+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Holmium Lazer Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Holmium Lazer Teknolojisi İle Hızlı ve Kesin Çözüm!

Holmium prostat ameliyatı, holmium lazer kullanılarak yapılan prostatın büyüyen bölümünün cerrahi olarak çıkartılmasıdır. 60 yaşından sonra erkeklerin %40'ında iyi huylu prostat büyümesi görülür. HoLEP yöntemi, idrar akışını kısıtlayan iyi huylu prostat büyümesini tedavi etmek için kullanılan en son geliştirilen tedavidir. Bu işlem sırasında hiçbir kesi yapılmadan idrar yolundan kapalı olarak girilir ve açık prostat ameliyatlarında alınabilen çok büyük prostatlar dahi HOLEP yöntemi ile çıkarılabilir.

Holmium lazer ile prostat dokusu küçük parçalar halinde değil, büyük loblar halinde prostat kapsülünden sıyrılarak mesane içine atılır. Morselatör denilen bir alet ile bu prostat dokuları parçalanarak vücut dışına alınır. Tecrübe gerektiren bu ameliyat, usulüne uygun olarak yapıldığında oldukça güvenli bir işlemdir. Diğer prostat büyümesi tedavi seçeneklerine göre daha az komplikasyon riski vardır.

[widget-171]

Holmium Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

From CaoLaserService YouTube channel, http://caosrl.it/

Holmium prostat ameliyatı nasıl yapılır sorusu çok merak edilmektedir. Holmium prostat ameliyatının amacı, idrar yapmayı zorlaştıran büyümüş prostat dokusunu çıkartarak, semptomları ortadan kaldırmaktır. Holmium prostat ameliyatı rezektoskop adı verilen bir aletin üretra yoluna sokulmasıyla yapılmaktadır. Prostat dokusunu kesmek ve prostat kapsülünden ayırmak için yüksek güçlü (140-150 watt) holmium lazer kullanılır. Kanama odakları da holmium lazer ile kontrol altına alınır. Gerektiği yerde ürolog tarafından doku buharlaştırması da yapılır.

Holmium prostat ameliyatı sırasında mesane içine atılan prostat dokuları morselasyon işlemi ile parçalanarak dışarı alınır. Üretra içinden mesaneye bir kateter yerleştirilir, Bu sonda ameliyattan sonra 1-2 gün boyunca kalmaktadır. Holmium prostat ameliyatı ya genel anestezi ya da spinal anestezi altında yapılır.

Holmium lazer sonrası hastalar genellikle 1-2 gün hastanede kalmaktadır. Bu süre boyunca kateter gereklidir, çünkü işlemin neden olduğu ödem (şişme) idrar akışını zorlaştırır. Bu 1-2 gün içinde hem ödem azalır hem de hafif kan sızmalarının rahatlıkla dışarı çıkması sağlanır. Kateter çıkarıldıktan sonra hasta eve gidebilir. Tam iyileşme 1-2 hafta sürmektedir. Bu süre zarfında, hastanın dinlenmesi  gerekir. Aynı zamanda kabızlık, ağır kaldırma ve yorucu aktivitelerden kaçınmaları önemlidir.

Holmium Prostat Ameliyatının Avantajları ve Cinsel Yaşama Etkileri

HoLEP ameliyatının önemli avantajları vardır:

  • Prostatın holmium lazer kullanılarak tedavi edilmesi açık, laparoskopik ve robot ile yapılan cerrahilerden çok daha az invazivdir, komplikasyon oranı düşüktür
  • Hasta hastanede daha kısa süre kalır. Sondanın kalma süresi ancak 1-2 gündür.
  • Holmium prostat ameliyatı söz konusu olduğunda daha az kanama, daha az metabolik komplikasyon olasılığı bulunmaktadır.
  • Holmium lazer kuvvetli ve etkili bir lazer türü olduğu için prostat dokusunun kesilmesi, kanamanın kontrol altına alınması gibi özellikleri nedeniyle daha iyi sonuç verir.
  • HoLEP prostat ameliyatı, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda da güvenle uygulanabilmektedir.
  • HoLEP ile prostat ameliyatı sonrasında iyileşme ve günlük hayata geri dönme daha kısa zamanda olmaktadır.
  • HoLEP lazer enükleasyon ameliyatı ile penise giden sinirler zarar görmediği için sertleşme bozukluğu yapmaz.

[widget-168]

Holmium Lazer Prostat Ameliyatının Dezavantajları

Holmium prostat ameliyatının dezavantajları da vardır. Bunlar herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, hafif de olsa kanama ve idrar yolu enfeksiyonu gibi risklerdir.

Aynı zamanda işlemden sonra bir süre yanma veya batma hissi ve sık idrara çıkma isteği oluşabilir. Holmium prostat ameliyatı dezavantajları arasında diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi kuru boşalma (retrograd ejakülasyon) vardır. 

Holmium lazer prostat ameliyatı iyi huylu prostat büyümesi için tercih edilen güvenli  ve en popüler tedavi yöntemidir. Holmium lazer prostat ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi ve tecrübemizden yararlanmak için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05