+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Ürolojide Botoks Enjeksiyonu

Tedavide Kullanımı ve Etkisi

Botoks, botulinum toksini olarak da bilinen bir enjeksiyondur. Botoks, kas dokusunu gevşetmek için kullanılır ve genellikle yüzdeki kırışıklıklar gibi estetik amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir. Ancak geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar botoks enjeksiyonlarının sadece estetik sorunlar üzerinde etkisi olduğu fikrini yerle bir etmiştir. Kasları kısmi olarak felce uğratan botoks enjeksiyonları bazı hastalıkların tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Botoksun tedavi edici gücünü üroloji de keşfetti!

Aşırı terleme, kas rahatsızlıkları ya da estetik kullanım alanları dışında ürolojik problemler de botoks ile tedavi edilebilmektedir. Ürolojide botoks enjeksiyonu kullanımı henüz yeni bilinen bir tedavi biçimi olsa da özellikle diğer tedavilere yanıt vermeyen hastalarda oldukça iyi etkilere sahiptir.

Ürolojide Botoks Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Botoks, yaygın olarak kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir enjeksiyondur. Ancak bunun haricinde çeşitli tıbbi kullanım alanlarına da sahiptir. Botoks içinde bulunan botulinum toksininin asıl amacı kasları felç etmek ve bu sayede de sorunları düzeltmektedir. Botoks, kronik migren, kas problemleri, terleme ve diğer sorunlar gibi bir dizi problemi tedavi edebilmektedir.

Botoks nedir? Ne işe yarar?

2011 yılında FDA, omurilik yaralanması ve multipl skleroz gibi nörolojik rahatsızlıkları olan hastalarda idrar kaçırma sorununu tedavi etmek için botoks kullanımını onaylamıştır. Bu da ürolojide botoks enjesiyonu kullanımı ile alakalı ilerlemeler olduğunu göstermektedir. Ürolojide botoks birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Ürolojide botoks uygulamasının kullanıldığı hastalıklar şunlardır;

  • Aşırı aktif mesane: Aşırı aktif mesane mesane kontrolünün kaydı olarak bilinmektedir. Bu durum sık idrara çıkma veya idrar kaçırma gibi problemlere neden olabilmektedir.
  • İyi huylu prostat büyümesi: Mesane ve üretranın üst kısmında bulunan, normalde ceviz büyüklüğünde olması gereken prostat bezinin büyümesi iyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılır.
  • Erken boşalma sorunu: Cinsel ilişki sırasında kişinin kendi isteği dışında boşalması erken boşalma olarak bilinmektedir.

Botoks uygulamasının bahsettiğimiz tüm problemleri kasları felç ederek tedavi ettiğini bilmek önemlidir. Botoks uygulaması istemsiz kas hareketlerini durdurmakta ve tedaviyi bu şekilde sağlamaktadır.

Ürolojide Botoks Uygulamasının Etkileri

Ürolojide botoks uygulamasının kullanılma nedenleri arasında botulinum toksininin etkisi yer almaktadır. Ürolojik sorunlar söz konusu olduğunda botoks aşırı aktif mesane, idrar kaçırma sorunları, iyi huylu prostat büyümesi ya da erken boşalma gibi birçok sorunu tedavi edebilmektedir.

İyi huylu prostat büyümesi de aşırı aktif mesane gibi idrar kaçırma, idrar yaparken zorlanma ya da sertleşme sorunu gibi problemlere neden olabilmektedir. Botoks uygulaması prostatın büyüyerek tıkanmaya neden olan kısmına yapılmakta ve bu sayede tıkanıklık tedavi edilmektedir.

Modern botoks uygulamalarından yararlanarak sağlığınıza kavuşun!

Ürolojide botoks enjeksiyonu birçok alanda kullanılmakta ve herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek olmaması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ürolojide botoks kullanımı son yıllarda artmıştır. Botoks hangi hastalıklarda kullanılır, idrar kaçırma botoks uygulaması, prostat botoks uygulaması ya da erken boşalma botoks uygulaması ile alakalı daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05