+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Cinsel İsteksizlik İçin Cinsel Terapi

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Terapisi

Cinsel isteksizlik, cinsel ilişkiye girme duyumunda ya da cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma olması durumudur. Cinsel soğukluk olarak da adlandırılan cinsel isteksizlik sorunu, yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen kadın ve erkekte cinsel herhangi bir isteğin duyulmamasıdır. Cinsel isteksizlik terapisi ise cinsel isteksizlik probleminin biyolojik, psikolojik, duygusal pek çok faktörüne karşı yapılan bir tedavidir.

Cinsel terapi uygulanmadan önce mutlaka hastanın cinsel isteksizliğin altında yatan nedenler araştırılmalı ve hastaya uygun tedavi yapılmalıdır. Cinsel isteksizlik tedavisinde temel yaklaşım olarak cinsel terapi uygulanmaktadır. Cinsel terapide amaç cinsel isteği azaltan etkenlerin bulunup ortadan kaldırılması ve hastanın sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmasıdır. Cinsel terapi, hastanın partnerinin de katılımıyla yapılmaktadır. Cinsel sorunların aşılması için iletişimi arttıracak uygulamalar ile partnerlerin cinsel isteklerini daha rahat ifade edebilmeleri sağlanmaktadır.

[widget-157]

 

Cinsel İsteksizliğe Neden Olan Psikodinamikler

Cinsel isteksizlik tedavisi cinsel terapi öncesi genel bir cinsel öykü, aile öyküsü ve geçmişi ile ilgili detaylı bilgiler alınır. Cinsel isteksizliğe neden olan psikodinamikler tespit edilir. Sonraki süreçte cinsellikle ilgili yanlış ve eksik bilinenler düzeltilir. Aile içi problemleri olan çiftler için aile terapisi uygulanır.

Cinsel terapiler sırasında kişinin yanlış ve eksik cinsel bilgilerinin yeniden yapılandırılmasını sağlayan bilişsel cinsel terapiler uygulanabilir. Hastaya cinsellikle ilgili temel bilgiler verilirken psikolojik etkenlerin çözümü sağlanır. Travmalar için uzman psikologlardan da destek alınabilir. Bununla birlikte çiftlerin bu sorunu aşmalarına yönelik egzersiz çalışmaları, terapinin davranışsal cinsel terapi ayağını oluşturmaktadır. Cinsel isteksizlik tedavisi olarak uygulanan cinsel terapi alanında uzman bir terapist ile yapılmalıdır. Hastalarımıza önerdiğimiz bu yöntemde isteksizliğin kaynağı tespit edilerek işe başlanır. Genellikle utanma, heyecan ve suçluluk duygularından kaynaklanan cinsel isteksizlik sorunu için hastanın duygularını kontrol etmesi üzerinde durulur.

Danışana iyi bir ruhsal ve sosyal bilgilendirme ile iyi bir cinsel bilgilendirme yapılmalıdır. Bazı cinsel isteksizlik türleri erken boşalma orgazm olamama gibi cinsel fonksiyon bozuklarının sonucu ortaya çıkan kızgınlık, gerginlik ve utanmayı ortaya çıkarmaktadır. Cinsel isteksizlik teşhisi sonrası uygun cinsel isteksizlik terapisi ve tedavi tercih edilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisinde Uygulanan Terapi

Cinsel isteksizlik tedavisi olarak uygulanan cinsel terapi sürecinde mutlaka çift iletişimi ve etkileşimi üzerinde durulmalıdır. Terapist tedavi sürecinde cinselliğe esnek duyarlı ve bireyi eksen alan bir yaklaşımla ilerlemelidir. Hastalarımızın cinsel terapi süreçlerini uzman terapistler belirleyecektir.

Erkeklerde cinsel isteksizlik terapisi dahilinde davranışsal terapiler de uygulanmaktadır. Boşalma bozukluğu davranış tedavisi; başlat-durdur tekniği, duyusal odaklanma, pubokoksigeal kasların gevşetilmesi ve pelvik taban rehabilitasyon eğitimlerini kapsamaktadır.

[widget-134]

Cinsel terapi; eşler arasındaki cinsel sorunların çözülmesi ve cinsel isteksizliğin giderilmesi için gereklidir. Tedavi görülmediği taktirde cinsel isteksizlik sorunu zamanla bir evlilik problemi haline dönüşebilmektedir. Modern cinsel terapilerin yanında hastaların genel durumlarına göre ilaç tedavileri de uygulanabilmektedir. Düzenli bir cinsel terapi sayesinde cinsel isteksizlik sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Cinsel isteksizlik terapisi ve erkeklerde isteksizlik tedavisi hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05