+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Böbrek Kanseri Tedavi Yöntemleri

Ameliyat Hangi Evrede Gerekli Olur?

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri hastanın durumuna, kanserin evresine ve gelişimine bağlı olarak seçilmektedir. Bu nedenle böbrek kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Her hasta için aynı tedavi yöntemi uygulanmaz. Tedavide hastalığın evresi son derece önemlidir. Böbrek kanseri evrelerinin belirlenmesiyle birlikte hastaya uygun tedavi planı hazırlanır.

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri hastalığın evresine göre tercih edilir ve bu nedenle hastalığın teşhisi son derece önemlidir.

Böbrek kanserinin 1. evresinde tümör çapı 7 santimetre kadar olabilir. Tümör böbrek ile sınırlıdır. Evre 2’de böbrek kanseri tümörü ilk evredekinden çok daha büyüktür. Ancak hala böbrek ile sınırlıdır. Evre 3’te ise tümör, böbreğin ötesindeki çevre dokuya uzanır ve ayrıca yakın lenf düğümlerine de yayılabilir. Evre 4’te kanser böbreğin dışına, çok sayıda lenf noduna veya kemiklere, karaciğer ya da akciğerler gibi vücudun uzak bölgelerine yayılır.

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri arasında cerrahi tedavinin yanı sıra cerrahi olmayan tedaviler, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri ve aktif gözetim bulunmaktadır. Tüm tedavi yöntemlerinin detaylı incelemesi için okumaya devam edin.

 [widget-147]

Böbrek Kanseri Tedavi Seçenekleri

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri her hasta için farklı olarak belirlenmekte ve hastalığı durdurmanın yanı sıra sonraki dönemde kanserin yeniden geri gelmemesi için de kullanılmaktadır. Böbrek kanseri tedavi seçenekleri aktif izlemden cerrahi tedaviye kadar hastalarımıza farklı şekilde sunulmaktadır.

Cerrahi

Cerrahi operasyon sırasında tümörün ve bazı çevre dokuların çıkarılması gerekebilir. Farklı böbrek kanseri ameliyatı seçenekleri mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Radikal nefrektomi: Böbrek kanseri radikal nefrektomi seçeneği ile tedavi edilebilir. Tümörü, tüm böbreği ve çevresindeki dokuyu çıkarmak için kullanılan bu cerrahi yöntem radikal nefrektomi olarak adlandırılır.
  • Parsiyel nefrektomi: Parsiyel nefrektomi, tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu tip bir böbrek kanseri ameliyatı böbrek fonksiyonunu korur ve ameliyattan sonra kronik böbrek hastalığı gelişme riskini azaltır.
  • Laparoskopik ve robotik cerrahi: Laparoskopik cerrahi sırasında, cerrah, geleneksel bir cerrahi işlem sırasında kullanılan karındaki insizyondan çok, birkaç küçük insizyon yapar. Cerrah daha sonra böbreği tamamen çıkarmak veya kısmi nefrektomi yapmak için bu küçük anahtar deliği insizyonlarına teleskop ekipmanı yerleştirir. Bazen, böbrek kanseri ameliyatı sırasında robotik aletler kullanabilir.

Böbrek Kanseri Tedavisinde İmmünoterapi

Biyolojik terapi olarak da adlandırılan immünoterapi, vücudun kansere karşı savaşmak için doğal savunmasını güçlendirmek üzere tasarlanmıştır.

 

Böbrek Kanseri Tedavisinde Kemoterapi

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri arasında olan kemoterapi, genellikle kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme kabiliyetlerini sona erdirerek kanser hücrelerini yok etmek için ilaçların kullanılmasıdır.

Böbrek Kanseri Tedavisinde Radyasyon Tedavisi

Böbrek kanseri radyoterapi tedavi yöntemi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili x-ışınları kullanılmasıdır. Radyasyon tedavisi, böbrek kanseri için birincil tedavi olarak etkili değildir. Radyasyon tedavisi ameliyat sonrasında destekleyici tedavi olarak kullanılır.

Böbrek Kanseri Tedavisinde Aktif İzlem

Böbrek kanseri tedavisinde bazen uzmanlar düzenli tanı testleri ve klinik randevular ile tümörün yakından izlenmesini tavsiye edebilir. Buna aktif izlem denir ve ürologlar tarafından böbrek kanseri tedavi yöntemleri arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

 [widget-148]

Böbrek Kanseri Modern Yöntemlerle Daha Hızlı Tedavi Ediliyor!

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri öncelikle hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre seçilmektedir. Hastanın söz konusu tedavileri kaldıramayacağı bir sağlık durumu söz konusu ise uzmanlar farklı yollar deneyebilirler.

Diğer yandan kanserin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak seçilen tedavi yöntemlerinde erken ve geç teşhis önemli rol oynamaktadır. Böbrek kanserinin ilk aşamalarda çok fazla belirti vermemesi nedeniyle teşhisi zor olsa da erken teşhis gibi bir durumda daha az agresif bir tedavi uygulanacaktır.

Bunu biliyor musunuz?

Böbrek kanseri, yetişkin kanserlerinin de yaklaşık % 3’üne karşılık gelmektedir. Erken evrede tanı konulduğunda böbrek kanserli hastaların yaşam oranları %70 ile %100 arasında olmaktadır.

Böbrek kanseri tedavisi sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilir ve sağlıklı beslenmenin kanser üzerindeki etkisi nedir?

Böbrek kanseri için tedavi gören hastalar vücutlarının güçlü kalmasına yardımcı olmak için doğru beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Kemoterapi, radyasyon terapisi ve diğer tedaviler vücutta yorgunluğa neden olur ve sağlıklı bir beslenme, bu tedavilerden kaynaklanan yan etkilerle mücadele etmek için önemlidir.

Bol miktarda meyve ve sebze tüketmek, doğru miktarda protein almak, baharatlı ve asitli besinlerden kaçınmak sağlıklı beslenme için gereklidir.

Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını yukarıdaki bilgilerle detaylıca anlatmaya çalıştık. Ancak bu gibi bir durumda son karar mercinin uzman bir doktor olduğu unutulmamalı ve daha detaylı bilgi için bir kliniğimize başvurmalısınız.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05