+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozukluğu Belirtileri

Orgazm Olamama En Büyük Habercisi!

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları; organik, nörolojik ve hormonal nedenlerden kaynaklanabilir. Toplumumuzda yetersiz bilgilendirme ve cinselliğin tabu olarak görülmesi nedeniyle kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu belirtileri göz ardı edilmektedir.

Cinsel fonksiyon bozukluğu belirtileri her hastada farklı şekilde ortaya çıkabilir. Genel olarak orgazm olamama şikayeti ile doktora gelen hastalar, yapılan tetkiklerden sonra kesin tanı alırlar. Cinsel işlev sorununun şiddetine, kaynağı olan diğer hastalıkların etkisine ve kişinin psikolojik durumuna göre tedavi planı oluşturulur.

Ağrılı Cinsel İlişki Varsa Doktorunuza Görünün!

Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu yaygın bir sorun olup erkeklere göre (%31) daha sık görülmektedir. Görülme sıklığı farklı çalışmalarda %40 ile %49 arasında bildirilmiştir. Cinsel fonksiyon bozuklukları için belirtiler şunlardır:

  • Cinsel isteksizlik: Hormonal değişiklikler, tıbbi sorunlar ve tedaviler (örneğin kanser ve kemoterapi, radyoterapi), uterus ve overlerin cerrahi olarak alınması, depresyon, hamilelik, stres ve yorgunluk cinsel isteksizliğe neden olmaktadır.
  • Uyarılma bozukluğu: Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu belirtileri arasında uyarılma sorunları da vardır. Yetersiz vajinal lubrikasyon ve genital histe azalma ile birliktedir. Bu durum hormonal bozukluklar, overlerin alınması, anksiyete ve yetersiz uyarılmadan kaynaklanmaktadır. Ayrıca atheroskleroz gibi vajinaya ve klitorise giden kan akımında azalma da uyarılma bozukluğuna neden olur.
  • Orgazm olamamak (anorgazmi): Orgazm olamamak cinsel fonksiyon bozukluğu belirtileri arasında en net olanıdır. Seksüel inhibisyon, bilgi ve tecrübe eksikliği, suçluluk, anksiyete ve cinsel istismar öyküsünün oluşturduğu psikolojik faktörler ve yetersiz uyarılma, kronik hastalıklar, hormonal bozukluklar ve bazı ilaçların yan etkisi nedeniyle gelişir.
  • Ağrılı cinsel ilişki: Endometriozis (çikolata kisti), hormonal bozukluklar, pelvik kitle, over kisti, vajinit, lubrikasyon azlığı, geçirilmiş cerrahiye bağlı skar dokusu, vajinal atrofi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon varlığı nedeniyle oluşur. Ayrıca vajinismus denilen vajina girişini saran kasların istemsiz ve ağrılı kasılması durumu da ağrılı ilişki nedenidir. Kişinin ilişkinin ağrılı olacağı korkusu, seksüel korkuları, önceki ağrılı ilişkisi veya cinsel istismar öyküsü vajinismus görülmesinin nedenidir.

Cinsel isteksizlik, uyarılma bozukluğu ve orgazm olamama gibi durumlarda kişinin mutlaka doktoruna ulaşması gerekmektedir. Bu sorunları suçluluk duygusu hissederek saklamak kişinin hayatını daha zor hale getirecektir.

Cinsel Fonksiyon Bozukluğu Kaderiniz Değil!

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu belirtileri de erkeklerdeki gibi sık görülmektedir. Bu nedenle göz ardı edilmemesi gerek. Cinsel isteğin ve sekse duyulan ilginin çok az ya da hiç olmaması, cinsel aktivite sırasında uyarılmanın gerçekleşmemesi, cinsel organlarda hissizlik, orgazm olamama gibi durumlarda profesyonel destek almalısınız.

Cinsel fonksiyon bozukluğu belirtileri hem erkeklerde hem de kadınlarda ciddi özgüven eksikliklerine ve psikolojik sorunlara neden olduğu için üzerinde durulması gereken konulardandır. Detaylı bilgi almak ve yanlış tedavilerden kaçınmak için mutlaka üroloğunuz ile görüşmelisiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05