+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Stres İnkontinans İçin Cerrahi Tedavi

Stres Tipi İdrar Kaçırma Tedavisi

Stres inkontinans tedavisi, idrar kaçırmanın ilaç ya da diğer tedavi yöntemleriyle tedavi edilememesi durumunda standart yöntemimizdir. Geliştirilen yeni tekniklerle birlikte kliniğimizde cerrahi tedaviler de başarıyla uygulanmaktadır.

Stres tipi idrar kaçırma şikayeti olan hastalarımızda stres inkontinans cerrahi uygulama olarak lazer tedavisi önermekteyiz. Kadınlar için vajinal olarak lazer tedavisi uygulanarak kas ve liflerde taze kolajen yapımını dokuların eski özelliklerini kazanması sağlanmaktadır.

Lazer Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Herhangi bir cerrahi kesi ya da anestezi gereksinimi olmadan uygulanan ve etkisi kısa süre içinde görülmeye başlayan lazer tedavisi sayesinde hastalar hızlı şekilde iyileşmektedir. 20 – 30 dakikalık bir seans sonunda evlerine dönebilmektedirler.

Stres tipi idrar kaçırma tedavisi sırasında lazer operasyonu; pelvik kaslardaki sorunun boyutu, menapoz etkileri ve kişinin şikayetlerine göre 1-3 seans arasında uygulanabilmektedir. Genel olarak stres tipi idrar kaçırma tedavisinde destek kaybı olan bölgenin yerine kaldırılması işlemi uygulanmaktadır. İdrar kaçırma tedavisi için hem karından (Burch) hem de vajinal operasyonlar (TVT,TOT) yapılmaktadır. Ayrıca idrar kaçırma tedavisi için son zamanlarda yeni yöntemler de geliştirilmektedir. Stres inkontinans ameliyatı ve tedaviler kesinin olmadığı, acısız ve ağrısız şekilde uygulanmaktadır.

Vajen daraltma ve düzeltme operasyonu olarak da duyabileceğiniz stres inkontinans cerrahi tedavi yöntemi aşağıya doğru sarkan idrar torbasının toplanmasını sağlamaktadır. Tecrübeli ürologlar tarafından yapılması gereken bu tedavide başarı %90’lardadır.

Ameliyatın Başarısız Olma Riski Var Mıdır?

Stres inkontinans ameliyatı için hastamızın uygun olup olmadığı muayene sonrası kararlaştırılmaktadır. Ameliyat öncesi iyi bir anamnez alınmalıdır. Tam idrar tahlili, idrar kültürü, ürodinami tetkiklerinden sonra cerrahiye karar verilmelidir.

Stres inkontinans cerrahisi de diğer tedavilerde olduğu gibi bazı riskleri taşımaktadır. Stres inkontinans ameliyatı sonrasında karşılaşmanızı istemediğimiz en büyük sorun hastamızın idrarını yapamamasıdır. Bu durumda inkontinans ameliyatının tekrarı gerekmektedir. Önceki cerrahide koyulan hamağın kesilerek doğru tedavinin uygulanması hastayı rahatlatacaktır. Stres inkontinans ameliyatı sonrasında öksürme, hapşırma vb. durumlarda idrar kaçırma engellense de bazı hastalarımızda yetişememe korkusu ile idrar kaçırmanın devam ettiği görülmektedir.

Davranış tedavileri ile birlikte bu problem de ortadan kaldırılmaktadır. Stres inkontinans cerrahi tedaviler hakkında bilgi almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05