+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Cinsel İsteksizlik Belirtileri Görüldüğünde Ne Yapmak Gerekir?

Cinsel isteksizlik neden olur ve cinsel isteksizlik nedir sorularının cevapları hem erkekler hem de kadınlar tarafından merak edilmektedir. Cinsel isteksizlik cinsel hayatı olumsuz etkileyen ve beraberinde bazı sorunlara neden olan yaygın bir problemdir. Genellikle kadınlarda daha sık görülen cinsel isteksizlik erkeklerde de görülmekte ve tedavi edilmemesi durumunda cinsel hayattan soğumaya kadar birçok sorunu da beraberinde getirmektedir.

Cinsel isteksizlik sorunundan utanmayın, doktorunuza danışın!

Cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk olarak da değerlendirilmektedir. Ana fikir olarak cinsel isteksizlik cinsel ilişkiye girme duyumu ya da cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma olması anlamına gelmektedir.

Cinsel isteksizlik söz konusu olduğunda cinsel ilişki aktivitesinde azalma ya da hiç olmama gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında mutlaka uzman bir üroloğa gitmek gerekmektedir.

[widget-157]

 

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizlik, hemen her erkeğin başına herhangi bir dönemde gelebilecek sorunlardandır. Cinsel isteksizlik neden olur dendiğinde öncelikli olarak hastanın yaşamının incelenmesi söz konusudur. Sosyal, fiziksel ve psikolojik nedenlerin bir arada incelenmesi gerekmektedir.

Cinsel isteksizliğin altındaki nedenler ortaya çıktığında daha hızlı tedavi uygulanmaktadır.

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri çoğu zaman altta yatan psikolojik bir duruma bağlıdır. Cinsel ilişkide her iki tarafın da istediği doyumu alması için psikolojik sorunların ortadan kalkması gerekir. Ancak cinsel isteksizlik nedenleri arasında sadece psikolojik problemler yer almaz, bazen bazı fiziksel sorunlar da bu durumun oluşmasına katkıda bulunur. Cinsel isteksizlik nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • İlişkide yaşanan sorunlar
 • Yaşlanma
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Aşırı stres
 • Yorgunluk
 • Aşırı kilolu olma
 • Çok zayıf olmak
 • Kullanılan bazı reçeteli ilaçlar
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Diyabet
 • Multipl skleroz
 • B 12 vitamini eksikliği

Yukarıda bahsettiğimiz cinsel isteksizlik nedenleri sadece bu sorundan kaynaklanan nedenler değildir. Kimi zaman bu nedenler başka hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu yüzden daha detaylı bilgi için yardım almak önemlidir.

Cinsel isteksizlik belirtileri

Cinsel isteksizlik belirtileri öncesinde cinsel isteksizlik türleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak çok daha doğru olacaktır. Cinsel isteksizlik türleri şunlardır;

 • Primer cinsel isteksizlik: Bu tip bir cinsel isteksizlik türünde sorun ergenlik döneminden itibaren görülmektedir.
 • Sekonder cinsel isteksizlik: Bu tip bir cinsel isteksizlik sorunu daha önce hiçbir şekilde bu durumu yaşamamış olan kişilerde sonradan ortaya çıkan cinsel isteksizlik durumunda akla gelir.

Cinsel isteksizlik belirtileri onlarca maddeye sığabilecek fazlalıkta değildir. Cinsel isteksizlik belirtileri arasında ilk göze çarpan kişideki cinsel ilişki isteğinin azalması ya da tamamen kaybolmasıdır. Bunun yanı sıra cinsel isteksizlik belirtileri arasında depresif bir duygu durumuna bürünme, yorgunluk ya da halsizlik gösterilebilir. Cinsel isteksizlik tedavisi ile belirtiler ortadan kaldırılabilir.

[widget-134]

Cinsel İsteksizlik Ereksiyon Sorunlarına Neden Olur Mu?

Cinsel isteksizlik erkeklerde çok nadir görülen bir durum olsa da akla gelen ilk soru bu durumun ereksiyon sorunlarına neden olup olmayacağıdır. Cinsel isteksizlik ereksiyon sorunu olarak kişinin karşısına çıkabilse de, cinsel isteksizlik yaşayan kişide direk olarak bu sorunun ortaya çıkacağı düşüncesi doğru olmaz.

Ereksiyon söz konusu olduğunda ana etkenler testosteron ve cinsel istektir. Cinsel isteksizlik yaşayan bir kişide ereksiyon sorununun ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Ancak yine de sorunun temelinde bunun olduğunu belirtmek çok da doğru olmayacaktır. Cinsel isteksizlik tedavisi ile herhangi olası sorunlar da ortadan kaldırılır.

Biliyor musunuz?

Batı toplumlarında tüm hastaneye başvuran kadınların %30-49’unda cinsel isteksizlik olduğu, ülkemizde ise bu oranın %8-15 arasında değiştiği saptanmıştır.

Cinsel isteğinizin azalması nedeniyle suçluluk hissetmeyin!

Kimi zaman ereksiyon oluşmaması gibi bir soruna bağlı olarak da cinsel isteksizlik gelişebilmektedir. Bu durumda her iki sorunun da birbirini tetiklediği görülebilir. Erken boşalma gibi boşalma bozuklukları da cinsel isteksizliği etkilemektedir.

Cinsel isteksizlik genç erkeklerde ve ileri yaştaki erkeklerde sık görülebilen bir durum olsa da cinsel isteksizlik nedenleri veya cinsel isteksizlik belirtileri hakkında üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimizden bilgi almanız çok daha doğru olacaktır. Böylelikle sorunun altında yatan nedenin ne olduğu bulunarak buna yönelik bir tedavi planı uygulanabilir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05