+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kanseri Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Böbrek Kanseri Tedavisinde En Etkili Tedavi Yöntemi

Böbrek kanseri tedavisinde en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Çünkü böbrek kanseri radyoterapiye ve kemoterapiye dirençlidir. İmmünoterapi ve hedefe yönelik tedavi ilerlemiş böbrek kanserinde tedavi seçeneğidir. Böbrek kanseri tedavisinde cerrahi yöntemlerin tipi kanserin yerleşimi, evresi, büyüklüğü ve sayısına göre ya radikal ameliyat ile böbrek, böbrek üstü bezi ve etrafındaki Gerota kılıfı ve yağ tabakaları ile birlikte tamamen çıkarılması şeklinde yapılır.

Kısmi olarak sadece kanserli dokunun çıkarılması ve böbreğin kalan kısmının korunması kararını verirken hasta ile kanserli dokunun dikkate alınması gerekir.

Amaç yalnızca kanserli dokuyu çıkartırken normal böbrek dokusunu da koruyabilmek olmalıdır. Çünkü böbreğin tümü çıkarıldığında tek kalan diğer böbrek, vücudun yükünü tek başına taşımak zorunda kalacak ve zaman içinde kronik böbrek yetmezliği ve kalp-damar hastalıkları gelişme riski artacaktır.

Böbrek kanseri cerrahi yöntemler dahilinde yapılacak ameliyatın tipinin belirlenmesi, her hastaya özgü yapılacak detaylı değerlendirme sonucunda alınacak bir karardır.

 [widget-147]

Parsiyel Nefrektomi

Böbrek fonksiyonlarının korunması için tedavi yöntemi olarak parsiyel nefrektomi de kullanılabilir. T1 tümörlerinde etkili olan bu cerrahi yöntemde sadece tümör çıkarılır. Parsiyel nefrektomi, kanserin böbrek içindeki konumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak zor ve deneyim gerektiren bir ameliyattır. Ancak öncelikli olarak tercih edilmelidir. Radikal nefrektomi ile böbreğin tamamı çıkarıldığı için hastanın böbreğinin sağlıklı olan kısmının da alınma ihtimali vardır.

 

Parsiyel nefrektomi sayesinde sağlam böbrek dokusu ve Parsiel Nefrektomi için yapılması gereken durumlar

Böbrek kanseri tedavisi için yapılan parsiyel nefrektomi işleminde tümörün yeri tam olarak belirlenir. Böbreğe giden kan akımı renal arter klempi kullanılarak durdurulduktan sonra tümörün tamamı alınabilir.

  • Aynı anda her iki böbrekte tümör oluşumu,
  • Bir böbreği alınmış ya da doğuştan tek böbrekli olan hastaların böbreklerinde kanser teşhisi yapılması,
  • Kanser olmayan böbreğin de böbrek taşı, Pyelonefrit (böbrek iltihabı), böbrek atardamarı gibi nedenlerle işlevlerini yerine getirememesi,
  • Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi her iki böbrekte de işlev bozukluğu olması.

Tümör eğer böbrek toplayıcı sistemine uzanmışsa, idrar yollarından akışından emin olmak için JJ stent yerleştirilmesi gerekebilir. Parsiyel nefrektomi açık veya laparoskopik cerrahi şeklinde gerçekleştirilebilir.

[widget-148]

Böbrek Kanserinde Radikal Nefrektomi

Böbrek kanseri tedavisi için büyük tümörlerde (≥7 cm) ve vena kava içine veya kalbe kadar uzanan tümör trombüsü olan tümörlerde standart tedavi radikal nefrektomidir.

Trombüsü olan tümörlerin ameliyatları mutlaka bu konuda deneyimli bir ürolojik onkoloji uzmanı ve ekibi tarafından yapılmalıdır. Böbrek kanseri ameliyatı; açık ameliyat, laparoskopik veya robot yardımlı yöntemlerle yapılır.

Tanıyı kesinleştirmek için;

Çıkarılan örneklerin patolojik yöntemlerle incelenmesi ve tümörün cinsi, karakteri ve yayılım derecesinin belirlenmesi gerekir.

Kanser Gerota kılıfı içinde ise hastaların büyük kısmında başka ek bir tedaviye gerek kalmaz. Eğer kanser kılıfın dışına çıkmışsa ya da başka yerde de mevcut ise cerrahi sonrası ek bir tedavi gerekecektir. Tespit edilen böbrek kanseri 3 cm’den küçük boyutta ve böbreğin dış kısmında ise, hasta seçimini çok iyi yaparak (cerrahiyi kaldıramayacak kadar yaşlı veya ek hastalıkları olanlarda, tek böbreği olanlarda, her iki böbreğinde de tümör olanlarda veya Von Hippel Lindau hastalığı gibi genetik geçişli tekrarlayan tümör oluşturmaya yatkın hastalığı olanlarda) biyopsi yapılarak kanserin cinsi belirlendikten sonra, aktif izlem veya ablasyon yöntemleri (kriyoterapi veya radyofrekans tedavi) tercih edilebilir. Böbrek kanseri ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05