+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Varikoselektomi Yan Etkileri

Varikosele Cerrahi Müdahale Ne Zaman Tercih Edilir?

Varikosel, erkeklerde görülen bir sorundur. Testis torbasındaki damarların genişlemesi olarak ortaya çıkan varikosel, çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Varikoselektomi ise genişlemiş damarları çıkarmak için yapılan bir ameliyat türüdür. Ameliyat, üreme organlarına uygun kan akışını sağlamak için gerçekleştirilmektedir.

Varikosel nedir? Neden tedavi edilmelidir?

Varicocel, skrotum içinde genişlemiş damarlar topluluğudur. Bazı erkeklerde asemptomatik olabilirken, bazılarında ağrı ve kısırlık gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Varikosel sperm sayısının azalmasına neden olduğundan kısırlık oluşumuna da katkıda bulunabilmektedir. İnfertilite nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlerin %40’ında varikosel probleminin rol oynadığı görülmektedir.

Testis torbasında varikosel geliştiğinde, üreme sisteminin geri kalan kısmına kan akışı engellenebilir. Skrotum olarak da adlandırılan testis torbası testisleri içeren kesedir. Varikosel oluşması durumunda kan damarlardan kalbe geri dönemez, skrotumdaki kan havuzları ve damarlar anormal derecede büyük olur. Bu, sperm sayısını azaltabilir.

Varikoselektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varikoselektomi ameliyatı varikoselin ciddi klinik önemli olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Varikoselektomi ameliyatı öncesinde hasta ilaç ya da takviye alıyorsa doktoruna bildirmelidir. Varikoselektomi ameliyatı sırasında küçük bir insizyon kullanılmaktadır. Kesi ardından spermatik kord bulunarak dışarı askılanır, ardından mikroskop kesi bölgesine yerleştirilerek işlem yapılacak bölgenin detaylı olarak görüntülenmesi sağlanır. Varis haline gelmiş internal ve eksternal venler tespit edilerek bağlanır ve kesilir.  

Varikoselektomi yan etkileri var mı?

Varikoselektomi ameliyatı için hastanın genel sağlık durumu ve hastalığın ilerleme düzeyi önemlidir. Mikroskop yardımı ile gerçekleştirilen bu işlemle varisleşmiş en küçük damarlar bile tespit edilebilmektedir. Varikoselektomi yan etkileri olup olmadığı herkes tarafından merak edilmektedir. Genellikle mikrocerrahi yöntemle usulüne uygun olarak yapıldığında herhangi bir yan etkiye neden olmasa da, uygun olmayan teknik ve yöntemle yapılırsa bazı durumlarda varikoselektomi ameliyatı sonrası yan etkiler görülebilir. Varikoselektomi yan etkileri şu şekildedir;

  • Testisin etrafında sıvı birikmesi (hidrosel)
  • Mesanenin tamamen boşaltılamadığı hissi (ameliyat sonrası)
  • Kesi bölgesinde kızarıklık, iltihap veya akıntı olması
  • Enfeksiyon
  • Yüksek ateş

Bu yan etkiler ciddi bir sorunun varlığına işaret edebilir, bu durumda bu konuda uzman bir üroloji uzmanına başvurulması önemlidir.

Varikoselektomi Doğurganlığı Etkiler Mi?

Varikoselektomi ameliyatı ile alakalı en merak edilen konuların başında bu işlemin doğurganlığı etkileyip etkilemediği gelmektedir. Varikoselektomi testis üzerindeki istenilmeyen varikosel etkisini ortadan kaldırarak, sperm ve testosteron üretiminin artmasını sağlayabilir ve gebe kalma şansını artırır.

Varikoselektomi ameliyatının ardından hastanın doğurganlığı ile alakalı bilgi almak için 3. ve 6. aylarda semen analizi yapılacaktır. Sperm analizi olarak da bilinen bu işlem sperm sayısı, sperm hareketliliği ve sperm kalitesi gibi birçok faktörün incelenmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Uzman hekim ve klinik desteği ile çocuk sahibi olmanız mümkün!

Varikoselektomi genellikle semen analizi sonuçlarında %60-80 iyileşme ile sonuçlanır. Varikoselektomi sonrası çocuk sahibi olan hastaların sayısı ise %40-60 arasındadır. Varikoselektomi ameliyatı ya da varikosel ile alakalı detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05