+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Ürolojide Mikrocerrahi Nasıl Uygulanır?

Mikro Cerrahi Tekniği İle En Dar Alanlarda Bile Ameliyat Şansı!

Mikrocerrahi, vücudun görüntülenmesi ve ameliyat edilmesi için mikroskop gerektiren kısımlar üzerinde yapılan bir işlemdir. Bunlar arasında küçük kan damarları, sinirler ve tüpler bulunmaktadır. Ürolojide mikrocerrahi ise genellikle varikosel tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Mikrocerrahi nedir sorusu oldukça merak edilmektedir.

 Mikrocerrahi nedir? Neden gereklidir?

Mikrocerrahi genellikle çok daha küçük alanlarda yapılacak işlemler için tercih edilmektedir. Ancak ürolojide mikrocerrahi varikosel ya da epididim sorunları için sıklıkla tercih edilmektedir.

Mikrocerrahi söz konusu olduğunda çıplak gözle görülemeyecek kadar ince bir ip ve yine damarları tutmak için gözle görülemeyecek kadar küçük özel bir kanca benzeri alet kullanılmaktadır. Böylelikle damarlar gibi oldukça küçük alanların onarımı mikrocerrahi ile gerçekleştirilmektedir.

Mikrocerrahi Nasıl Uygulanır?

Mikrocerrahi nasıl uygulanır sorusunun en kısa cevabı işlem alanını büyütmeye yardımcı olan özel ekipman olarak verilebilir. Mikrocerrahi sırasında kullanılan ekipman işlem alanı büyütülerek hareket halinde hassasiyet sağlanmaktadır. Büyütme, mikroskobik boyutları nedeniyle görülmesi çok zor olan yapılarda çalışmaya izin vermektedir.

Mikrocerrahi yöntemi ile vücudun birçok bölgesinde bulunan doku ve organ kayıpları onarılabilmektedir.

Mikrocerrahi ameliyatı sırasında hastada işlem yapılacak alana küçük bir kesi açılmakta ve ardından mikroskobik görüntünün elde edilebilmesi için özel aletler kullanılmaktadır. Böylelikle ameliyat sırasında her noktaya müdahale edilerek tedavi sağlanabilmektedir. Ürolojide mikrocerrahi kaza sonucu kaybedilen penisin yeniden onarımı için tercih edilebilmektedir. Bu işlem sırasında kol veya bacaklardan elde edilen dokular ile penis yeniden oluşturulmakta ve hastanın hayat kalitesi yükseltilmektedir. Mikrocerrahi ile onarım şu bölgelerde yapılabilir;

 • Baş ve boyun bölgesi
 • El ve kollardaki hasarlar
 • Meme onarımı
 • Bacak bölgesi onarımı
 • Penis ve vajina onarımı

Vulva kanseri söz konusu olduğunda tümörün çıkarılması işlemi sonrasında oluşan jasarın tedavisi için de mikrocerrahi tercih edilebilmektedir. Mikrocerrahi işlemi ile vulva yeniden oluşturulabilir.

Ürolojide mikrocerrahinin tercih edildiği durumlar

Ürolojide mikrocerrahinin tercih edildiği durumlar arasında birçok faktör bulunmaktadır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha çok ileri derecelerdeki durumlarda tercih edilmektedir. Ürolojide mikrocerrahi uygulanabilen hastalıklar şu şekildedir;

 • İleri derecede varikoseli sorunu olanlar
 • Testis hacminde anormallik olanlar
 • Kan testosteron, FSH değerleri normal olan ancak inhibin B değerleri düşük olan kişiler
 • İnfertilite sorunu için erken başvuran hastalar
 • Sperm sayısı 5 milyondan fazla olan erkekler
 • Moleküler bozukluk saptanmayan hastalar

Yukarıda bahsettiğimiz durumlarda mikrocerrahi uygulaması yapılabilir. Ancak ürolojide mikrocerrahi genel olarak varikosel tedavisi için tercih edilmektedir. Ancak diğer tedavi yöntemlerinin sonuç alınamadığı hastalıklarda da mikrocerrahi uygulanması mümkündür.

Mikro Cerrahi Yöntemi İle Daha Sağlıklı Bir Hayat!

Ürolojide ise mikro cerrahi uygulaması daha ileri derecedeki hastalıklarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu yöntemin tercih edilmesi hastanın genel sağlık durumuyla da ilişkilidir.

Mikrocerrahi daha küçük yapılarda detaylı çalışmanın gerekmesi durumunda gerçekleştirilmektedir. Damarlar ya da dokulardaki hasarları onarmak için ürolojide de sıklıkla tercih edilen mikrocerrahi ile kanama riski düşük ve iyileşme süresi kısadır.

Mikro cerrahi uygulamasında uzman destek gerekli!

Mikrocerrahi nedir, mikrocerrahi nasıl uygulanır ya da ürolojide mikrocerrahinin uygulandığı durumlar nelerdir sorularıyla alakalı detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05