+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Belirtilerini Görünce Ne Yapmak Gerekir?

Böbrek kanseri nasıl anlaşılır sorusunun en basit cevabı böbrek kanseri belirtileri ile anlaşılır olmalıdır. Ancak böbrek kanseri belirtileri genellikle ilk aşamalarda fark edilmez. Amerikan Kanser Derneği'ne göre, yaklaşık 58.240 kişi, böbrek kanseri tanısı alacak ve bu hastalıktan yaklaşık 13.040 kişi ölecek. Tüm kanserlerde olduğu gibi, böbrek kanserinin erken teşhisi de hayatta kalma şansını önemli ölçüde artırır. Bunun için ise böbrek kanseri belirtilerini anlamak gerekmektedir.

Ne yazık ki, böbrek kanseri erken aşamalarında nadiren belirti ve bulgulara neden olmaktadır. Daha sonraki aşamalarda en sık görülen böbrek kanseri belirtileri idrarda (hematüri) kan görülmesidir. Böbrek kanseri çoğu zaman, diğer problemler için yapılan fiziksel muayeneler sırasında tesadüfen tespit edilmektedir.

 [widget-147]

Böbrek Kanserinin İlk 3 Belirtisi

Böbrek kanseri belirtileri çoğu zamanla dikkatle incelendiğinde erken teşhis avantajı sağlayabilir. Bu nedenle böbrek kanseri belirtileri arasındaki en önemli belirtileri anlamak önemlidir. Böbrek kanserinin belirtileri arasında en dikkat eidlmesi gereken ilk 3 belirti şu şekilde sıralanabilir;

İdrarda kan görülmesi (Hematüri) böbrek kanseri belirtisi

İdrarda kan görülmesi en sık görülen böbrek kanseri belirtisi olarak kabul edilir. Böbrek kanseri tanısı konmuş 100 kişiden yaklaşık 50'sinde bu belirti görülmektedir. Böbrek kanseri prostat veya böbrek taşlarının genişlemesine neden olabilir. Bu da idrarda kan görülmesini açıklar. İdrarda kan fark edilmesi ciddi bir durumdur ve hastaların mutlaka bir uzmanla iletişime geçmesi gerekir.

Böbrek kanseri belirtileri arasında olan idrarda kan görülmesi her zaman olmayabilir. Bazı zamanlarda kan çıplak gözle görülemez, ancak basit bir idrar testi ile tespit edilebilir. Ancak idrarda görülen kanın sürekliliği olmaması nedeniyle yanılma ihtimali de yüksektir. Bu durumda tıbbi müdahale yapılmaz ve ihmal edilirse kanserin ilerleme riski bulunmaktaıdr.

Böbrek bölgesinde yumru veya kitle hissedilmesi böbrek kanseri belirtisi

Böbreklerin olduğu bölgesinde bir şişlik veya yumru hissedilmesi böbrek kanseri belirtileri arasında bulunmaktadır. Böyle bir durumda hastaların doğrudan doktorları ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Bel ve sırtta geçmeyen ağrı böbrek kanseri belirtilerinden

Böbrek kanseri belirtilerinin başında bel ve sırt ağrıları bulunmaktadır. Bu bölgelerde uzun süredir geçmeyen ağrılar olması durumunda dikkat edilmesi gerekmelidir. Diğer yandan bu ağrılar tek başına böbrek kanseri belirtisi olarak görülmeyebilir. Ancak diğer belirtilerle beraber görüldüğü taktirde acil yardım alınmalıdır.

Erken böbrek kanserleri genellikle herhangi bir belirti veya semptoma neden olmaz, ancak ileri evre böbrek kanseri gözlemlenebilecek belirtilere neden olabilir. Böbrek kanseri ilk 3 belirtinin ardından görülebilecek diğer belirtiler şunlardır; yorgunluk, iştah kaybı, kilo verme, düşmeyen ateş ve anemi.

Bu belirtiler ve semptomlar, böbrek kanserinden kaynaklanabilir, ancak sıklıkla iyi huylu hastalıklardan kaynaklanır. Yine de, eğer bu semptomlardan herhangi biri hayatınızdaysa, gerekli görüldüğü takdirde, nedeninin bulunup tedavi edilebilmesi için bir doktora görünmeniz sağlığınız için önemlidir.

[widget-148]

Böbrek Kanserinden Korunma Yolları

Birçok durumda, böbrek kanseri nedeni bilinmemektedir. Ancak böbrek kanseri risk faktörleri arasında bulunan diğer durumların önlenmesi böbrek kanserine yakalanma riskini de azaltmaktadır. Böbrek kanseri belirtileri görüldüğü an üroloji doktoruna muayene olmak da riskleri erkenden fark etmek konusunda önemlidir.

Sigara içmek böbrek kanserine yakalanma riskini arttırır. Böbrek kanseri vakaların büyük bir kısmında hastaların sigara içtiği gözlemlenmektedir. Eğer risk grubundaysanız ya da böbrek kanserine yakalanmak istemiyorsanız sigara içmeyi bırakarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Obezite ve yüksek tansiyon da böbrek kanseri için risk faktörlerindendir. Meyve ve sebze tüketiminin fazla olduğu bir beslenme düzenine geçmek, egzersiz yapmak, ideal kiloya ulaşmak ve yüksek tansiyon hastalığı olanlar için tedavi olmak gibi birçok değişiklikle böbrek kanserinden korunmak mümkündür.

Bunu biliyor musunuz?

Böbrek kanseri, yetişkin kanserlerinin de yaklaşık % 3’üne karşılık gelmektedir. Erken evrede tanı konulduğunda böbrek kanserli hastaların yaşam oranları %70 ile %100 arasında olmaktadır.

Böbrek tümörü belirtileri ile böbrek kanserinin erken teşhis edilmesi mümkündür. Ancak öncelikle böbrek kanserinden korunmak için yapılabileceklerin hayata geçirilmesi ile risk azaltılabilir. Böbrek tümörü belirtileri ile alakalı detaylı bilgi almak için kliniğimize danışabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05