+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Penis Kanseri Nedenleri

Penis Kanseri Olduğunuzu Nasıl Anlayacaksınız?

Penis kanseri nedir sorusunu cevaplamadan önce penis nedir onu anlatmak daha doğru olacaktır. Penis, erkek cinsel organıdır. Semen ve idrarı vücudun dışına taşıyan üretra denilen bir tüp içerir. Aynı zamanda cilt, sinirler, düz kas ve kan damarları gibi çeşitli vücut dokularına da sahiptir. Penis kanseri nadir görülen bir kanser türüdür. Penis kanseri teşhisi konan erkeklerin çoğu 65 yaşın üzerindedir, ancak genç erkekleri de etkilemesi mümkündür.

Her 100 erkeğin yaklaşık 90'ı penis kanseri tanısı koyulduktan sonra en az 1 yıl veya daha fazla yaşamaktadır.

Penil kanseri penis içinde veya üzerinde gelişebilir. Kanser, hücrelerin kontrolden çıkmaya başlamasıyla oluşur. Vücudun hemen her yerinde bulunan hücreler kansere dönüşebilir ve vücuttaki diğer bölgelere yayılabilir.

Penis kanseri nedenleri ve risk faktörleri kansere yakalanma ihtimaline karşı bilgilendirici olmaktadır. Ancak penis kanseri nedenleri ya da risk faktörleri başka hastalıklarda da görülebilir. Diğer yandan hiçbir risk faktörünü taşımayan kişiler de penis kanserine yakalanabilir.

[widget-195]

 

Penis Kanseri Çeşitleri

Penisdeki her doku türü, birkaç hücre tipini içerir. Bu hücrelerden farklı tipte kanserler gelişebilir. Farklılıklar önemlidir çünkü bunlar kanserin ciddiyetini ve gerekli tedavi tipini belirler. Hemen hemen tüm penis kanserleri, penisin deri hücrelerinde başlar. Penis kanseri tipleri farklı isimler alır. Penis kanseri belirtileri görüldüğünde teşhis yapılabilir. 

Penis kanseri nedenleri, kanserin türüne ve yayılım gösterdiği bölgeye göre değişir. Bilinçli olmak tedavi şeklini değiştirir!

Penis kanserlerin yaklaşık %95'i, yassı hücreler olarak adlandırılan yassı deri hücrelerinde gelişir. Skuamöz hücreli karsinom peniste herhangi bir yerde gelişebilir. Bu kanserlerin çoğu, sünnet derisinde veya glansda (penis ucu) meydana gelir. Bu tümörler yavaş büyürler ve genellikle tedavi edilebilirler. Melanom, cildi güneşten koruyan hücreler olan melanositlerde başlayan bir cilt kanseri türüdür. Bu kanserler hızlı bir şekilde büyümeye ve yayılmaya meyillidirler ve daha sık görülen cilt kanseri tiplerinden daha tehlikelidirler. Melanomlar çoğunlukla güneşe maruz kalan deride bulunur, ancak nadiren penis gibi diğer alanlarda da görülür. Bunun dışında görülen penis kanseri türleri:

  • Skuamöz Hücre Karsinoması
  • Melanom
  • Bazal Hücreli Karsinom
  • Adenokarsinom
  • Sarkom

Bazal hücreli karsinom, penis üzerinde gelişebilen başka bir deri kanseri türüdür. Penis kanserlerinin sadece küçük bir bölümünü oluşturur. Bu tip kanserler yavaş büyür ve nadiren vücudun diğer bölgelerine yayılır. Adenokarsinom ise nadir bir penis kanseri türüdür. Penis cildindeki ter bezlerinden gelişebilir. Az sayıda penis kanseri ise sarkomdur. Bu kanserler, kan damarlarında, düz kaslarda veya penisin diğer bağ dokusu hücrelerinden gelişir.

Penis Kanseri Nedenleri

Uzmanlar, penis kanseri nedenleri üzerine çok fazla araştırma yapmış olsa da bu hastalığa neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Sünnet olmayan kişilerde penis kanseri görülmesi daha olasıdır. Vücut sıvıları sünnet derisinde sıkışıp kalır ve yıkanmazsa, kanser hücrelerinin büyümesine katkıda bulunabilirler. Penis kanseri nedenleri söz konusu olduğunda yepılan bazı araştırmalar, HPV (insan papillom virüsü) virüsüne maruz kalan erkeklerin penis kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

  • Sigara içmek: Sigara, özellikle de HPV ile enfekte olan erkeklerde, penis kanserinin gelişimine katkıda bulunabilir.
  • Yaş: Penis kanseri en sık 50 yaşından büyük erkeklerde görülür.
  • Smegma: Smegma, sünnet derisinin altında birikebilen ve cildin ölü deri hücreleri, bakterileri ve yağlı salgılarından kaynaklanan kalın bir maddedir. Smegma küçük miktarlarda kansere neden olan maddeler içerebilir. Sünnetsiz erkekler, sünnet derisini geri çekerek penisi düzenli bir şekilde iyice yıkamalıdır.
  • Fimozis: Fimozis, sünnet derisi sıkılaştığı zaman ve geri çekilmesi zor olduğunda ortaya çıkar. Bu smegmanın daha kolay oluşmasına neden olur.

Penis kanseri nedenleri tam olarak bilinmese de risk faktörleri bilinmektedir. Penis kanseri riskleri bilinmesi durumunda penis kanserine yakalanma ihtimali olan kişilerin dikkat etmesine neden olmaktadır. Penis kanseri tedavisi ise farklı risk gruplarında olanlar için kişiye özel planlanır. 

[widget-196]

Penis Kanserine Yakalanmamak Sizin Elinizde!

Penis kanseri nedenleri aslında hayatımızın içinde var olan ve tahmin etmediğimiz kötü alışkanlıklarımızdır. Genetik faktörlerin dışında hastalıklar ve sigara içmek de penis kanserini tetiklediği için uzak durulması gereken alışkanlıklar arasında gösterilebilir.

Penis kanserine neden olan etkenleri hayatınızdan çıkarın!

Penis kanseri sebepleri ve risk faktörleri incelendiğinde sağlıklı bir hayat sürmenin önemi kaçınılmaz şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle penis kanserine neden olan etkenleri hayatımızdan çıkarmamız gerekir. Detaylı bilgi almak için de üroloji uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Biliyor musunuz?

Dünyada penis kanseri verilerine göre İskandinav ülkelerinde 100 bin kişide bir, İngiltere’de ise yılda ortalama 500 kişi penis kanseri teşhisiyle tedavi görmektedir. Türkiye’de ise bu oran oldukça düşüktür.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05