+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kanseri Teşhis Yöntemleri

Böbrek Kanseri Tanısında En Hızlı Yöntemi BT!

Böbrek kanseri çoğu zaman insanlar başka bir nedenden dolayı test yapılğında tesadüfen teşhis edilir. Eğer doktorunuz semptomlarınızın böbrek kanserine bağlı olabileceğinden şüpheleniyorsa, sizden bazı testler isteyecektir.

Erken tanı ile böbrek kanserini yenmek çok kolay! Modern tanı uygulamaları hastalığın en büyük düşmanı!

Bazı böbrek kanserleri, böbreğin ötesine yayıldıklarında teşhis edilir. Bunun nedeni birincil kanserin hiç bir zaman belirgin semptomlara neden olmamasından kaynaklanabilir. Ancak böbrek kanseir belirtileri doğru algılandığında veya başka bir kontrol sırasında tespit edilirse kanserin evresini ve ilerleme düzeyini belirlemek için bir dizi farklı test istenebilir.

[widget-147]

Böbrek kanseri nasıl anlaşılır diyorsanız sorularınızı böbrek kanseri tedavisinde uzman ürologlara sorarak en doğru cevabı alabilirsiniz. Şüphelerinizde haklıysanız hemen tedaviye başlayabilirsiniz.

Böbrek Kanseri Teşhis Yöntemleri

Eğer böbrek kanseri olabileceğini gösteren herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa, doktorunuz risk faktörlerini kontrol etmek ve semptomlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için eksiksiz bir tıbbi öykü almak isteyecektir.

Fizik muayene, böbrek kanseri belirtileri ve diğer sağlık sorunları hakkında bilgi sağlayabilir. Bu nedenle böbrek kanseri teşhis yöntemleri için ilk aşama fizik muayenedir. Muayene sırasında doktorunuz karnınızda anormal bir kitle hissedebilir ve buna göre hangi testlerin yapılacağını belirleyebilir. Semptomlar veya fizik muayenenin sonuçları böbrek kanseri yönünde bir şüphe uyandırıyorsa, muhtemelen daha fazla test yapılacaktır. Bunlar laboratuar testleri ve görüntüleme testlerini içerebilir.

 

Böbrek kanseri teşhisi için kullanılan testler

Böbrek kanseri teşhisi için fizik muayene yapılmasının ve tıbbi geçmişin incelenmesinin ardından ortaya çıkan durum böbrek kanseri olması ihtimaline yönelikse tam tanı için çeşitli testlerin yapılması gerekmektedir. Böbrek kanseri tanısında birçok farklı test kullanılmaktadır. tüm bu testler kanserle alakalı detaylı bilginin alınması için önemlidir. Böbrek kanseri teşhisi için kullanılan testler şu şekildedir;

  • Kan testleri: Laboratuar testleri, böbrek kanseri teşhisi için sıklıkla kullanılılır. Ancak bir kişinin böbrek kanserine sahip olup olmadığını kesin olarak gösteremez, ancak bazen bir böbrek problemi olabileceğine dair ilk ipuçlarını verebilir. Kanser teşhisi konulduysa, aynı zamanda bir kişinin genel sağlığını anlamak ve kanserin başka bölgelere yayılıp yayılmayacağını anlamaya yardımcı olmak için yapılır.
  • İdrar tahlili (idrar testi): Böbrek probleminden şüpheleniliyorsa böbrek kanseri teşhisi için idrar tahlili yapılabilir. Çıplak gözle görülmeyen az miktarda kan ve diğer maddeleri aramak için idrar örneğinde mikroskobik ve kimyasal testler yapılır. Renal hücre kanseri olan tüm hastaların yaklaşık yarısının idrarında kan bulunmaktadır.
  • Tam kan sayımı (CBC): Böbrek kanseri teşhisi için yapılan bu test kandaki farklı hücrelerin miktarlarını ölçen bir testtir. Bu test sonucu genellikle renal hücre kanseri olan kişilerde anormaldir. Anemi çok yaygındır.
  • Biyopsi: Böbrek kanseri teşhisi için kullanılan testler arasında biyopsi de bulunmaktadır. Diğer birçok kanser türünden farklı olarak, biyopsi genellikle böbrek tümörlerini teşhis etmek için kullanılmaz. Görüntüleme testleri genellikle bir cerrahın bir operasyon gerekip gerekmediğine karar vermesi için yeterli bilgi sağlar.

Tanı, daha sonra alınan böbreğin bir kısmı laboratuarda incelendiğinde doğrulanır. Böbrek kanseri biyopsi uygulaması için ince iğne aspirasyonu (FNA) ve iğne nüvesi biyopsisi olarak iki farklı teknik kullanılabilir.

[widget-148]

Böbrek kanserinde tümör evrelemesi testleri

Böbrek kanserinde tümör evrelemesi için görüntüleme testleri kullanılmaktadır. Kan testleri ve biyopsi böbrek kanserinin olup olmadığını anlamada önemlidir. Ancak böbrek kanserinin ne kadar geliştiği ve evresinin ne olduğu gibi birçok bilgi görüntüleme testleriyle sağlanmaktadır. Tümör evrelemesi söz konusu olduğunda bu testler oldukça önemlidir.

Görüntüleme testleri, böbrek kanseri teşhisi için x-ışınları, manyetik alanlar, ses dalgaları veya radyoaktif maddeler kullanır. Görüntüleme testleri; kanser şüphesi taşıyan bölgeleri incelemek, kanserin ne kadar yayıldığını öğrenmek, tedavinin yararlı olup olmadığını incelemek için kullanılır.

  • Bilgisayarlı Tomografi (BT): Böbrek kanseri teşhis yöntemleri arasında bulunan BT taraması vücudun detaylı kesitsel görüntülerini üretmek için X ışınlarını kullanır. Böbreklerdeki tümörü bulmak ve araştırmak için en kullanışlı testlerden biridir. Bir tümörün boyutu, şekli ve yeri hakkında kesin bilgi sağlayabilir.
  • Ultrason: Ultrason böbreklerdeki tümörü bulmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda böbrek kanseri teşhis yöntemleri arasındaki ultrason ile böbrekler katı ya da sıvı ile doluysa bunların tespit edilmesi mümkündür.
  • İntravenöz Pyelogram: İntravenöz pyelogram (IVP), özel bir boyanın damar içine enjekte edildikten sonra böbreklerin gmrüntülenmesini sağlar. Böbrekler boyayı kan dolaşımından temizler ve daha sonra üreterler ve mesanede yoğunlaşır. Kanserli bölge filmlerde beyaz lekeler halinde görülebilir.

Böbrek Kanseri Erken Teşhisi Hayat Kurtarıyor!

Böbrek kanseri teşhisi için görüntüleme yöntemleri ve evreleme testleri sayesinde hastalığın erkenden belirlenmesi ve önlem alınması mümkün hale gelmektedir. Erken tanı konmadığında ciddi böbrek hasarları ve kayıplar görüleceği için belirtilerin de gözlenmesi önemlidir.

Böbrek kanseri tedavisinde uluslararası yöntemler ile hastalıkta kesin tanı ve hızlı tedavi!

Böbrek kanseri teşhis yöntemleri hastalığın derecesinin belirlenmesinde önem arz etmektedir. Böbrek kanseri nasıl anlaşılır sorusunun cevabı da yapılan testlerdir. Böbrek kanserinden şüpheleniyorsanız veya böbrek kanseri teşhisine dair bilgi almak istiyorsanız daha detaylı bilgiye ulaşmak için kliniğimize danışabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05