+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

İşeme Bozuklukları İçin Alarm Sistemleri

İşeme Bozuklukları Tedavisinde Uygulanan Alarm Sistemleri

İşeme bozuklukları küçük yaşlardaki çocuklarda çok sık rastlanan bir durumdur. Bu sorun yanlış tuvalet eğitimi, psikolojik ya da ailesel birçok sebepten ortaya çıkabilir. Alt üriner sistem fonksiyon bozukluğu olarak değerlendirilen işeme bozuklukları, idrar kesesi ile idrar tutmayı sağlayan sfinkter kası arasındaki uyumsuzluk nedeniyle de oluşabilir.

İşeme bozuklukları gibi üriner enfeksiyonların tanı ve tedavisine önem verilmediğinde çocuk yetişkinlik döneminde ileri derece böbrek sorunları yaşayabilir. Küçük çocuklar 4 yaşına kadar idrar kontrolünü sağlamayı öğrenirler, bu yaşına kadar olan idrar kaçırmalar işeme bozukluğu olmayabilir. Yapılan araştırmalara göre 5 yaşındaki çocuklarda erkeklerin%20’si kızların %21, 12 yaşındaki çocuklarda erkeklerin %5’i kızların %4’ünde işeme bozukluğu görülmüştür.

Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

İşeme bozuklukları her çocukta farklı sebeplerle oluşabilir. Önemli olan zamanında teşhis konulması ve tedaviye mesane dinamiğinin tedavisini zorlaştıracak kadar geç başlamamaktadır. Yine de çocukta sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken ağrı ve acı hissetme görülüyorsa doktora gidilebilir.

Bunların yanında ıkınma isteği ile beraber aralıklı idrar yapma, idrarını tam boşaltamama hissi, sık ve az idrar yapma, aniden gelen idrar hissi ile tuvalete koşma ve bazen de yolda idrar kaçırma gibi belirtilerde görülüyorsa bir doktora gidilmelidir. İşeme bozukluğu ile birlikte hem çocuk hem ailede bazı sosyal ve psikolojik sorunlar yaşayabilir. Özellikle çocuklar özgüven sorunu, okulda başarısız ve sosyal ortamlarda içine kapanık olabilir. Ancak  işeme  bozukluğunun iyileştirilmesi ile bu sorunların hızla çözüldüğü görülmüştür.

Tedavi için de en önemli olan doğru teşhis konulması ve tedavinin sonuçlarını objektif olarak değerlendirmek ile olur.

Alarm Sistemleri Nasıl Kullanılır?

İşeme bozuklukları tedavisi için alarm sistemleri yöntemini kullanmak çocuk için tamamen zararsızdır. Alarm sistemleri bu sorunu yaşayan çocuğu şartlandırarak idrar kaçırma sorununu çözmeyi amaçlar.

İşeme bozukluğu yaşayan çocuklarda öncelikle tercih edilen tedavi seçeneklerinden biridir. Bu alarm sistemleri yatak çarşafına konulan ve çocuğun iç çamaşırına yerleştirilen bir sensör olarak iki şekilde bulunur.

İç çamaşırı veya çarşaf üzerine konan bu sistem, idrar cihaza değdiğinde yüksek ses ile idrarı gelen çocuğu uyandırır.  Bu sayede çocuk alarm sayesinde idrarı gelince uyanma alışkanlığı kazanır. İşeme bozuklukları için alarm sistemleri ile tedavi genellikle 6 veya 8 haftalık bir sürede sonuç verir. İşeme bozuklukları için alarm sistemleri hakkında sormak istediğiniz sorular için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05