+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kanseri Tedavisinde İmmünoterapi

Böbrek Kanserinde En Etkili Biyolojik Tedavi: İmmünoterapi

Böbrek kanseri tedavisi için kullanılan biyolojik tedavi ya da immünoterapi; biyoterapi olarak da adlandırılır ve kanserle savaşılırken vücudun doğal savunmasını arttırmak için kullanılır. Böbrek kanserinde şu an için en etkili biyolojik tedavi “hedefe yönelik tedaviler”dir. Kanserli dokunun damarlanması ve çoğalmasında görev alan mikromoleküllerin oluşumunu veya etkilerinin ortaya çıkmasını engelleyen ilaçlar kullanılır.

Hastaya ait faktörler ve kanserin patolojik tipi ilaç seçiminde önemlidir. Yan etkileri nedeniyle deneyimli merkezlerde uygulanması gereklidir. Böbrek kanserlerinin tedavisinde en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Çünkü böbrek kanseri radyoterapiye ve kemoterapiye dirençlidir. İmmünoterapi ve hedefe yönelik tedavi ilerlemiş böbrek kanserinde tedavi seçeneğidir. İmmunoterapi ya da biyolojik tedavi yöntemi böbrek kanseri nasıl tedavi edilir diyen hastalarımıza sunduğumuz seçeneklerden biridir.

 [widget-147]

Biyolojik Tedavi İmmünoterapi Nasıl Uygulanır?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine dayanan immünoterapi ile vücudun savunma mekanizması harekete geçirilir. BCG tedavisi, genellikle 6 hafta boyunca haftada 1 kez uygulanır. Böbrek kanserinin tekrar etme riski düşürülür.

Böbrek kanseri tedavisinde immünoterapi, tümörün kendisini değil bağışıklık sistemini hedef alarak kanserli hücrelerin gizlenmesini ve diğer organlara yayılmasını engellemektir. İmmünoterapi tedavisinde mantık, direkt olarak bağışıklık sistemi üzerinde bir takım değişiklikler yaparak tümörün bağışıklık sistemi tarafından karşı konulabilir bir hale gelmesini sağlamaktır. Yapılan araştırmalara göre uzun süren stres ve baskılar hormonal sistemi etkileyerek immun sistemin bozulmasına ve zararlı hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasına neden olmaktadır.

 

Biyolojik tedavi ya da immünoterapi, vücudun normal koşullarda kanserle savaşmak için kullandığı doğal yeteneği arttıran bir tedavidir. İmmünoterapi uygulanırken böbrekte belirli bir süre bekletilir ve genel olarak 4 – 6 haftalık bir tedaviyi kapsar. Uzman ürolog tarafından haftada 1 uygulanır ve hastanın genel sağlık durumuna göre tekrarlanır.

Biyolojik Tedavi İmmünoterapinin Yan Etkileri

Böbrek kanseri tedavisinde immünoterapinin yan etkileri açısından hastada büyük şikayetlere neden olmamaktadır. Genel anlamda böbrekte rahatsızlık hissine neden olan biyolojik tedavi; idrar yaparken ağrı, idrar yapma hissi, ateş, yorgunluk hissi gibi yan etkiler gösterebilir.

Daha az görülen yan etkiler ise kas yorgunluğu, halsizlik, kusma, bulantı, iştah kaybı ve ishaldir. İmmünoterapi, halen üzerinde çalışılan ve etkinliği kanıtlanan bir böbrek kanseri tedavi yöntemidir.

 [widget-148]

Böbrek kanseri tedavisinde immünoterapi uygulaması, diğer böbrek kanseri tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılmaktadır. Gelişmelerle birlikte son yıllarda en dikkat çekici tedavilerden biridir. Tedavi süresinin kısa olması ve hastanın günlük hayatına hızla adapte olmasını sağlaması açısından avantajlıdır. İmmünoterapi nasıl yapılır ve böbrek kanseri için artıları nelerdir gibi sorularınızı kliniğimize sorabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05