+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İyi Huylu Prostat Büyümesi İçin Botoks Tedavisi

Prostatın İyi Huylu Büyümesinde Botoks Nasıl Etki Eder?

İyi huylu prostat büyümesi botoks tedavisi, prostatın büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre önerilmektedir. BPH için kliniğimizde botoks tedavisi uygulanmaktadır. Prostat büyümesine bağlı işeme zorluğu bulunan hastalarda da başarılı sonuçlar alınmaktayız. Botoks, doku içine uygulandığında kas tonusunu azaltmakta ve bu durum da hücrelerde kontrollü hücre ölümüne (apoptozis) neden olmaktadır. Böylece idrar yolundaki baskı da azaltılmaktadır. Prostat botoks tedavisi, prostat boyutlarında %30'a varan oranda küçülmeyi de sağlamaktadır.

Botoks içeriği Clostridium botulinum olup, sinirsel iletinin kasta kasılma oluşturmasını engeller. Botoks her insanda aynı etkiyi göstermez. Çünkü, her insanın genetik yapısı farklıdır ve clostridium botuliniuma karşı etkisizleştiren enzimler olabilir.

 [widget-171]

Prostat Büyümesi İçin Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Prostata botoks tedavisi, prostata botoks enjeksiyonu şeklinde yapılır. Uygulanması kolay, ağrısız, kısa süren ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Lokal anestezi altında uygulanan BPH botoks işlemi sonrası hasta günlük hayatına hızla dönebilir. Prostat botoksu yapılırken ilk olarak prostat büyüklüğü, rektal prostat muayenesi ve PSA tahlilleri ile prostatın durumu araştırılır.

Hastanın durumu botoks tedavisi için uygun ise makat bölgesi ve penis bölgesi anestezik jel sıkılarak uyuşturulur. Transrektal ultrason ile prostat görüntülenir. Sonra hazırlanan botoks karışımı ince bir iğne yardımıyla perineden (testis torbası ve makat arasındaki bölge) girilerek prostatın büyüdüğü alanlara uygulanır. İyi huylu prostat büyümesi botoks tedavisi, doku içerisine uygulandığında, dokudaki kas sinir bağını bloke ederek kas tonusunda azalmaya neden olmaktadır. Bu azalmayla birlikte kas dokularında biyokimyasal olayların başlaması ve hücrelerde kontrollü hücre ölümü meydana gelmektedir. Dolayısıyla prostat gerginliği azalmakta ve prostat hacmi küçülmektedir. BPH botoks tedavisi üzerinde yapılan araştırmalarda botoks ile birlikte kas dokusu gevşerken hastalardaki prostat boyutlarında %30’a varan oranda küçülme görülmüştür.

Botoks tedavisi, prostatın tıkanmaya yol açan kısmının içerisine ince bir iğne vasıtası ile enjekte edildiği için tıkanıklığı ortadan kaldırarak hastayı rahatlatmaktadır. İlaç tedavisi alan, genç yaşta prostat yakınmaları bulunan ya da cerrahi istemeyen hastalarda iyi huylu prostat büyümesi botoks tedavisi güvenli bir seçenek olarak uygulanmaktadır. Ancak uygulamanın kişide ne kadar etkili olacağını öngören bir test yoktur. Bu konuda "kesin" faydalı ifadesi kullanılması bilimsellikten uzaktır. Ürolog muayenesi ve detaylı değerlendirme sonucunda bu yöntemden fayda görme ihtimali yüksek olan hastalara uygulanabilir.

[widget-168]

Botoks Yönteminin Avantajı

BPH botoks tedavisinden fayda gören hastalarda sertleşme problemi ve idrar kaçırma gibi problemlerle karşılaşılmamaktadır. Acısız ve çok kısa süre içerisinde enjeksiyon uygulanması da avantajlarındandır.

İyi huylu prostat büyümesi botoks tedavisi hakkında merak ettiklerinizi, sizde faydalı olup olmayacağı konusunda kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05