+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisinde Aktif İzlem Yöntemi

Aktif İzlem Uygulamasıyla Prostat Büyümesinin Kontrol Altında Tutulması

İyi huylu prostat büyümesi aktif izlem yöntemiyle henüz müdahale edilmeden gözlenebilir. Her erkekte yaşlanmayla değişen hormonal değişikliklere bağlı olarak prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelir. Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki dokuda gelişir. BPH, 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında görülebilir.

Her prostat büyümesi BPH değildir. İyi huylu prostat büyümesi gözlem yöntemiyle tehlikeli olup olmadığı konusunda incelenir. BPH bir çeşit kanser değildir ve kanser gelişimi için bir zemin hazırlamaz. Bunlar iki ayrı hastalıktır, biri diğerinin nedeni olamaz. Fakat aynı prostatta hem BPH hem prostat kanseri birlikte bulunabilir. Bu nedenle BPH tedavisi vermeden önce beraberinde prostat kanseri olmadığına mutlaka emin olunmalıdır.

[widget-171]

 

Aktif İzlem Nasıl Bir Yöntemdir?

İyi huylu prostat büyümesi ya da BPH, başlangıç düzeyinde herhangi bir aktif tedavi almadan sadece yaşam tarzlarında değişiklikler yaparak kontrol altında izlenebilirler. İyi huylu prostat büyümesi aktif izlem sırasında şikayetlerde artış olduğunda aktif tedavi yöntemlerine geçilir.

İyi huylu prostat büyümesi aktif izlem iyi huylu prostat büyümesi için sık aralıklarla kontrol yaptığımız ve büyümeyi gözlemlediğimiz bir yöntemdir. Her kontrolde kandan prostat-spesifik antijen (PSA) düzeyinin ölçümü dahil çeşitli tetkikler yapılmaktadır. Amaç; hastalığın ilerlediği yönünde bulgular saptandığında diğer tedavi seçeneklerine geçilmesidir. İyi huylu prostat teşhisi ile hastanın durumuna bağlı olarak tedavi yöntemi belirlenir.

BPH İçin Tedavi Olmakta Geç Kalınırsa Neler Görülebilir?

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi için geç kalındığında hastalarımızda bazı komplikasyonlar görülebilir. İyi huylu prostat büyümesi aktif izlem sırasında doğru tespit ve teşhis yapılmazsa görülecek sorunlar:

Mesanede fonksiyon bozukluğu: Mesaneyi bir su pompasına benzetirsek; BPH nedeniyle tıkanmış üretradan idrarı geçirmeye çalışan ve zor durumda kalan mesane, tıkanmış su kanalına karşı suyu pompalamaya çalışan ve sonunda bozulan su motoruna benzer. BPH’nın oluşturduğu tıkanıklığa karşı mesane kasında önce artış ve büyüme meydana gelir. Fakat sonra mesanenin uzun süre tam boşaltılamamasına bağlı olarak mesane kası genişler, zayıflar ve idrar yapma sırasındaki kasılma yeteneğini kaybeder. Bu aşırı derecede olursa tıkanmaya neden olan BPH dokusu ameliyatla ortadan kaldırılsa dahi mesane bozulduğu için hasta rahat idrar yapamayabilir, sıkışma tarzında idrar kaçırabilir.

İdrar kaçırma: İşeme sonrası kalan idrar miktarı arttıkça taşma tarzında veya işlevi bozulan mesane nedeniyle sıkışma tarzında idrar kaçırması görülebilir. 

İdrar yolu enfeksiyonu: Yeterince boşalamayan mesanedeki artık idrar enfeksiyon (sistit, prostatit, epididimit, orşit) oluşumu için zemin oluşturur.

Mesane taşları: Mesanede kalan artık idrar zamanla taş oluşumu için ortam oluşturur. Taş enfeksiyon, mesane irritasyonu, kanama ve idrar akışında tıkanmalara neden olabilir.

Akut idrar retansiyonu (ani olarak hiç idrar yapamama): Uzun süre idrar tutmak, alkol kullanımı, uzun süre hareketsiz kalmak, soğuk hava, allerji veya grip ilaçları nedeniyle idrar sfinkteri işeme hissi varlığında rahatça gevşeyemez ve idrar akımı oluşamaz. Hastada ciddi karın ve kasık ağrısı gelişir. Acilen sonda konularak mesanedeki idrar boşaltılmalıdır.

[widget-161]

Mesaneden böbreğe idrar kaçağının olmasıyla üreter ve böbrekte genişleme (hidroüreteronefroz)

Böbrek yetmezliği: Böbreğe idrar kaçışı idrar yollarının içinde basınç artışı (hidroüreteronefroz) ve idrar yolu enfeksiyonları oluşturarak sonuçta böbrek yetmezliğine neden olur.

[widget-168]

İyi huylu prostat büyümesi aktif izlem uygulaması sayesinde kontrol altında tutulurken kanser içermeyen hücrelerin gelişimleri de izlenmiş olur. Hastanın gereksiz yere tedavi alması engellenir. İyi huylu prostat büyümesi aktif izlem (BPH aktif izlem yöntemi) hakkında detaylı bilgi almak için ürolog Prof. Dr. Sinan kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05