+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Vazektomi Kimler İçin Uygundur?

Vazektomi Avantajları ve Dezavantajları

Vazektomi erkekler için kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Vazektomi kimler için uygundur sorusunun cevanı çok merak edilse de öncelikle vazektomi riskleri, avantajları ve dezavantajları ile alakalı birkaç kısa bilgi vermek daha doğru olacaktır.

[widget-235]

Vazektomi korkulacak bir sorun mudur?

Vazektomi uygulaması %99 etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Vazektomin kalıcı kabul edilir, bu yüzden uygulama sonrasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya gerek kalmaz. Vazektomi cinsel isteği ya da ereksiyon olma gibi durumları etkilemez. Kişi boşalma yaşar ancak menide sperm olmayacaktır.

Ameliyat sonrasında hastanın en az 8-12 hafta boyunca başka bir doğum kontrol yöntemi kullanması gerekmektedir. Çünkü sperm hala penise giden tüplerde olacaktır. Vazektomi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda karşı koruma sağlamaz, bu nedenle kondom kullanmak önemlidir. Şimdi, vazektomi kimler için uygundur, detaylarıyla öğrenelim. 

Vazektomi İçin Uygun Musunuz?

Vazektomi kimler için uygundur sorusu bu tip bir doğum kontrol yöntemi uygulaması yaptırmak isteyen erkekler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Vazektomi cinsel sağlığında herhangi bir sorun olmayan tüm erkekler için uygun bir uygulamadır. Hasta daha fazla çocuk istemediğinden eminse, genel sağlığında herhangi bir sorun yoksa ve partneri de kendisiyle aynı durumdaysa vazektomi ameliyatı için uygun bir adaydır.

Vazektomi avantajları neler?

Vazektomi tıbbi bir soruna bağlı olarak yapılan bir işlem değildir. Bu nedenle hastanın düşünceleri önemlidir. Vazektominin geri dönüşü mümkün olmasına rağmen işlem başarılı olmayabilir ve hasta ömür boyu baba olamayabilir. Bu nedenle kararın çok doğru verilmesi önemlidir. Vazektomi erkeklerde uygulanan doğum kontrol yöntemi olarak isteneni vermektedir. Aynı zamanda çeşitli avantajları olması da bu işlemin tercih edilme sebepleri arasındadır. Vazektomi avantajları şu şekildedir;

  • Vazektomi hamileliği önlemede %99'dan etkilidir.
  • Sağlık üzerinde uzun vadeli yan etkileri nadir görülür.
  • Hormon seviyelerini etkilemez, cinsel dürtü veya cinsel ilişkiyle alakalı herhangi bir soruna yol açmaz. Bu durum bilinmesi gereken vazektomi avantajları arasındadır.
  • Kadın sterilizasyonuna daha basit ve daha güvenli bir alternatif olarak kullanılabilir.

Vazektomi uygulanması için kararı çiftler birlikte verecektir. Üroloji uzmanı tarafından uygun hastaların işlemleri kısa sürede yapılacağı için korkulacak bir sorun bulunmamaktadır. 

Bunu biliyor musunuz?

Vazektomi, doğum kontrol yöntemleri arasında en etkili olanlardan biridir. Başarı oranı %99'dan fazladır.

Vazektomi dezavantajları neler?

Vazektomi ne kadar etkili bir doğum koruma yöntemi olsa da cerrahi bir işlemdir ve bu nedenle çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. Vazektomi uygulaması yaptırmayı düşünen erkeklerin işlemle alakalı hem avantaj hem de dezavantaj bilgilerine sahip olması önemlidir. Vazektomi dezavantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Vazektomi uygulaması cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle prezervatif kullanılması gerekebilir.
  • Vazektomi kolayca tersine çevrilemez ve işlem ilkinden çok daha maliyetli olabilir. Bu durum en sorunlu vazektomi dezavantajları arasındadır.
  • Semenin sperm içermediğinden emin olunması amacıyla ameliyattan sonra bir süre farklı doğum kontrol yöntemlerini kullanmak gerekir.
  • Vazektomi dezavantajları söz konusu olduğunda ortaya çıkabilecek komplikasyonlar arasında skrotum içinde kan birikmesi, tüplerden sızan spermlerin neden olduğu sert enfeksiyonlar, enfeksiyon veya uzun süreli testis ağrısı bulunmaktadır.
  • Vazektomi uygulaması sonrasında vas deferens tüpleri yeniden birbirlerine bağlanabilir, ancak bu durum çok nadir görülmektedir.

Vazektomi dezavantajları korkulacak durumlar değildir. Sadece bir süre daha çiftlerin çocuk sahibi olmamak için dikkatli olmalarını gerektirmektedir.

Vazektomi Uygulaması Tehlikeli Mi?

Vazektomi kimler için uygundur diye merak edenler, aslında bu işlemin tehlikeli olup olmadığını merak eder. Birçok erkek bir vazektominin ciddi sorunlara neden olabileceğinden endişe etmektedir. Ancak bu tip korkular yersizdir ve endişelenecek bir durum yoktur. Vazektomi, cinsel performansta herhangi bir etkiye neden olmaz. Bir doğum kontrol yöntemidir ve kişinin cinsel hayatı eskiden olduğu gibi devam edebilir.

Cerrahi sırasında testislerin penisin veya üreme sisteminin diğer bölümlerinin yaralanma riski çok azdır. Geçmişte vazektomi ile testis kanseri arasındaki olası bir bağlantı hakkında bazı endişeler olsa da, kanıtlanmış bir bağlantı yoktur.

[widget-236]

Vazektomi kalp hastalığı riskini arttırır mı? Endişe etmeli misiniz?

Kanser endişesinde olduğu gibi, vazektomi ve kalp problemleri arasında herhangi bir bağlantı görülmemektedir. Vazektomi doğum kontrol yöntemi olarak %99 etkiye sahip olan bir uygulamadır. Ancak kişinin gerçekten ileride baba olup olmak istemediği konusunda kesin bir karara varması gerekmelidir. Vazektomi riskleri, vazektomi avantajları, vazektomi faydaları ve vazektomi dezavantajları hasta tarafından incelenerek buna göre karar verilmelidir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05