+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İyi Huylu Prostat Büyümesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

İyi Huylu Prostat Tanısı İçin İdeal Yöntem Hangisi?

Prostat bezi, pubik kemiğin arkasında bulunan ceviz büyüklüğündeki bir bezdir. İyi huylu prostat büyümesi ise, prostat bezinin iyi huylu bir büyümesi olarak açıklanabilir. Prostat idrar yolunun üst kısmını çevrelediği için, prostatın büyümesi üretraya baskı yapar ve mesaneye yapılan baskıyla idrar yolu problemleri yaşanabilir.

[widget-171]

İyi Huylu Prostat Büyümesi Teşhisi İçin Doktora Başvurun!

İyi huylu prostat büyümesi genellikle hayatı tehdit eden bir durum değildir, ancak belirtilerin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bir erkeğin prostat bezinin 40 yaşından itibaren büyümesi normaldir. Bu iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinir. Bu genişleme idrara çıkma ile ilgili çeşitli semptomlara neden olabilir. Tıbbi ve cerrahi seçenekler de dahil olmak üzere genişlemiş prostatı tedavi etmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

Ancak öncesinde iyi huylu prostat büyümesi teşhisi yapılmalıdır. BPH teşhisi ile uzman bir ürolog tarafından uygun tedavi planlaması oluşturulmalıdır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Teşhis Yöntemleri

İyi huylu prostat büyümesi belirtileri varsa, doktora başvurulmalıdır, böylece doğru bir tanı konulabilir ve tedavi önerilebilir. Prostatit veya prostat kanseri gibi nedenleri listeden çıkarmak için iyi huylu prostat büyümesi teşhisi önemlidir.

İyi huylu prostat büyümesi ne kadar yaygın?

İyi huylu prostat büyümesinin ne kadar yaygın olduğu merak edilmektedir. İyi huylu prostat büyümesi en yaygın görülen prostat hastalığıdır. İyi huylu prostat büyümesi genellikle 40 yaşından sonra başlar ve yaşlı erkeklerde daha sık görülür. Prostat büyümesi bazı erkeklerde herhangi bir belirtiye neden olmaz. İyi huylu prostat büyümesi tedavi edilmezse belirtilerin daha da kötüleşmesiyle zamanla daha çok problem yaşanmasına neden olabilir. İyi huylu prostat büyümesi teşhisi için şu yöntemler kullanılır;

  • Tıbbi öykü: Mevcut belirtilerin süresi ve şiddeti, başka herhangi bir tıbbi durumun varlığı ve aile öyküsü gibi birçok durum hastanın tıbbi öyküsü ile değerlendirilerek iyi huylu prostat büyümesi teşhisi yapılmaktadır.
  • Fiziki muayene: İyi huylu prostat büyümesi teşhisi için ikinci adım fiziki muayenedir. Muayene sırasında genital bölge incelenerek belirtilerin olup olmadığı araştırılır.
  • Kan testleri: Kan testleri, böbrek fonksiyonunu kontrol etmek ve PSA’yı (prostat spesifik antijeni) kontrol etmek için gerçekleştirilmektedir. PSA, prostat bezi tarafından oluşturulan bir proteindir. Normalden daha yüksek seviyeler, genişlemiş prostat, prostat enflamasyonu (prostatit) veya prostat kanserini işaret edebilir.
  • İdrar testleri: İyi huylu prostat teşhisi için kullanılan idrar testleri, enfeksiyonu veya idrarda kan varlığını gösterebilir.

İyi huylu prostat büyümesi teşhisi veya iyi huylu prostat büyümesi risk faktörleri ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-168]

İyi Huylu Prostat Büyümesi Risk Faktörlerinden Uzak Durun!

İyi huylu prostat büyümesi yaşlanmayla beraber ortaya çıkan normal bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre 40’lı yaşların başında ya da daha genç yaşlarında erkekler için nadir olmakla birlikte, 80’li yaşlarında, erkeklerin %90’ına kadar bu durum yaşamaktadır.

Aile öyküsü, diyabet, kalp hastalığı, şişmanlık ve hareketsizlik iyi huylu prostat büyümesini tetikleyen faktörler arasında gösterilmektedir.

Dikkat Edin!

Ailenizde prostat öyküsü varsa kontrollerinizi aksatmayın!

Hastanın babası ya da erkek kardeşinin iyi huylu prostat büyümesi yaşaması riski artmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak prostat kontrolü yaptırmanız gerekmektedir. İyi huylu prostat büyümesi teşhisi ve aklınıza takılan her konu hakkında kliniğimizden bilgi alabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05