+90 (553) 034 22 05 Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 6 D: 3 - Şişli/İstanbul

Hidronefroz Teşhisi ve Tedavisi

Hidronefroz Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hidronefroz, aşırı sıvı birikmesi nedeniyle bir veya her iki böbreğin genişlemesi durumudur. Semptomlar sırtta yoğun ağrı, bulantı, kusma, sık veya ağrılı idrara çıkma, idrarda kan, halsizlik veya ve idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle ateşi içerebilir. Altta yatan nedene bağlı olarak çeşitli hidronefroz tedavi yöntemleri kullanılır.

[widget-202]

Modern tanı ve tedavi yöntemleri ile hızlı çözümler!

Hidronefroz teşhisi nasıl yapılır ve hidronefroz nasıl tedavi edilir sorularının cevapları öncesinde hidronefrozun belirli derecelerde görülebileceğini belirtmek önemlidir. 4 evreye ayrılan hidronefroz, böbreklerdeki genişlemeye göre evrelendirilmektedir.

Aynı zamanda nedeni tam olarak bilinmese de böbrek taşı ya da prostat büyümesi gibi durumların tıkanmaya neden olarak idrarın böbreklerde birikmesini ve sonucunda da böbreklerin büyümesi gösterilebilir.

Hidronefroz Teşhis Yöntemleri – Erken Tanı İle Hızlı Tedavi!

Böbrek büyümesi tedavisi için ilk aşama her zaman teşhistir. Peki, hidronefroz teşhisi nasıl yapılır? Hidronefroz teşhisi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Genellikle ses dalgalarını kullanan ultrason görüntüleme yöntemi hidronefroz teşhisi için ilk aşamadır. Ancak sonrasında bu duruma neden olan sebebi bulmak için başka testler de gerekebilir.

Uluslararası yöntemlerle sorunun kaynağına daha kesin uygulamalar!

Ultrason böreklerin büyüyüp büyümediğini görüntülemek için yeterli sonuçlara ulaşmayı sağlasa da gerekli görüldüğünde hidronefroz teşhisi için yapılabilecek diğer testler şunlardır;

  • Kan testleri: İdrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için hidronefroz teşhisi amacıyla kullanılabilir.
  • İdrar testleri: enfeksiyonun haricinde idrarda kan bulunup bulunmadığını kontrol etmek için kullanılan hidronefroz teşhisi yöntemlerinden biridir.
  • İntravenöz ürografi: Kan dolaşımına özel bir boya enjekte edildikten sonra çekilen böbrek röntgeni olarak açıklanabilen bu test, idrar akışı ile alakalı bir sorun olup olmadığını gözlemlemeye yardımcı olur.
  • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Bilgisayarlı tomografi hidronefroz teşhisi için kullanılan bir görüntüleme testidir. Böbreklerin üç boyutlu bir görselinin incelenmesini sağlar.

Hidronefroz teşhisi yapıldıktan sonra problemin kaynağına göre üroloji uzmanı tarafından müdahale olmaktadır. Aynı zamanda diğer hastalıkların da teşhisi ve tedavisi yapılabilir.

[widget-199]

Hidronefroz nasıl tedavi edilir? – Cerrahi olmayan tedavilerden sonuç alınır mı?

Hidronefroz tedavi yöntemleri ile alakalı yapılacak olan tercih duruma neyin neden olduğuna ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Böbrek büyümesi tedavisi için kullanılacak olan yöntemler şunları içerebilir;

  • Hidronefrozu olan çoğu kişinin, idrarı böbreklerinden boşaltmak için kateterizasyon adı verilen bir işlem uygulanmaktadır. Altta yatan nedene bağlı olarak, sorunu düzeltmek için ilaç veya ameliyat gerekebilir. Eğer durum şiddetliyse veya idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlara neden oluyorsa, tanı konulduktan hemen sonra tedavi edilebilir. Daha az ciddi vakalarda, tedaviyi kısa bir süre için ertelemek güvenli olabilir.
  • Hidronefroz tedavisinde ilk aşama idrarı böbreklerden boşaltmaktır. Bu, ağrıyı hafifletmeye ve böbreklerdeki herhangi bir hasarı önlemeye yardımcı olur. İdrar yoluna veya doğrudan böbreğin içinden yapılacak küçük bir kesik ile mesaneye ince bir tüp yerleştirilebilir.
  • Böbreklerden birinin çoktan hasar gördüğü birkaç durumda, etkilenen böbreği çıkarmak daha iyi olabilir. Bu hidronefroz ameliyatı olarak da bilinir. Böbrek büyümesi ameliyatında tek böbrek çıkartılsa da hasta sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmektedir.

Böbreklerdeki basınç azaldığında, idrar birikmesinin nedeninin tedavi edilmesi gerekebilir. Tıkanmaya neden olan böbrek taşlarıysa ameliyatla çıkartılmaları gerekebilir.

[widget-203]

The main thing that you have to remember on this journey is just be nice to everyone and always smile.

Etiam scelerisque iaculis felis, eu sollicitudin arcu hendrerit vitae. Aliquam eget dapibus nulla. In nulla enim, fermentum nec placerat hendrerit, sagittis et diam. Fusce eget nibh et lacus tincidunt rhoncus. Proin luctus eu erat quis tincidunt. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Suspendisse ullamcorper nunc eu placerat fermentum. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Etiam dui libero, tempor quis congue in, interdum eget tortor. Vivamus aliquam dictum lacus quis tincidunt. Phasellus rhoncus ante sollicitudin nisl consectetur ultricies.

Dikkat Edin!

Hidronefroz böbreğin fonksiyon gören dokusunun aleyhine bir durum olup, ilerleyen durumlarda böbreğin kaybına neden olur.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al - İSTANBUL
Randevu Al - İSTANBUL +90 (553) 034 22 05