Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05
+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozukluğu İçin PRP Tedavisi

PRP Yönteminin Kullanılışı ve Cinsel Yaşama Etkisi

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları; cinsel istek ve uyarılmaz bozuklukları, sübjektif cinsel uyarılma bozukluğu, genital uyarılma bozukluğu, kombine uyarılma bozukluğu, orgazm bozukluğu, ağrılı cinsel ilişki, vajinismus, cinsel tiksinti bozuklukları gibi sorunlardır. Bu sorunların altında da sistematik ve nörolojik hastalıklar, hormonal nedenler, cerrahi girişimler, bazı ilaçlar, ileri yaş, menopoz ya da psikolojik sorunlar yatmaktadır.

Kadınlarda PRP tedavisi, son gelişmelerle birlikte cinsel fonksiyon bozukluğu sorunu için çok sık kullanılmaktadır. Korkutucu bir işlem olmaması nedeniyle tercih edilen PRP tedavisi, kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu tedavisi için idealdir. PRP tedavisi, kanda bulunan plazma hücrelerini kullanan nispeten yeni bir cerrahi olmayan bir uygulamadır.

Kadın Cinsel Fonksiyon Bozukluğu İçin PRP Nasıl Kullanılır?

Kadınlarda PRP tedavisi yapılırken öncelikli olarak hastanın tedavi planı hakkında detaylı bilgilendirilmesi gerekmektedir. PRP tedavisi, kişinin kanı ile yapılan yeni nesil bir tedavidir. Aynı zamanda küçük katı bileşenleri de içeren kan, pıhtılaşmada trombositlerden yararlanır. Trombositler yaralanma durumlarında iyileşme için en önemli büyüme faktörü olan protein içermektedir. Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu tedavisi olan PRP yöntemi, kanda bulunandan çok daha fazla platelet içeren konsantrasyonun hastaya naklidir.

Kadın cinsel fonksiyon bozukluğu için PRP kullanılırken hastadan kan alınmalıdır. Trombositler diğer kan hücrelerinden ayrılır ve konsantrasyonu santrifüjleme adı verilen bir işlemle çoğaltılır. Daha sonra artan trombosit konsantrasyonu kalan kan ile birleştirilir ve hastaya enjekte edilir. Cinsel fonksiyon bozukluğu prp tedavisi ile kalıcı olarak çözülebilir. Psikolojik nedenlerden kaynaklı cinsel fonksiyon sorunları için de uzman desteği alarak tedaviye devam etmek faydalı olacaktır.

PRP Tedavisi Sonrası Cinsel Yaşam – Yan Etkisi Var Mı?

Kadınlarda PRP tedavisi sonrası cinsel yaşam, sorun öncesindeki standartlarına döner. Ancak tedavinin tam olarak tamamlanmasını beklemek ve cinsel ilişkiye başlamadan önce doktor önerilerine uymak önemlidir. PRP tedavisi sonrası cinsel yaşam aynı şekilde devam edebilmekte ve genellikle hastalar sonuçtan memnun kalmaktadır. Hastanın özgüveninin yerine gelmesini sağlayan PRP tedavisi, oldukça güvenli bir yöntemdir.

Her ne kadar cinsellik ülkemizde tabu olarak görülse ve hakkında konuşulmaktan kaçınılsa da kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu tedavi gerektiren bir problemdir. Zamanında tedavi edilmeyen cinsel fonksiyon bozuklukları evlilikte problemlere, partnerle ilgili ciddi ilişki sıkıntılarına ve özgüven problemlerine neden olabilir. PRP kadınlara nasıl uygulanır, tedavide nelere dikkat edilir ve sonuçlar nasıldır gibi aklınıza takılan soruları PRP alanında uzman üroloji doktorunuza sorabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap