+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Plazma Kinetik Prostat Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Plazma Kinetik Prostat Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Prostat erkek üreme sisteminin bir parçası olan küçük bir bezdir. Ceviz büyüklüğünde olan prostat bezi mesanenin altında ve rektumun önünde bulunmaktadır. Prostat, cinsel ilişki sırasında boşalma söz konusu olduğunda spermleri testislerden alan ve semendeki bazı sıvıları üretmeye yardımcı olan bir bezdir.

Prostat bezi bazı durumlarda büyümeye eğilimlidir ve orta yaşın üzerindeki erkeklerin çoğunda görülür ve herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle yıllık prostat muayenesinin yaptırılması önerilir. Prostat büyümesi nedir sorusunun cevabını ise aşağıda vereceğiz.

[widget-171]

Plazma Kinetik Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Plazma Kinetik prostat ameliyatı prostatın ilaçla tedavi edilmediği durumlarda gerçekleştirilmektedir. Bir kapalı cerrahi yöntemi olan Plazma Kinetik prostat ameliyatı nasıl uygulanır sorusu bu problemi yaşayan hastalar tarafından özellikle merak edilmektedir.

Plazma Kinetik prostat ameliyatı genel anestezi ya da belden aşağısının uyuşturulduğu spinal anestezi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. İşlem sırasında idrar yolundan metal bir tüp sokularak penis içinden üretraya geçirilmektedir. Tüpün içinden dokuları elektrik sistemi ile kesmeye ve kan damarlarını yakmaya yarayan rezektoskop geçirilerek bipolar elektrik enerjisi ile prostat kesilir ve daha sonra vücuttan dışarıya alınarak işlem tamamlanır.

Gerekli görülmesi durumunda ameliyat sırasında çıkarılan parçalar laboratuvara gönderilir ve ardından mesaneye sonda takılır. Plazma Kinetik prostat ameliyatı 1-1,5 saat sürmekte ve hasta anestezi altında olduğu için hiçbir şey hissetmemektedir.

 

Plazma Kinetik Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Plazma Kinetik prostat ameliyatı avantajları diğer kapalı cerrahi yöntemlerine göre oldukça fazladır. Düşük voltaj uygulaması yapıldığı için enerji sadece prostata temas edilen noktayı etkiler ve çevre dokulara herhangi bir zarar vermez. Diğer cerrahi yöntemlere göre iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Plazma Kinetik tedavisi söz konusu olduğunda idrar kanalında herhangi bir darlık oluşmaz ve işlem süresi daha kısadır. Plazmakinetik prostat ameliyatı her türlü prostat sorununda kullanılabilir. Ameliyat sonrasında idrar kaçırma sorununun görülmesi diğer ameliyat yöntemlerine göre daha düşüktür. Ameliyat sırasında çıkarılan parçaların doku incelemesi yapılabilir ve kanser varsa tespit edilebilir.

Plazma Kinetik prostat ameliyatı iyi huylu prostat büyümesi olan hastaların güvenle tercih edebileceği bir yöntemdir. Aynı zamanda gizli kanser olması durumunda doku incelemesi yapılırken erken teşhis mümkündür. Plazma Kinetik prostat ameliyatı nasıl uygulanır sorusunun detaylı cevabı için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-168]

Prostat Büyümesi Nedir?

Bir erkeğin prostat bezi genellikle 40 yaşına ulaştıktan sonra genişlemeye başlar. Bu duruma iyi huylu prostat hiperplazisi (iyi huylu prostat büyümesi) denir. Bu, doğal bir yaşlanma süreci olarak kabul edilir. Prostat bezi yukarıda da bahsettiğimiz gibi testislerden gelen spermin beslenmesine ve taşınmasına yardımcı olan seminal sıvıyı salgıladığından doğurganlık fonksiyonuna hizmet eder. Prostat büyüdükçe, üretraya baskı yapabilir. Üretranın bu daralması, prostat büyümesi olan bazı erkeklerin idrara çıkma sorununa neden olabilir. Prostatın aşırı büyümesi ise idrarda kan görülmesi ya da testislerde ağrı olması gibi belirtileri beraberinde getirmektedir. Plazma Kinetik prostat ameliyatı da prostat büyümesi için ürolog tarafından kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Plazma kinetik prostat ameliyatı nasıl uygulanır konusu hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimize gelebilirsiniz.

Prostat büyümesinde çeşitli tedaviler uygulanır!

Prostat büyümesinde hangi tedavi yönteminin daha doğru olduğu yapılacak olan testlerin ardından belirlenmektedir. 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05