+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hidronefroz İzlem ve İlaç Tedavisi

Hidronefroz Genel Belirtileri

Hidronefroz tıp dilinde böbrek büyümesi hastalığının adıdır. Hidronefroz, böbrekte idrarı topladığı pelvis bölgesinin üreterle birleştiği bölümde darlık sonucu ortaya çıkan genişleme olarak tanımlanır. Bu darlık sonucu tıkanıklık,  böbrekte idrarın birikmesi ve böbrek şişmesi oluşur. Bu genişleme sebebiyle ise olan böbrek dokusuna basınç yapmasına neden olur ve böbrek fonksiyonlarını yerine getiremez.

Hidronefroz probleminin ortaya çıkmasının sebebi üreterle pelvis arasındaki darlıktan olabileceği gibi, vezikoüreteral reflü yani mesaneden böbreğe idrar kaçması da olabilir. Bu hastalığı diğer sabepleri böbrekte tıkanıklığa neden olan böbrek taşı veya üretero-pelvik bölgeye dışarıdan böbreğin alt polünü besleyen damarın baskı yapması gibi sorunlar da olabilir.

[widget-202]

Perinatal Ultrason Takipleri

Bebeklerde daha doğmadan önce pek çok doğumsal ürolojik anormallikleri tanımlanabilir. Tıpkı bu ürolojik anormallikler gibi bu hidronefroz de patolojide uzman perinatologlarımız tarafından perinatal ultrason takipleri yapılırken tanımlanır.

Tanımlanan olgularda pelvisin ön-arka çapı, böbrekte parenkim kaybı ve takipte verdiği semptomlara göre doğum sonrası yapılan tetkiklerinde yardımıyla izlem veya cerrahi kararı aldırır. Hidronefroz hafif, orta ve ileri olarak tıkanıklığın böbrekte yarattı etkiye göre derecelendirilir. Bunlara ek olarak Hidronefroz hastalığı, diğer böbrek hastalıkları gibi, kişinin psikolojik sağlığında ve sosyal hayatında bozulmaya neden olabilir. Bu bozulmaların olmaması için hastaya yakınlarının verdiği destek ve motivasyon çok önemlidir.

Hafif ve orta derecede hidronefroz genellikle üroloji muayenesi ve ürolog takibi sırasında kendiliğinden düzelir. Ancak ileri derecedeki hidronefrozlar takip edilen böbreği korumak için cerrahi müdahale gerekir.

[widget-203]

Böbrek Büyümesi Tedavisinde Kullanılan Hidronefroz İlaçlar 

Hidronefroz ultrason sayesinde doğmamış bebeklerde tanımlanabildiği gibi ilerleyen yaşlarda da görülür. Hidronefroz genel belirtileri ise kusma, bulantı, yorgunluk, tansiyon yükselmesi, kaşınma ve kas ağrıları olabilir.

Böbreklerin büyümesi nedeniyle vücutta sırt ağrısı, baş ağrısı, idrarda kan, uyuşukluk ve yüksek kan basıncı görülür. Bu durumu iyileştirmek için ise hidronefroz ilaç tedavisi OLARAK kan düzenleyici ilaçlar kullanılır.

Hidronefroz izlem ve ilaç tedavisi genellikle günlük olarak düşük dozda antibiyotik verilerek uygulanır. Antibiyotik ile ilaç tedavisine destek olarak böbreklerden deri altından uygulanan su tahliyesi de yapılır. Hidronefroz izlem ve ilaç tedavisi sırasında anormal proteinlerin üretimi kontrol altına tutulmaya çalışılır. Hidronefroz ilaç tedavisi ve hidronefroz ilaçları hakkında sormak istediğiniz sorular için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Dikkat Edin!

Böbrek büyümesi ya da hidronefroz, erken tanı konulduğunda tedavisi mümkün olan ve oldukça başarılı sonuçlar alınan bir durumdur.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05