+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavi Seçenekleri

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir? - BPH Tedavisinde TURP ve Lazer Ameliyat

Prostat, erkek üreme sisteminin bir parçası olan ceviz şekilli bir bezdir. Prostatın ana işlevi, meni üretmektir ve prostat sıvısı, bir erkeğin doğurganlığı için gereklidir. İyi huylu prostat büyümesi nasıl tedavi edilir sorusunu cevaplamadan önce iyi huylu prostat büyümesi ile alakalı bazı bilgiler vermek daha iyi olacaktır.

Benign prostat hiperplazisi veya BPH prostat bezinin genişlemesi anlamına gelmektedir. Prostat genişlemesi kanser anlamına gelmez. BPH, idrar akışını engelleyebilir. İyi huylu prostat büyümesi belirtileri arasında sık ​​idrara çıkma, gece idrara çıkma, idrar kaçırma ve idrar yapmada zorluk çekmek gibi durumlar bulunur. 

 [widget-171]

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavileri

İyi huylu prostat büyümesi tedavi seçenekleri arasında farklı seçenekler bulunsa da ilk aşama BPH’nin teşhis edilmesidir. Bunun için ise hastanın doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Bazen iyi huylu prostat büyümesi herhangi bir belirti göstermeyebilir. İdrara çıkma yetersizliği, ateş ve titreme ile ağrılı, sık ve acil idrara çıkma ihtiyacı, idrarda kan, alt karın ve idrar yolunda ağrı görüldüğünde mutlaka uzman ürolog kontrolünden geçmek gerekir. 

iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde ilaç kullanımı

İyi huylu prostat büyümesi ilaç tedavisi çoğu hasta için tercih edilen bir yöntemdir. Bu gibi bir tedavi seçeneğinde prostatın büyümesini durduran veya küçülten, iyi huylu prostat hiperplazisi ile ilişkili belirtileri azaltan ilaçlar hastanın kullanımı için reçete edilmektedir. İyi huylu prostat büyümesi ilaç tedavisinde düzenli kullanım son derece önemlidir.

 

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisi olarak çoğu zaman tercih edilen yaşam tarzı değişiklikleri tamamen hastayla bağlantılı bir oranda başarı göstermektedir. Hasta doktorun talimatlarına ne kadar iyi uyarsa hastanın tedavisi de o kadar başarılı olacaktır. İyi huylu prostat büyümesi için yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerebilir;

  • Özellikle açık alanlara çıkmadan ya da uykuya geçmeden önce sıvı alımını azaltma
  • Kafeinli içecek ve alkol alımını önlemek veya azaltmak
  • Dekonjestanlar, antihistaminikler, antidepresanlar ve diüretikler gibi ilaçların kullanımını bırakmak.
  • Pelvik taban kasları egzersizleriyle daha fazla idrar tutmayı sağlamak.

[widget-168]

Genişlemiş Prostat Dokusunu Çıkarmak İçin Tercih Edilen BPH Ameliyatı Türleri

İyi huylu prostat büyümesi ameliyatı yöntemlerinden biri de Transüretral prostat rezeksiyonu (TURP) olmaktadır. Daha çok orta ile ciddi BPH tedavisi için kullanılmaktadır. TURP işleminde prostat dokularını kesmek için cerrahi bir alet kullanılmaktadır.

BPH tedavisi için lazer ameliyatı tercih edilirse prostat dokusunu yok etmek için yüksek enerjili bir lazer kullanılmaktadır. Açık prostatektomi işleminde ise prostata ulaşmak için deride bir kesi yapmakta ve ardından prostatın tamamını veya bir kısmını açmış olduğu kesiden çıkarmaktadır.

Transüretral prostat insizyonu (TUIP) ise ciddi tıkanıklık rahatsızlığı olmayan ve prostatı çok büyümemiş erkekler için kullanılmaktadır. Tedavi sırasında idrar akımını arttırmak için rezektoskop ile prostata doğru kesi yapılır ve mesaneye bir kateter koyulur.

[widget-161]

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi için birçok yöntem bulunsa da ilk seçenekler her zaman ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri olmaktadır. Diğer yandan gerekli durumlarda BPH ameliyatı da yapılmaktadır. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimize danışabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05