+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Vazektomi Sonrası Cinsel Yaşam

Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler Dikkat! - Vazektomi ve Cinsel Yaşam

Vazektomi, erkek doğum kontrol yöntemidir. Erkek üreme kanallarının ameliyatla devre dışı bırakılması anlamına da gelen vazektomi, daha çok ailesini kurmuş ve çocuk düşünmeyen erkeklerin uygulattığı bir işlemdir. Vazektomi söz konusu olduğunda penis boşalma kanallarını testislere bağlayan tüpler bloke edilmektedir. Böylelikle erkek boşalabilir, ancak semen sıvısı içinde sperm bulunmaz dolayısıyla da vazektomi sonrası çocuk sahibi olmak imkansızlaşır. 

[widget-235]

Vazektomi, kalıcı bir korunma yöntemidir.

Bu nedenle, gelecekte baba olmak istemeyen ve eşinin gebe kalmasının riskini ortadan kaldırmak isteyen erkekler tarafından kullanılır. Küresel olarak, yaklaşık 42 milyon erkek daha önce vazektomi işlemi yaptırmıştır ve oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.

Vazektomi sonrası cinsel yaşam hakkında tereddütleriniz varsa mutlaka doktorunuzdan detaylı bilgi isteyin. Yazımızı da okumayı ihmal etmeyin…

 

Vazektomi Sonrası Cinsel Yaşam Ne Kadar Etkilenecek?

Vazektomi komplikasyonları olup olmadığı merak edilmektedir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi vazektomi işlemi sonucunda da bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Vazektomi komplikasyonları olarak enfeksiyon nadir görülmektedir ve genellikle ciddi değildir. Ancak bu durum tedavi edilmezse enfeksiyon iç kanama şişlik ve ağrıya neden olabilir.

Vazektomi ve cinsel yaşam

Vazektomi sonrası cinsel yaşam ile alakalı bir değişikliğin olup olmayacağı en merak edilen konuların başında gelmektedir. Ancak vazektomi sonrası cinsel yaşam söz konusu olduğunda hasta hala ereksiyon elde edecek ve orgazm olacaktır. Hasta aynı miktarda bir boşalma yaşasa da semen sıvısı içinde sperm olmayacaktır. Aynı zamanda hormonlar ve cinsel istek de değişmemektedir. Vazektomi sonrası cinsel yaşam ile alakalı tek değişiklik hastanın eşini gebe bırakamayacağıdır. Ayrıca:

Vazektomi ve cinsel yaşam ile alakalı yukarıda verdiğimiz bilgilerin ardından işlem sonrası bazı dikkat edilmesi gereken konularla alakalı bilgi vermek doğru olacaktır.

  • İşlemden sonraki ilk 24 saat boyunca testis torbasına bir buz paketi uygulaması rahatlamayı sağlayacaktır.
  • Birkaç gün boyunca yürümekten veya ayakta durmaktan kaçınmak gerekir.
  • İşlem bölgesine baskı uygulanmaması önemlidir. Ancak ilk haftalarda daha sıkı iç çamaşırları kullanmak rahat hareket etmeye yardımcı olacaktır.
  • Ağır kaldırma veya egzersiz gibi faaliyetlerden birkaç gün kaçınmak önemlidir.
  • Cinsel ilişkiye girmek için en az 1 hafta beklenmesi gerekmektedir.
  • Ameliyattan yaklaşık 6-12 hafta sonra semen analizi yapılacak ve semen sıvısında sperm bulunmadığı onaylanacaktır. Bu zamana kadar hastanın başka bir korunma yöntemi kullanması önemlidir.

Vazektomi erkek doğum kontrol yöntemi olarak da açıklanabilir. Semende sperm bulunmaması için cerrahi bir işlem olarak gerçekleştirilen vazektomi ile erkeklerin cinsel yaşamında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Dikkat Edin!

Vazektomi ameliyatı sonrası hastanın dinlenmesi ve kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

Vazektominin Geri Dönüşü Mümkün Müdür?

Vazektominin geri dönüşü olup olmadığı bu işlemi yaptırmak isteyen erkekler tarafından çok merak edilmektedir. Vazektomi işlemi sonrasında etkileri tersine çevirmek mümkündür. Ancak bu her zaman başarılı olmayabilir ve oldukça pahalı bir işlemdir.

Vazektomi işlemi sonrasında geçen zaman ne kadar uzun olursa, vazektomi etkilerini tersine çevirmek de o kadar zordur. Bu nedenle vazektomi işlemi öncesinde erkeklerin bunun ciddi bir karar olduğunu bilmesi ve buna göre karar vermesi gerekmektedir.

[widget-236]

Vazektomi yaptırmadan önce mutlaka çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize karar verin!

Vazektomi dönüşü olmayan bir uygulama olduğu için partnerinizle birlikte çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Vazektomi sonrası cinsel yaşam ile alakalı detaylı bilgi almak için kliniğimizi ziyaret edebilir, Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici ile görüşebilirsiniz. 

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05