+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Testis Kanseri Tedavisi

Ameliyatın Başarı Oranları ve Alternatif Yöntemler - Testis Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Testis kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı hastalar için çok önemlidir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile söylenebilir ki testis kanserleri metastatik hastalık varlığında bile tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Testis kanseri hayatta kalma oranları oldukça yüksektir. İlk evrelerde tespit edilen testis kanseri tedavisinde hastaların kurtulma şansları çok yüksek olsa da diğer evrelerde de tedavi mümkündür.

[widget-200]

Testis kanserinde erken tanı büyük önem taşıyor! Tedavide başarılı sonuçlar için kontrollerinizi aksatmayın!

Testis kanseri nadir görülen bir hastalıktır. Yılda yaklaşık 9,000 yeni vaka vardır. Genellikle 15-35 yaş arasında görülen testis kanseri, büyük oranda çocukluk çağında görüldüğü için erken tespit edilir ve tedavisi de buna göre planlanır.

Testis kanseri teşhisi ve erken tanı sayesinde hastaların tedavi planlarının daha hızlı yapılması ve yüz güldüren sonuçlar alınması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ev ortamında erkek hastaların testis kanseri kontrollerini yapmaları önemlidir.

Testis Kanseri Tedavi Seçenekleri

Testis kanseri tedavisi için çeşitli seçenekler mevcuttur. Testis kanseri tedavi yöntemleri hastalığın evresine, ilerlemesine ve hastanın genel sağlık durumuna göre tercih edilmektedir. buna göre testis kanseri evreleri için farklı tip tedaviler uygulanabilmektedir.

Testis kanseri tedavisinde yüksek başarı oranları için evreleme çok önemli! Kanser evresine göre tedavi planı yapılmalı!

Çoğu testis kanseri, seminom veya nonseminom olarak görülür. İkisi arasındaki temel fark, seminomların radyasyon tedavisine cevap verdiğidir. Nonseminomlar seminomlardan daha hızlı büyür ve yayılır. Aynı zamanda radyasyona da cevap vermez. Bu durumda uygun tedavi ile daha yüksek başarı şansı elde etmek mümkündür. İşte, hastalığın farklı aşamaları için testis kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları:

  • Evre 1: İlk evre testis kanseri tedavisinde kanserli testisin alınması tercih edilebilir. Kısa bir kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi ilave tedavi seçenekleri de uygulanabilir.
  • Evre 2: Testis kanseri tedavisi söz konusu olduğunda ikinci evre bir tesatis kanseri teşhisi koyulmuşsa, muhtemelen testisin çıkarılmasının ötesinde bir tedaviye ihtiyaç duyulacaktır. Bu gibi bir durumda ne tür bir kemoterapi veya radyasyonun uygun olup olmadığı belirlenecek ve gerekirse lenf nodunun çıkarılma seçeneği sunulacaktır.
  • Evre 3: Son evre testis kanseri tedavisi söz konusuysa tedavilerin daha agresif olması ve kemoterapiyi içermesi gerekecektir.

Başlangıç evresinde tanı konan testis kanseri tedavisi yapılırken hastalarda daha başarılı sonuçlar elde edilir. Son evrede dahi olsa geliştirilmiş tedavi yöntemleri kanseri yenmek için oldukça güçlüdür.

Testis kanseri tedavi seçenekleri ile her hastaya özel tedavi uygulaması

Testis kanseri tedavisi için ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi seçenekleri vardır. Tümörün boyutuna ve yayılım yapıp yapmadığına, hastanın genel sağlık durumuna ve yaşına göre tedavi plan oluşturulur. Testis kanseri tedavi seçenekleri şunlardır:

  • Ameliyat: Testisin cerrahi olarak çıkarılması, testis kanseri için oldukça etkili bir tedavidir ve kanserin evresini belirlemek için hemen uygulanır. Testis kanseri ameliyatı gelecekte çocuk sahibi olma ya da ereksiyon elde etme ve sürdürme yeteneğini etkilememektedir. Testis kanseri cerrahi müdahale sonrasında hastanın gerekli takibinin yapılması şarttır.
  • Kemoterapi: Testis kanseri tedavisi söz konusu olduğunda kemoterapi kalan kanser hücrelerini ortadan kaldırmak veya geri dönmelerini önlemek için ameliyattan sonra kullanılabilir. Testis kanseri kemoterapi tedavisi genellikle destekleyici bir tedavi seçeneği olarak kullanılır.
  • Radyoterapi: Testis kanseri radyoterapi tedavisi kanser hücrelerini öldürmek veya kanser büyümesini durdurmak için yüksek enerjili x-ışınları veya diğer radyasyon türlerini kullanan bir kanser tedavisidir. Radyasyon tedavisi çoğunlukla ikinci evrede tercih edilmektedir.

Ameliyat yapılması testis kanseri tedavisinde ideal uygulamadır. Hastaların çoğunda başarılı sonuçlar alınarak hastalığın tekrarı engellenmektedir.

Bunu biliyor musunuz?

Erkeklerde görülen kanserlerin %1-2’sini oluşturan testis kanseri, genç orta yaşlarda (15 ile 30) yaşları arasında görülür.

Doğru Hastaya Uygun Testis Kanseri Tedavi Yöntemleri İle Yüksek Başarı Şansı

Testis kanseri tedavisi söz konusu olduğunda uygun tedavi yönteminin seçilmesi de önemlidir. Testis kanseri teşhisi koyulmasının ardından hastaya uygun bir tedavi planı çıkarılacak ve bu tedavi planı üzerinden gidilecektir. Eğer testis kanseri tedavisi erken aşamalarda yapılmazsa, kanser lenf düğümlerinde görülebilir. Aynı zamanda metastaz yapması durumunda akciğerler, karaciğer, beyinde ve kemiklerde görülebilir.

Testis kanseri tedavi seçenekleri arasında ilk tercih etkilenen testisi çıkarmak için cerrahi (orşiektomi) uygulaması olacaktır. Ameliyattan sonra, hangi tür kanser hücrelerinin var olduğuna ve kanserinizin vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına bağlı olarak, diğer tedavi seçenekleri uygulanabilir.

[widget-201]

Testis kanseri tedavisinde hastaların çoğundan başarılı sonuçlar alınmaktadır. Uluslararası geçerliliğe sahip yöntemler kullanılmaktadır.

Testis kanseri tedavisi ile alakalı cinsel yaşamı etkileyip etkilemediği konusunda büyük bir merak vardır. Cerrahi işlemle testislerin alınması cinsel yaşamı etkilememektedir. Ancak diğer testis kanseri tedavi yöntemlerinin belirli yan etkileri olabilir. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi ise konuda uzman ürolog ve onkologlar tarafından verilmelidir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05