+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İyi Huylu Prostat Büyümesi Neden Olur?

BPH Belirtileri Nelerdir?

Prostat bezi genişlemesi de denilen iyi huylu prostat büyümesi (BPH), erkekler yaşlandıkça ortaya çıkan yaygın bir durumdur. İyi huylu prostat büyümesi idrarın mesaneden çıkışını bloke etmek gibi rahatsız edici idrar semptomlarına neden olabilir. Aynı zamanda mesane, idrar yolu veya böbrek problemlerine de neden olabilir.

Prostat bezi meni üretimini sağlayan dokudur. İyi huylu prostat büyümesi olduğunda, prostat normalden daha büyük bir hale gelir ve bu da üretrayı sıkar. Bu noktada iyi huylu prostat büyümesi belirtileri ortaya çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi yaşlanmayla beraber ortaya çıkan doğal bir sorundur. Bu konu ile alakalı merak edilen durumların başında BPH’nin bir kanser olup olmadığı gelmektedir. İyi huylu prostat büyümesi kanser değildir ve bunun oluşum riskini de arttırmaz.

 [widget-171]

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Benign prostat hiperplazisi (BPH), yaşlı erkeklerde sık görülen bir durum olan prostat bezinin kansersiz genişlemesidir. Ayrıca iyi huylu prostat hiperplazisi olarak da bilinir ve BPH olarak kısaltılır. Ayrıca prostat bezi olarak da adlandırılmaktadır.

BPH oldukça yaygın bir durumdur 50 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin yarısı benign prostat hiperplazisi belirtilerini yaşamaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi genellikle 30’lu yaşlarda başlamakta ve yaşlandıkça görülme ihtimali de bir o kadar artmaktadır. Ancak sadece %10'u medikal veya cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymaktadır. BPH belirtileri öncesinde kimlerin iyi huylu prostat büyümesi söz konusu olduğunda risk altında bulunduğunu açıklamak doğru olacaktır. BPH nedenleri tam olarak bilinmese de iyi huylu prostat büyümesinin kimlerde görülebileceğine dair birkaç faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • 40 yaş ve üstü bir erkek olmak,
  • Benign prostat hiperplazisi aile öyküsü bulunması,
  • Obezite, kalp ve dolaşım hastalığı ve tip 2 diyabet gibi tıbbi durumların görülmesi,
  • Fiziksel egzersiz eksikliği olması,

Erektil disfonksiyon bph görülme riski bulunan kişilerde görülebilecek faktörlerdir ve bir bakıma iyi huylu prostat büyümesi nedenleri arasında da sayılabilir.

 

İyi huylu prostat büyümesi neden oluşur?

İyi huylu prostat büyümesi neden oluşur sorusu orta yaş ve üzerindeki her erkek için merak edilen sorular arasındadır. Ancak bph nedenleri bugün bile tam olarak bilinmemektedir. Ancak, esas olarak yaşlı erkeklerde görüldüğü tespit edilmiştir.

Erkekler yaşlandıkça, kanlarındaki aktif testosteron miktarı azalır, bu da daha yüksek oranda östrojenin ortaya çıkmasını sağlar. Bilimsel çalışmalar, benign prostat hiperplazisinin, prostat içerisindeki östrojen oranının daha yüksek olmasının, prostat hücre büyümesini destekleyen maddelerin aktivitesini arttırmasından kaynaklanabileceğini göstermiştir. Yine de iyi huylu prostat büyümesi nedenleri başlığı altında çok fazla madde bulunmamaktadır.

[widget-168]

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri İle Hastalığı Önleyin!

İyi huylu prostat büyümesi belirtileri daha çok idrar yolları sorunlarıyla kendini belli etmektedir. BPH belirtileri ne kadar açık olsa da tüm bu belirtilerin iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle olmayacağını da bilmek gereklidir.

Sık idrara çıkma, acil idrara çıkma hissi, idrar akışının başlamasıyla ilgili sorun yaşama, zayıf idrar akışı, uyku sırasında idrara çıkma ihtiyacı hissetme, idrar kaçırma, boşalma sonrası veya idrar yaparken ağrı en çok görülen belirtilerdir.

İyi huylu prostat büyümesi korkulacak bir hastalık değil!

Kontrollerinizi ve tedavinizi aksatmayın!

BPH belirtilerini görür görmez doktorunuzu arayın!

İyi huylu prostat büyümesi belirtileri hastalığa dair işaretler verse de her zaman bu belirtilerin görülmesi gerekmez. Yine de bu durumu daha erken teşhis edebilmek adına düzenli olarak ürolog kontrolü ve prostat muayenesi olmak daha doğrudur. İyi huylu prostat büyümesi nedenleri veya belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05