+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Prostat Taşı Tedavisinde İlaç Uygulamaları

Prostat Taşı İlaçları - Prostat Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Corpora amylacea adı verilen kalsiyum ile kaplanmış protein dokuları olarak da bilinen prostat içindeki taşlar, erkeklerde yaygın olarak karşılaştığımız bir durumdur. Prostat taşları küçük halde herhangi bir rahatsızlık vermezken büyümeleri halinde bölgesel inflamasyon ve ağrı  yapmaktadır.

Prostat bezi içerisindeki kanalların yapılarının değişmesi nedeniyle oluşan büyümeye bağlı olarak biriken mineral yapılar taş dediğimiz kütleleri oluşturarak bazı hastalarda idrarda kan ve sık idrara çıkma durumlarını meydana getirebilir. Belirtiler görüldüğünde altında yatan diğer hastalık nedenlerinin olup olmadığının araştırılması gerekir. Böbrek taşları gibi kanal dışına çıkmayan ve ağrı yapmayan prostat taşları, ultrasonografi ile belirlenebilir. Prostat taşı ilaç tedavisi ve diğer uygulamalar ile tedavi edilebilir. Prostat taşı ilaç tedavisi hakkında detaylı bilgi yazımızda...

[widget-152]

 

Prostat Taşı İçin Kullanılan İlaçlar

Tanı ardından şikayeti olan hastalarda ilaç tedavisi başlanır. Hastamızın durumuna göre prostat taşı ilaçları kullanılır. Prostat taşı tedavisi için antibiyotik kullanımı söz konusu olabilir. Mikroorganizmaların öldürülmesi için kullanılan antibiyotikler enfeksiyon durumunu tam olarak ortadan kaldıramadığı için tıkanıklık devam edebilir. Prostat taşları, böbrek taşları gibi prostatit vakalarında sürekli ve tekrarlayan enfeksiyon kaynağı olabilirler.

Prostat sıvısının kültürü, prostat taşı ya da zarar görmüş doku tarafından perdelenirse kalıcı ya da geçici olarak mikroorganizma açısından negatif sonuçlar alınabilir. Yeterli dozlarda magnezyum ve çinko kullanımı taşların küçülmesini ya da kaybolmasını sağlayabilir.

İyi huylu prostat büyümesi ile ilişkilendirilen prostat taşları genellikle iyi huylu büyüme dokusu ya da adenoma ile adenoma etrafındaki kompres olmuş normal prostat dokusu arasında yer almaktadır. Prostat taşları çok büyüdüğünde nadiren üretra tıkanması durumuna neden olabilir. Prostat taşı ilaç tedavisi duruma çözüm sunabilir.

Prostat Taşı İlaçları Kullanımı - Prostat Taşı İlaç Tedavisi

Prostat kanalı tıkalı olduğu için ölü mikroorganizmalar dokulardan atılamaz. Bu durumda enfekte olmuş bezlerdeki enfeksiyon durumu tekrar edebilir.

Yüksek direnç gösteren mikroorganizma klonları ya da prostat bezinin dışarı atamadığı atıkları, prostat sekresyonlarındaki toksik maddelerle de etkilenerek kronik enfeksiyon ve taş oluşumunu da tetiklemektedir.

Prostat tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar ise yeterli dozlarda kullanılan magnezyum ve çinko kullanımıdır. Magnezyum tuzları kalsiyum tuzlarının aksine çözünebilir olduğundan bu tedavi prostat taşlarının kaybolmasını sağlamaktadır. Prostat taşı ilaçları ve prostat taşı ilaç tedavisi uygulanışı hakkında bilgi almak için üroloji doktoru Prof. Dr. Sinan Ekici kliniğimize ulaşabilirsiniz.

[widget-132]

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05