+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Sertleşme Sorunu ve Nedenleri

Sigara Kullanan Erkeklerde Risk Yüksek!

Sertleşme sorunu nedir ve sertleşme sorunu neden olur sorularının cevapları erkekler tarafından en merak edilen cevaplar arasındadır. Sertleşme sorunu nedenleri öncesinde sertleşme sorununa dair bazı bilgilerle soruna dair kısa bir açıklama yapmak daha sonraki aşamalar için çok daha doğru olacaktır.

60 yaşın altındaki erkeklerin %12’si, 60 yaşlarındaki erkeklerin %22’si, 70 veya daha büyük erkeklerin %30’u sertleşme sorunu yaşamaktadır.

Sertleşme sorunu, erektil disfonksiyon olarak da adlandırılmaktadır ve bir erkeğin ereksiyonu sürdürmesiyle alakalı sürekli ve tekrar eden problemler yaşaması olarak bilinmektedir. Tedavi edilmezse sertleşme sorunu cinsel hayatı büyük ölçüde etkilemektedir. Sertleşme problemleri özellikle 40 yaşın üstündeki erkeklerde çok yaygındır. Bu genellikle endişelenecek bir şey olmasa da devam ederse hastanın bir uzmana başvurması gerekmektedir.

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, 30 milyon erkek sertleşme sorunu yaşamaktadır. Diğer yandan sertleşme sorununun görülme riski yaşla birlikte artmaktadır. Yapılan araştırmaya göre ortaya çıkan rakamlar şu şekildedir;

[widget-143]

 

Sertleşme Sorunu Nedenleri

Erkeklerde cinsel uyarılma beyni, hormonları, duyguları, sinirleri, kasları ve kan damarlarını içeren karmaşık bir süreçtir. Erektil disfonksiyon bunlardan herhangi biriyle ilgili olabilir. Aynı şekilde, stres ve zihinsel sağlık sorunları, sertleşme sorununa neden olabilir veya kötüleştirebilir.

Ereksiyon sorunu, cinselliğe olan ilginin azalması, erken boşalma sorununuz varsa mutlaka doktorunuza danışın!

Sertleşme sorunu belirtileri cinsel hayatı etkilemekte ve bu nedenle de genellikle cinsel ilişki sırasında ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman ise fiziksel ve psikolojik sorunların bir kombinasyonu sertleşme sorunu nedenleri olarak görülebilir. Sertleşme sorunu tanısı yapıldığında tedavi yöntemine daha iyi karar verilebilir. Ancak sık görülen sertleşme sorunu nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kalp hastalığı,
 • Tıkalı kan damarları,
 • Yüksek kolestorol,
 • Yüksek tansiyon,
 • Diyabet,
 • Parkinson hastalığı,
 • Sigara kullanımı,
 • Peyronie hastalığı (penis içindeki yara dokusunun gelişimi),
 • Uyku bozuklukları,
 • Prostat kanseri veya genişlemiş prostat tedavisi,
 • Pelvik bölgeyi veya omuriliği etkileyen ameliyatlar veya yaralanmalar,
 • Depresyon veya kaygı,
 • Stres sertleşme sorununun nedeni olarak gösterilebilir.

Tüm bu nedenlerin tamamı sertleşme sorununa neden olmasa da, birleşimleri erektil disfonksiyon gelişimini tetiklemektedir.

[widget-134]

Sertleşme Sorunu Risk Faktörleri İle Başa Çıkın!

Yaşlandıkça, erkeklerde ereksiyon gelişmesi daha uzun sürebilir ve sağlam olmayabilir. Diğer yandan bazı risk faktörleri nedeniyle de sertleşme sorununun yaşanması mümkündür. Özellikle diyabet veya kalp rahatsızlıkları sertleşme sorununa neden olabilmektedir.

Damar ve damarlara kan akışını kısıtlayan tütün kullanımı zamanla erektil disfonksiyona yol açan kronik sağlık koşullarına neden olabilir. Fazla kilolu olmak sertleşme sorunu ana risk faktörlerinden biridir.

Biliyor musunuz?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; Türkiye’de 40 yaşın üzerindeki erkeklerde sertleşme sorunu %69 oranında belirlenmiştir. Dünya genelinde 20-75 yaş aralığındaki tüm erkeklerin %16’sında bulunmaktadır.

Yaşlanma ile birlikte sertleşme sorunu normal karşılanıyor!

Sertleşme sorunu orta yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülen bir durumdur. Ancak her zaman orta yaşın üzerindeki erkeklerde görülmeyebilir. Kimi zaman genç erkekler de sertleşme sorunu yaşarlar ve sertleşme sorunu nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu gibi bir durumda psikolojik etkenlerin sertleşme sorununa neden olduğu gözlemlenmektedir. Ancak yine de net bir cevap alabilmek için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize başvurmanız gerekebilir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05