+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kanseri Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Böbrek Kanserinin En Büyük Düşmanı: Yaş!

Böbrek kanseri nedir sorusunun öncesinde böbreklerle alakalı kısa bir bilgi vermemiz daha doğru olacaktır. Böbrekler, her biri bir yumru büyüklüğünde, bir çift fasulye şeklindeki organlardır. Karın üst arka duvarına bağlanır ve alt göğüs kafesi ile korunurlar. Böbreklerden biri solda, diğeri ise omurganın sağındadır. Adrenal bezler olarak adlandırılan küçük bezler böbreklerin üzerinde yer almaktadır.

[widget-147]

Her böbrek ve böbreküstü bezi yağ ve ince, lifli bir tabaka ile çevrilidir. Böbreklerin temel işlevleri kanı filtrelemek, fazla suyu, tuzu ve atığı vücuttan uzaklaştırmaktır. Böbrek kanseri söz konusu olduğunda ilerleyen evrelerde bu görevler yerine getirilemeyebilir. Bu nedenle hastalar kanser belirtilerini evrelere göre faklı şekilde görebilir.

Böbrek kanseri nedir ve böbrek kanseri neden olur sorusu en merak edilen sorulardandır. Hastalarımızın sağlıksız yaşam koşulları ve genetik yatkınlıkları böbrek kanseri nedenleri arasında ilk sıralardadır.

Böbrek Kanseri Çeşitleri

Böbrek kanserinin nedenleri öncesinde böbrek kanserinin çeşitlerini bilmek çok daha doğru olacaktır. Her böbrek kanseri hastası farklıdır. Bu nedenle böbrek tümörü oluşumuna neden olan böbrek kanseri çeşitleri de değişmektedir. En sık görülen böbrek kanseri tipleri üroloji uzmanları tarafından belirlenmiştir.

Böbrek kanseri türleri arasında en çok dikkat çekenler belirtiler görüldüğü halde üroloji uzmanına gidilmemesi nedeniyle ileri evre kanserlerdir.

Renal hücre kanseri veya böbrek hücresi adenokarsinomu olarak da bilinen renal hücreli karsinom (RCC), en sık görülen böbrek kanseri çeşitleri arasındadır. 10 böbrek kanserinden yaklaşık 9'u renal hücreli karsinomdur. RCC genellikle bir böbrek içinde tek bir tümör olarak büyüse de, bazen bir böbrekte 2 veya daha fazla tümör olarak da karşımıza çıkabilir. Transizyonel hücre karsinomu, böbreklerin kendisinde değil, mesaneye geçmeden önce idrar toplanan böbrek alanında başlamaktadır.

  • Renal Hücreli Karsinom
  • Transizyonel Hücre Karsinomu
  • Wilms Tümörü
  • Sarkom

Wilms tümörleri çocuklarda daha sık görülen bir kanser türüdür. Yetişkinlerde nadir görülen bu kanser türü farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Sarkom ise kan damarlarında veya bağ dokusunda başlayan nadir bir tür böbrek kanseridir.

Böbrek kanseri nedenleri nelerdir? Yaş mı yoksa sağlıksız alışkanlıklar mı böbrek kanserini tetikliyor?

Böbrek kanseri nedenleri ile alakalı yapılan çalışmalar birkaç bilgiye sahip olmayı sağlasa da bu konuda hala devam eden araştırmalar mevcuttur. Birkaç risk faktörü olmasına rağmen, böbrek kanseri en sık görülen şekli olan renal hücre kanserine neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Böbrek kanserinin bazı böbrek hücrelerinin DNA'larında mutasyon geçirdiğinde başladığı bilinmektedir. Mutasyonlar, hücrelerin hızla büyümesini ve bölünmesini sağlamaktadır. Bu da böbrek kanseri nedenleri arasındadır. Biriken anormal hücreler, böbreğin ötesine uzayabilen bir tümör oluşturur ve kanser başlar.

  • Yaşlılık
  • Sigara içmek
  • Obezite
  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
  • Böbrek yetmezliği tedavisi
  • Böbrek kanseri aile öyküsü kanser riskini arttırmaktadır.

Böbrek kanseri nedenleri arasında genetik risk de bulunmaktadır. Bazı nadir genetik koşullar, böbrek kanseri gelişme riskini artırabilir.

[widget-148]

Von Hippel-Lindau hastalığı, kalıtsal papiller RCC (HPRCC) ve Birt-Hogg-Dube (BHD) sendromu böbrek kanseri riskini arttırıyor!

Von Hippel-Lindau hastalığı, kalıtsal papiller RCC (HPRCC) ve Birt-Hogg-Dube (BHD) sendromu, böbrek kanseri için risk grubunda olan hastalıklardır. Kalıtsal bir gen değişikliğinin neden olduğu böbrek kanserleri daha genç yaşta ortaya çıkmaktadır ve bu durumlar böbrek kanseri neden olur sorusunun cevaplarından biridir.

Böbrek Kanseri İçin Risk Grubunda Mısınız?

Böbrek kanseri nedir, böbrek kanseri neden olur öğrendiniz. Peki ya risk grupları? Böbrek tümörü oluşumu söz konusu olduğunda buna neden olabilecek birçok risk faktörü bulunmaktadır. Böbrek tümörü oluşumu riskini artırabilecek faktörlerden uzak kalmak sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

Böbrek kanseri oluşumunu etkileyen faktörler kişiden kişiye göre değişse de risk faktörleri arasında bulunan bazı durumların değiştirilmesi ve daha sağlıklı bir hayat tarzının belirlenmesi kanser riskinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Dikkat Edin!

Böbrek kanseri, böbrek dokusunda bir tümör oluştuğunda ortaya çıkar. Nedenleri ve belirtileri her hastada farklı şekilde gözlemlenir.

Böbrek kanseri tedavileri ile sağlıklı bir yaşam sizi bekliyor!

Böbrek kanserinin sebepleri anlaşılırsa daha doğru bir yaşam tarzı benimsemek mümkündür. Böbrek kanseri ile alakalı daha detaylı bilgi sahibi olmak için kliniğimize danışabilirsiniz. Size özel böbrek kanseri tedavi yöntemleriyle birlikte daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05