar ve migren eşlik edebilir.

Ülsersiz tip interstisyel hastaların %85’inde myofasyal ağrılar ve pelvik taban disfonksiyonu eşlik eder.

[widget-165]

Ağrılı mesane sendromu belirtileri

Ağrılı mesane sendromu belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. İnterstisyel sistit söz konusuysa semptomlar zaman içinde değişebilir. Ağrılı mesane sendromu belirtileri şu şekildedir;

 • Pelvis bölgesinde görülen ağrı
 • Mesanede ağrı
 • Erkeklerde testis bölgesi ve anüs arasında görülen perineal ağrı
 • Kronik pelvik ağrı
 • Sıkışma hissi, sıkışarak idrar kaçırma
 • Gündüz ve gece boyunca sıklıkla küçük miktarlarda sık sık idrara çıkma
 • İdrar yaptıktan sonra mesanenin dolu olması, tam boşalmamış hissi
 • İdrar yaparken zorlanma, idrar yaparken ağrı veya rahatsızlık hissi
 • Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı

İnterstisyel sistit belirtileri farklı derecelerde ortaya çıkabilir. Her kişide farklı şikayetler görülebilmektedir.

İnterstisyel sistit belirtileri ve semptomları kronik bir üriner sistem enfeksiyonuna benzese de, kesinlikle enfeksiyon yoktur. Bununla birlikte, interstisyel sistitli bir kişi akut sistit atakları geçirebilmektedir.

İnterstisyel sistiti olan hastada ağrı duyusunu ortaya çıkaran durumlar: stres, cinsel ilişki, adet kanaması, öğün atlamak, susuz kalmak, ani hareketler, dar pantolon veya iç çamaşırı giymek, bazı deterjanlar ve tuvalet kağıtları, bazı iklim koşulları, ağır kaldırmak, uzun süre ayakta kalmak, uzun süre idrar tutmak, idrar yolu enfeksiyonu. İnterstisyel sistit nedir konusu işte bu şekilde. 

[widget-163]

Ağrılı Mesane Sendromu Komplikasyonlarına Dikkat Edin!

Ağrılı mesane sendromu çeşitli komplikasyonlara neden olabilmekte ve hayatı olumsuz etkilemektedir. İnterstisyel sistit mesane duvarının hassaslaşmasına neden olabilir ve bu da mesanenin daha az idrar tutmasına neden olur. Zamanla mesane kontrakte olur yani kasılır ve mesane kapasitesinde küçülme gelişir.

Sık idrara çıkma ve ağrı, günlük yaşamdan sosyal aktivitelere kadar tüm faaliyetleri etkiler. Ağrılı mesane sendromu ile ilişkili kronik ağrı ve kesintili düzensiz uyku duygusal strese neden olabilir ve depresyon dahil bazı psikiyatrik durumlara yol açabilir.

İnterstisyel sistit rahatınızı bozmasın!

Ağrılı mesane sendromu belirtileri gördüğünüzde doktorunuza ulaşın!

Ağrılı mesane sendromu belirtileri görüldüğü zaman tıbbi bir müdahale için acilen bir üroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. Aksi halde bu durumun tedavi edilmemesi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Ağrılı mesane sendromu, interstisyel sistit nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir, daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurunuz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05