+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Ürolojide Şok Dalga Tedavisi

Prostatit ve Sertleşmede Etkin Tedavi!

Ürolojik hastalıklar söz konusu olduğunda birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu tedaviler arasında cerrahi ya da cerrahi olmayan birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak yan etkileri nedeniyle daha çok cerrahi olmayan tedavilerin ilk aşamada tercih edilmesi normaldir.

Ürolojik hastalıklar idrar yolu veya üreme sisteminde ortaya çıkabilir. Çoğu zaman tedavilerin cinsel ilişkide sorunlara neden olabileceği düşünülmektedir. Nadir durumlarda bu gibi rahatsızlıklar görülecek olsa da genellikle hiçbir tedavi cinsel yaşamı olumsuz etkilemez. Ürolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi de şok dalga tedavisidir. Cerrahi olmayan bu tedavi oldukça güvenlidir ve sorunlar nedeniyle ortaya çıkan belirtileri azaltabilir. Şok dalga tedavisi nedir sorusunun cevabını sayfamızda bulacaksınız.

Şok Dalga Tedavisi Nedir? Ses Dalgalarıyla Tedavi Mümkün Mü?

Ekstrakorporeal Shockwave Therapy (ESWT) olarak da bilinen şok dalga tedavisi, kronik yumuşak doku yaralanmaları ve bazı kemik sorunları için klinik olarak kanıtlanmış ve oldukça etkili bir tedavidir.

Şok dalga tedavisi bir prob aracılığıyla vücuda uygulanan elektriksiz yüksek enerjili bir ses dalgası olarak tanımlanır. Şok dalgalar hedef bölgedeki kan dolaşımında hızlı bir artış sağlar ve zamanla iyileşme sürecinin başlamasına neden olarak iyileşmeye neden olur.

Şok dalga tedavisi cerrahi bir işlem olmaması nedeniyle herhangi bir iyileşme sürecine ihtiyaç duymaz. İyileşme için gerekli olan uyarımı gerçekleştiren bu işlemle iyileşme kendiliğinden başlar ve dokular onarılarak istenen sonuca ulaşılır. Ürolojide şok dalga tedavisi prostatit ve sertleşme sorununun tedavisi için sıklıkla kullanılmaktadır.

Prostatit erkek üreme sisteminde bulunan prostat bezinin iltihaplanması durumudur ve semen üretimi de dahil olmak üzere birçok işlevi bulunan prostat bezinde meydana gelerek cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Sertleşme sorunu ise erektil disfonksiyon olarak bilinmektedir. Erkeklerde ereksiyon elde edilmesini ve sürdürülmesini engelleyen bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Ürolojide şok dalga tedavisi ile iyileşmesi mümkün olan bu iki durum cinsel ilişkide sorun yaşanmasını da engeller.

Şok Dalga Tedavisi İçin Uygun Bir Aday Mısınız?

Şok dalga tedavisi 18 yaşın altında olan kişiler için uygun değildir. Aynı zamanda hamile olan veya hamile kalmayı düşünen kadınlara da uygulanmamaktadır. Genel sağlığı iyi olan tüm kişiler şok dalga tedavisinden yararlanabilmektedir. Diğer yandan sinir ve dolaşım bozukluğu bulunan ya da kötü huylu tümör olduğu tespit edilen kişiler de şok dalga tedavisi için uygun aday değildir.

Ürolojide Şok Dalga Tedavisi Ne Kadar Etkili?

Şok dalga tedavisi etkisi sadece 3 veya 4 tedaviden sonra bile görülebilmektedir. Hastaların %80'inden fazlası ağrı azalması ve normal fonksiyonun yeniden kazanıldığını bildirmektedir. Araştırmalara göre şok dalga tedavisinin sürekli gelişmesiyle beraber daha da etkili olduğu kanıtlanmış ve birçok hastalıkta çözüm olabileceği bildirilmiştir.

Ürolojide şok dalga tedavisi herhangi bir cerrahi işleme gerek olmadan yapılabildiği için hastaların kısa sürede normal yaşamlarına geri dönmesi büyük bir avantajlıdır. Şok dalga tedavisi sertleşme sorunu için sıklıkla kullanılmaktadır. Şok dalga tedavisi nasıl uygulanır veya ürolojide şok dalga tedavisi ile hangi hastalıklar tedavi edilir sorularının cevapları için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05