+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kanseri Kimlerde Görülür?

Risk Grubunda Mısınız?

Omurganın her iki tarafında birer tane olmak üzere herkeste iki böbrek vardır. Böbrekler, kanı temizleyerek, kandan atıkları ayırır ve idrarı yaparlar. İdrar böbreğin merkezinde toplanır ve daha sonra üreterden geçerek mesaneye ulaşır ve mesane idrarın vücuttan dışarı atılana kadar saklanmasını sağlar.

Böbrek sağlığınıza dikkat edin, risk faktörlerinden uzak durun!

Böbrekler kan basıncını kontrol eden ve gerektiğinde kırmızı kan hücrelerini yapmak için kemik iliğini işleyen hormonlar üretirler. Böbreklerin genel sağlık üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. Böbreklerin fonksiyonunu yitirmesi birçok soruna neden olabilir.

Böbrek kanseri böbreklerin fonksiyonlarının bozulmasına neden olan bir durumdur. Böbrek kanseri, böbrek dokusunda malign bir tümör oluştuğunda ortaya çıkar. Böbrek kanseri kimlerde görülür sorusu cevabı öncesinde böbrek kanseri ile alakalı birkaç bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Böbrek Kanseri Neden Olur?

Böbrek kanseri neden olur sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. Böbrek kanseri tek tipte görülmez. Renal hücreli böbrek kanseri yetişkinlerde en sık görülen türüdür ve böbrekte kanı süzerek idrar oluşturan dokularda ortaya çıkmaktadır.

Böbrek kanseri nedenleri arasında çok fazla durum bulunmaz. Genetik nedenlere bağlı olarak gelişebilirler. Ancak böbrek kanseri risk faktörleri de böbrek kanseri nedenleri arasında sayılabilir ve en büyük risk faktörü sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı yetişkinlerde böbrek kanseri riskini artırabilir. Bazı kalıtsal bozukluklar da çocuklarda ve yetişkinlerde böbrek kanseri riskini artırabilir.

Böbrek kanserinin işaretleri

Böbrek kanserinin işaretleri böbrek kanseri belirtileri olarak da açıklanabilir. Bu işaretler hastanın böbrek kanseri olduğunu göstermektedir. Böbrek kanseri işaretleri gözlemlenerek kanserin erken teşhis edilmesi mümkündür. Böbrek kanseri işaretleri şu şekildedir;

  • İdrarda kan: İdrarda kan böbrek kanserinin en sık görülen belirtisidir. Kan her zaman idrarda görülmeyebilir. Bu gibi bir durumda idrar testleri ile idrardaki kanı tespit etmek mümkündür.
  • Sırt ağrısı: Böbrekler arka kaburgaların hemen altında bulunmaktadır, böbrek kanseri nedeniyle böbreklerde iltihap olması durumunda sırtta ağrı görülmesi mümkündür.
  • Yorgunluk: Genel olarak, kanser enerjiyi düşürür ve metabolizmaya engel olur, bu da aşırı yorgunluğa yol açar. Ayrıca, yorgunluk uykusuzluk, anemi ve depresyon gibi diğer yaygın kanser belirtileri tarafından tetiklenebilir veya kötüleşebilir.
  • Anemi: Anemi, kırmızı kan hücresi seviyeleri düştüğünde ortaya çıkar ve böbrek kanserinin yaygın bir yan etkisidir. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde yapılır, ancak böbrekler vücudun daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesini sağlayan hormon olan eritropoietini oluşturur. Kanser böbrekleri etkilediğinden, eritropoietin üretimi zarar görür ve düşük alyuvar sayısı hastanın yorgun görünmesine ve nefes darlığı yaşamasına neden olur.
  • Kilo verme: Birçok böbrek kanseri vakasında, iştah kaybıyla beraber ani kilo verme gözlemlenmektedir.

Böbrek kanseri neden olur sorunuza yanıt olarak yukarıdaki risk faktörlerini gösterebiliriz. Doktorunuza böbrek kanseri sorunununuz altında yatan nedenler hakkında aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Böbrek Kanseri Risk Grubu – Siz De Bu Grupta Mısınız?

Böbrek kanseri kimlerde görülür sorusunun cevabı bu başlık altında verilecektir. Böbrek kanseri erkeklerde görülen en yaygın kanserler arasındadır ve genellikle 45 yaşın üzerindeki erkeklerde görülmektedir. Böbrek kanseri 45 yaş altındaki kişilerde nadiren görülür. Böbrek kanseri ortalama tanı yaşı 64 olarak belirlenmiştir.

5 yıllık sağ kalım oranı, kanserin bulunmasından en az 5 yıl sonra insanların yüzde kaçının yaşadığını anlatır. Bununla birlikte, hayatta kalma oranları, tanı konulduğu zaman, kanser tipi, hücre tipi ve evresi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Böbrek kanseri olan kişiler için 5 yıllık sağkalım oranı %74'tür.

Böbrek kanseri ile alakalı detaylı bilgileri yukarıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Ancak böbrek kanseri kimlerde görülür ya da böbrek kanseri risk grubu ile alakalı detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05