+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Stres İnkontinans Nedir?

Stres İnkontinans Belirtileri Kadınlarda Daha Sık Görülüyor!

İdrar kaçırma idrarın istem dışı bir şekilde dışarı çıkması durumudur. Aynı zamanda birçok türe de sahiptir. İdrar kaçırma türlerinden biri olan stres inkontinans nedir sorusunun yanıtını vermek isteriz. Stres inkontinans, öksürme, hapşırma, koşma ya da ağır kaldırma gibi fiziksel aktivitelerin mesaneye basınç yapması nedeniyle ortaya çıkan bir idrar kaçırma türüdür.

[widget-266]

Stres inkontinansın psikolojik stresle ilişkili olmadığına dair görüşler de vardır.

Stres inkontinans görülen kişilerin kendini kötü hissetmesi, sosyal ortamlardan uzaklaşması ya da bu durumdan utanması mümkündür. Genellikle hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen stres inkontinans neden olur sorusu da sıklıkla sorulmaktadır.

Ancak bu durum tedavi edilebilir bir sendrom olarak görülmektedir ve başarı oranı yüksektir. Dolayısıyla stres inkontinans belirtileri görüldüğünde mutlaka aşırı aktif mesane tedavisi olmak gerekir. Stres inkontinans nedir, açıkladıysak şimdi de stres inkontinans nedenlerine geçebiliriz.

Stres İnkontinans Nedenleri Nelerdir?

Stres inkontinans kimlerde görülür sorusu üzerine yapılan araştırmalarda kadınların bu durumu yaşama olasılıklarının erkeklerden daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kronik öksürüğe neden olan yaşlılık ve koşullar da stres inkontinansın görülmesine neden olabilir.

Stres inkontinansın görülebileceği kişiler için risk faktörleri şu şekildedir:

Kronik öksürük, sigara içmek, aşırı kafein ve alkol kullanımı, şişmanlık, kabızlık, hormonal eksiklikler stres inkontinans risk faktörleridir. Stres inkontinans nedenleri arasındaki en temel sebep mesaneyi destekleyen kaslar, diğer dokular ve idrarın serbest kalmasını düzenleyen kaslar zayıflamasıdır. Mesane idrarla dolduğunda genişler. Normal olarak, idrar yolundaki valf benzeri kaslar mesane genişledikçe kapalı kalır ve banyoya ulaşıncaya kadar idrar kaçağını engeller. Fakat bu kaslar zayıfladığında, karın ve pelvis kaslarına kuvvet uygulayan her şey mesaneye baskı yapabilir ve idrar kaçağına neden olabilir. Stres inkontinans nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır;

Yaş: Stres tipi idrar kaçırma riski yaşla beraber artmaktadır. Çünkü pelvik kaslar ve üretral sfinkter zamanla zayıflar.

Pelvik cerrahi: Prostat kanseri için ameliyat olan erkeklerde stres inkontinans görülmesi mümkündür.

Histerektomi: Uterusun cerrahi olarak çıkarılması stres inkontinans nedenleri arasında yer almaktadır.

Bazen otururken ya da uzanırken birden ayağa kalkmak bile mesanede ek baskı oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumda stres inkontinans ortaya çıkmakta ve kişiyi hazırlıksız yakalamaktadır. Stres inkontinans her kişi için farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir.

[widget-267]

Stres İnkontinans Hangi Durumlarda Görülür? Gülmek Kabusunuz Olmasın!

Stres inkontinans belirtileri farklı şekillerde görülse de bu durumun ana belirtisi, fiziksel aktivite sırasında mesane kontrolünün kaybedilmesidir. Birkaç damla idrar veya büyük, istemsiz bir akış yaşamak mümkündür.

Stres inkontinans; gülme, hapşırma, öksürme, atlama, egzersiz, ağır kaldırma, cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabilir.

Stres inkontinans idrarın istem dışı sızıntısıdır. Pelvik taban kasları zayıflamış insanların kilo alımından dolayı ya da pelvik bölgedeki cerrahi müdahale nedeniyle ortaya çıkması mümkündür. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere stres inkontinansın psikolojik stresle bir ilişkisi yoktur. Diğer yandan stres inkontinans nedir, stres inkontinans nedenleri ve stres inkontinans belirtileri ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici'ye başvurabilirsiniz.

Dikkat Edin!

Stres inkontinans söz konusu olduğunda her hasta farklı belirtiler görebilir.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05