+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İyi Huylu Prostat Büyümesi Fitoterapi

İyi Huylu Prostat Büyümesinde En Etkili Prostat İlacı

Fitoterapi; tıbbi ve aromatik bitkilerin çeşitli bölümlerini, alg, mantar ve likenleri, ekstreleri, uçucu yağları, bitkilerin salgıladığı zamk, balzam, reçine gibi eksüdatları, mumlar ve sabit yağları hammadde olarak kullanarak çeşitli formlarda hazırlanan bitkisel tedavi araçlarıdır. İyi huylu prostat büyümesi fitoterapi ile tedavi edilme imkanına sahiptir.

[widget-171]

İyi Huylu Prostat Büyümesi Fitoterapi - Prostat Büyümesi Tedavisi

ABD'de 2014 yılında tüm fitoterapi harcamalarının 6.4 milyar dolar olduğu tespit edilmiştir. Yurtdışında iyi huylu prostat fitoterapi tedavisi sıklıkla tercih edilse de ülkemizde nadir olarak kullanılmaktadır. BPH tedavisinde hiç faydası olmayan bir tedavi yönteminin etkisi, yani plasebo etkisi, %40’dır.

Pek çok diyet veya bitkisel kaynaklı yöntemler ve bileşimler tedavi amaçlı önerilmiştir. Fakat pek çoğu bilimsel bir kanıta dayanmamaktadır.

Prostat Büyümesi Doğal Tedavi Yöntemi

Prostat büyümesi doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan tüm ilaçlar da aslında bitkilerden elde edilmiş ekstrelerdir. Fakat amaca uygun kısımları izole edilerek üretilmişlerdir. Fakat fitoterapide bitkilerin istenilmeyen belki de zararlı etkilerine de maruz kalınmaktadır.

[widget-168]

İyi huylu prostat tedavisinde kullanılan fitoterapötik bileşimlerin çoğu 5-alfa redüktaz enzimini bloke etme özelliğine sahiptirler.

Bir kısmı da prostat dokusu üzerindeki östrojen reseptörlerini bloke ederek prostat büyümesine engel olur. Bu tür ilaçlar fitoterapi ile ilgilenen kişilerce önerilmektedir. Yan etkileri de dikkate alınarak tercih edilebilir.

  • Saw palmetto (seranoa repens) 5-alfa redüktaz enzimini bloke ederek ve östrojenin prostat dokusu üzerindeki östrojen reseptörlerine bağlanmasını bloke ederek etki eder. Etkinliği finasteridden daha düşüktür.
  • Pygeum Africanum saw palmetto benzeri etki gösterir fakat etkinliği daha düşüktür.
  • Soy Isoflavone içerdiği fitoöstrojenler aracılığıyla prostat üzerindeki östrojen reseptörlerine bağlanarak inhibitör etki gösterir. Etkinliği ölçülemeyecek kadar azdır.
  • European Flower Pollen Extract anti-inflamatuar ve prostat büyümesini engelleyici etkisi olduğu söylenmesine rağmen ölçülebilmiş bir etkinliği yoktur.

Hastanın genel sağlık durumuna ve prostatın büyüklüğüne göre uygulanacak olan iyi huylu prostat büyümesi fitoterapi tedavi planı çıkarılmaktadır.

[widget-161]

Prostat Tedavisinde Bir Sonraki Adım

Prostat tedavisinde izlemden bir sonraki adım olan fitoterapi; yeşil çay, ekinezya, multivitaminler, E-vitamini, selenyum, kalsiyum gibi uygulamalarla birlikte kullanılarak iyi huylu prostat büyümesini tedavi etmektedir.

Prostat büyümesi erkekleri zamanla yaşam kalitesi ve psikolojik açıdan sıkıntıya sokmaktadır. Bunun yanı sıra prostat büyümesi ani olarak idrar yıkanması ve idrar yapamama, idrar yolları iltihaplanması, idrar kesesinde taşların oluşması ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalar olmasını da beraberinde getirmektedir.

Önemli!

Fitoterapi, bitkisel kaynaklı tedaviler olup BPH hastalarında özellikle Avrupa'da fitoterapi kullanımı artmaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi fitoterapi tedavisi ve iyi huylu prostat büyümesi fitoterapi uygulanışı hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için uzman ürolog Prof. Dr. Sinan Ekici'ye sorularınız sorabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05