+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Mikrocerrahi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ürolojide Mikro Cerrahi Avantajları

Mikrocerrahi, küçük kan damarları, sinirler ve tüpleri onarmak için tercih edilen bir cerrahi türüdür. Ürolojide mikrocerrahi varikosel tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda genital bölgede kanserli dokunun çıkarılması sonucunda oluşan hasarı onarmak için de tercih edilebilir.

Mikrocerrahi, kan damarı onarımı ve organ nakli gibi detaylı çalışılması gereken işlemler için tercih edilmektedir. Aynı zamanda diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı durumlarda da mikrocerrahi tercih edilmektedir. Mikrocerrahi geleneksel cerrahinin yapılamadığı durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Mikro Cerrahinin Tercih Edildiği Durumlar

Varikosel Cerrahi Tedavisi: Mikrocerrahi tedavisi ürolojik hastalıklarda en sık varikosel sorunu için kullanılmaktadır. İleri derecede varikosel tedavisinde mikrocerrahi ile başarı oranı yüksek olmakla beraber daha az kanama ve daha hızlı iyileşme süreci bu yöntemin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Mikrocerrahi varikosel ameliyatı söz konusu olduğunda kasık bölgesinde ufak bir kesi yapılmakta ve bu kesiden testis damarlarına ulaşılarak hastalıklı dokular yok edilmektedir. Varikosel tedavisi için laparoskopik veya robotik cerrahiler de kullanılmakla beraber mikrocerrahi en sık tercih edilen yöntemdir. Diğer yöntemlerle varikosele neden olan tüm damarlara ulaşmak zor olmaktadır.

Variksoel tedavisi için mikrocerrahi kullanıldığında hastalıklı toplardamarlar bağlanmakta, testise temiz kan getiren atardamarla ve lenf damarları korunmaktadır. Böylelikle varikoselin yeniden tekrarlanması ya da işlem sonrası hidrosel oluşumu riski en aza indirilmektedir

Epididim Mikrocerrahi: Epididim spermleri sperm kanallarına taşıyan borunun ismidir. Bu boruda oluşan iltihaplanma ise epididimit olarak adlandırılmaktadır. Edpididim mikrocerrahi ile tedavi edilebilmektedir. Epididim mikrocerrahi işlemi sırasında iltihaplı olan kısım tedavi edilmekte ve hasta evine gönderilmektedir.

Epididim mikrocerrahi uygulaması doktorun gerekli görmesi durumunda ve diğer tedavi yöntemlerinin başarı oranlarının düşük olması nedeniyle tercih edilebilmektedir. Epididim tedavisi sonrasında testis kısmının sabit durmasını sağlayacak bir aparat kullanılabilmektedir.

Mikrocerrahi Azoospermi Tedavisi: Azospermi erkeklerde boşalma sırasında penisten dışarıya çıkan menide hiç sperm bulunmaması anlamına gelmektedir. Menide sperm bulunmaması hastanın doğurganlığı ile alakalı bir problem olduğunun da işaretidir. Bu gibi bir durumda ise detaylı tedavi için mikrocerrahi önerilmektedir.

Azospermi durumunda semen analizi yapılan hastalarda menide canlı ya da ölü sperme rastlanmamaktadır. Aynı zamanda bu tip hastalarda yüksek dereceli varikosel görülmesi mikrocerrahi uygulanması için bir seçenektir. Azospermi mikrocerrahi işlemi sırasında tıkanmış olan kanallar tedavi edilerek spermlerin yeniden menide görülmesi sağlanmaktadır. Bu tip sorun yaşayan hastalarda genellikle varikosel görülmekte ve varikosel tedavisi için de mikrocerrahi tercih edilmektedir.

Gelişmiş Mikro Cerrahi Tekniği İle Hastalıklara Kesin Çözüm!

Mikrocerrahi gözle görülmeyecek dokuların onarımı için tercih edilmektedir. Aynı zamanda yine mikro aletlerin kullanımı ile gerçekleştirilen mikrocerrahi daha az kanama riskinin olduğu ve daha hızlı iyileşme sürecinin yaşanmasının sağlandığı bir işlemdir.

Varikoseli olan hastalarda genellikle mikrocerrahi tercih edilmektedir. Ancak diğer ürolojik durumlar için de mikrocerrahi kullanılabilir.

Mikrocerrahi yöntemi, mikrocerrahi hangi hastalıklarda kullanılır ya da varikosel mikrocerrahi ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05