+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Vazektomi Nedir? Vazektomi Nasıl Yapılır?

En Etkili Doğum Kontrol Yöntemi: Vazektomi Uygulaması

Vazektomi nedir sorusunun en anlaşılabilir cevaplarından biri erkeklerin kullandığı doğum kontrol yöntemi olduğunu söylemektir. Kadınların kullandığı doğum kontrol yöntemlerinden tamamaen ayrı olan ve sadece erkekler için uygun olan bir doğum kontrol yöntemi olan vazektomi, erkek sterilizasyonu olarak da isimlendirilebilir.

Vazektomi nasıl yapılır ve vazektomi gebelikten korur mu gibi sorular çocuk sahibi olmayı düşünmeyen ve diğer doğum kontrol yöntemlerinde problem yaşamış olan erkekler tarafından çok merak edilmektedir. Ancak onun öncesinde vazektomi ile alakalı birkaç açıklama yapmak daha doğru olacaktır. Vazektomi cerrahi bir işlemdir ve testis torbasında bulunan, spermleri taşıyan küçük tüplerin çıkarılması anlamına gelmektedir. Böylelikle sperm vücuttan atılamaz ve gebelik engellenmiş olur.

[widget-235]

Vazektomi Nasıl Yapılır?

Vazektomi ameliyatı öncesinde hastanın bu işlemle alakalı herhangi bir kuşkusu olmasığından emin olması gerekmektedir. İşlem çocuk sahibi olma şansını ortadan kaldıracaktır. Kişi durumu tersine çevirmek istediği zaman böyle bir şey mümkün olsa da cerrahi işlem çok daha pahalı olacaktır.

Vazektomi ameliyatı sırasında testis torbasının her iki tarafında bulunan sperma kanalına ulaşmak için kesi yapılmakta, daha sonra ise tüpleri keserek bloke etmektedir. Eğer ihtiyaç duyulursa dikiş atılması muhtemeldir. Vazektomi aynı zamanda kesi yerine küçük deliklerin kullanıldığı dikiş gerektirmeyen bir yöntemle de yapılabilir. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen vazektomi işleminin ardından hastanın 1 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir.

Vazektomi Gebelikten Nasıl Korur?

Bir kadının yumurtasını döllemek için sperm gerekmektedir. Vazektomi cerrahisi söz konusu olduğunda ise vasdeferens olarak adlandırılan spermleri taşıyan iki tüp çıkarılır ya da bloke edilir. Böylelikle erkek boşalsa da sperm vücuttan dışarı çıkmaz ve partneri gebe kalamaz. Vazektomi yöntemi %99’luk bir başarı oranı olan doğum kontrol yöntemidir. Vazektomi nedir, vazektomi nasıl yapılır öğrendik. Peki ya ameliyatın riskleri var mı?

Vazektomi hamileliği önlemek için kalıcı bir yoldur. Yine de her 100 kişiden sadece 1’i partnerivazektomi cerrahisi geçirmiş olsa da ilk yılda hamile kalabilmektedir.

Vazektomi Ameliyatı Riskli Midir?

Vazektomi nasıl yapılır diye merak edenler genellikle vazektomi gebelikten korur mu, ameliyatın riskleri var mı diye de öğrenmek ister. Vazektomi uygulaması sonrasında ortaya çıkabilecek bazı riskli durumlar söz konusu olabilmektedir. Vazektomi ameliyatı sonrasında kanama ve enfeksiyon görülebilir. Diğer yandan en ciddi risklerden biri de kesilmiş sperma kanallarının birbirlerine doğru yeni bir yol oluşturma ihtimalinin bulunmasıdır. Bu durum sık meydana gelmese de olması durumunda gebelikten korunmak mümkün değildir.

[widget-236]

Vazektomi Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vazektomi uygulamasından birkaç gün sonra testis torbasında görülebilecek hafif morarma ve şişme normaldir. Ağrı olması durumunda reçete edilen ilaçların kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak ilaç kullanımına rağmen ağrı devam ederse acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Vazektomi sonrası; Testis torbasını desteklemek ve herhangi bir rahatsızlığı veya şişmeyi kolaylaştırmak için ilk birkaç gün boyunca gece ve gündüz sıkı iç çamaşırı giymek önemlidir. Ancak iç çamaşırı her gün değiştirilmelidir. Ameliyattan sonra üroloji uzmanı farklı bir öneride bulunmadıysa banyo veya duş almak güvenlidir. Ancak ameliyat yapılan bölgenin nazikçe kurulanması gerekmektedir.

Vazektomi ameliyatı ardından 1 ya da 2 gün sonra hastanın işe dönmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak komplikasyonları önlemek için işlemden en az bir hafta sonrasına kadar spor yapmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçınmak önemlidir. Vazektomi sonrasında en az 1 hafta cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Daha sonrasında ise tüplerde kalan spermlerin temizlenmesi gerekeceğinden en az 8 ile 12 hafta boyunca başka bir korunma yönteminin kullanılması önerilir. Vazektomi ameliyatı güvenilir bir doğum koruma yöntemi olarak kabul edilmektedir. Ancak vazektomi nedir, vazektomi nasıl yapılır veya vazektomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı detaylı bilgiyi doktorunuz verecektir.

İyi düşünün!

Vazektomi uygulamasının geri dönüşü olmadığı için çiftlerin bu konuda kararlarını dikkatli vermeleri gerekir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05